Skocz do zawartości

Turnigy 9x - lotki i klapy oddzielnie


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anonymous

Czołem!

 

Sprawa wygląda tak, chciałbym sobie zaprogramować lotki i klapy na oddzielnych serwach:

- dwa serwa na lotki

- dwa serwa na klapy

Chciałbym także, aby była możliwość zaprogramowania klap na przełączniku 3 pozycyjnym - i aby na każdym położeniu tego przełącznika klapy wychylały się o inny kąt.

 

Aby zaprogramować dwa serwa na lotkach należy aktywować z menu opcję FLAPETRON.

STATE: ACT

AIL1 zakres1 zakres2 np 100 100

AIL2 zakres1 zakres2 np 100 100

FLP1

FLP2

Po co są opcje FLP1 i FLP2?

Na razie jest nieźle, mam już serwa na dwóch lotkach.

Serwa wpięte na kanałach 1 oraz 5.

 

Dalej, wymyśliłem na wespół z instrukcją, że jeśli chcę lotki oddzielnie od klap, muszę aktywować funkcję AIRBRAKE. Po włączeniu tej opcji tracę lotkę na kanale 5, czyli funkcję lotki pełni serwo na kanale 1. Założenie o tym, że lotki mają być na 2 serwach zostaje zepsute. W zamian za to przełącznik klap zaczął być aktywny. Teraz serwo na kanale 6 przejęło rolę klapy. Jednak w skrajnych wychyleniach przełącznika od klap przesuwa się w to samo miejsce, natomiast po środku mogę sobie położenie wyregulować parametrem FLAP w podmenu AIRBRAKE.

 

Nie wiem do czego może się przydać FLAPETRIM oraz ELEVFLAP (chociaż ELEVFLAP zakładam że to mikser wysokości z klapami, ale nie mam zaprogramowanych klap żeby sprawdzić jego działanie).

 

Czy ktoś wie w jaki sposób zaprogramować ten nadajnik, aby osiągnąć wyznaczone cele?

 

Heh, zanim wysłałem tego posta wpadłem jeszcze na pomysł, aby użyć miksera programowego w celu poruszania drugą lotką, ale są może mniej "inżynierskie" metody, które przewidział producent oprogramowania? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Gość Anonymous

Udało mi się zaprogramować w owym nadajniku klapolotki z prawdziwego zdarzenia.

Działa to w następujący sposób.

 

Tryb modelu: acro

Serwa lotek wpięte w odbiornik na kanałach 1 i 6

Kiedy przełącznik 3 pozycyjny F.Mode znajduje się w pozycji N mamy do dyspozycji zwykłe lotki. Kiedy ów przełącznik znajduje się w pozycji 1, obie lotki wędrują do dołu lub do góry zachowując dalej funkcję lotek (naprzemienne wychylanie się). A teraz najlepsze, to w którą stronę wychylą się nam lotki i o jak duży kąt, możemy sobie płynnie regulować potencjometrem (ja skorzystałem z Pitch Trim [AUX 2] czyli tego nad lewym drążkiem).

 

Standardowo aby ustawić tryb lotek na dwóch serwach włącza się w menu opcję "Flapetron". Jeśli opcja ta jest włączona (State ACT) należy ją deaktywować (State INH) i zatwierdzamy klawiszem MENU.

W tej chwili powinniśmy obserwować taką sytuację. Wychylenie drążka lotek powoduje reakcję tylko lewej lotki, pomimo tego, że oba serwa są podpięte do odbiornika.

Z menu wybieramy pozycję PROG.MIX. Wchodzimy w MIX1.

STATE: ACT <- aktywujemy mikser

MASTER: AIL <- kanał nadrzędny: kanał 1 (lotek) - lotka lewa

SLAVE: FLP <- kanał podrzędny: kanał 6 (klap) - czyli druga lotka (prawa)

OFFSET: 0

UPRATE: 100 <- kopiuj wychylenie do góry w 100 procentach

DNRATE: 100 <- kopiuj wychylenie do dołu w 100 procentach

SW: ON <- mikser będzie aktywny cały czas, czyli nie potrzeba żadnego przełącznika żeby go aktywować

Zatwierdzamy przyciśnięciem MENU.

 

W tej chwili sytuacja powinna wyglądać następująco:

Wychylenie drążka lotek powinno spowodować naprzemienne wychylenie się obu lotek w modelu. Czyli właśnie zrobiliśmy własny mikser FLAPETRON.

 

Teraz wchodzimy do menu DISPLAY. Poruszamy potencjometrem PITCH TRIM (AUX2) i obserwujemy czy któryś z kanałów się wychyla. Jeśli tak, to dobrze (należy zapamiętać czy to AUX1 - ten wyżej, czy AUX2 - ten niżej ulega wychyleniu), jeśli nie, to wykonujemy co niżej:

Wybieramy z menu pozycję AUX-CH (ostatnia na 2 stronie), zjeżdżamy kursorem na kanał 8 (należy pamiętać ze w trybie PPM dysponujemy tylko 8 kanałami) i ustawiamy dla kanału 8 za pomocą klawiszy + / - opcję PIT TRIM. Zatwierdzamy MENU.

Teraz po wejściu w DISPLAY powinniśmy widzieć zmiany w AUX2 kręcąc potencjometrem PITCH TRIM.

 

Czas zacząć czarować :)

Wchodzimy w PROG.MIX i wybieramy MIX2

STATE ACT

MASTER AUX

(trzeba uważać który AUX się wybierze, w nadajniku mamy dwa AUX w trybie ACRO, dlatego trzeba się upewnić, że mamy wybrany dobry AUX. Producent oprogramowania kiepsko to rozwiązał i oba kanały nazywają się tak samo czyli AUX i AUX. W moim wypadku mam ustawiony ten pierwszy AUX - jest to ten AUX najbardziej po lewej stronie listy opcji dla opcji MASTER [wciskać + do momentu aż przestanie pikać] )

SLAVE AIL

OFFSET 100

UPRATE 100

DNRATE 0

SW ID1 <- mikser będzie działał, kiedy przełącznik 3 pozycyjny będzie w stanie środkowym (1)

Zatwierdzamy MENU

 

W tym momencie powinniśmy mieć taką sytuację. Po włączeniu przełącznika 3 pozycyjnego w stan środkowy, przy ruchach potencjometrem PITCH TRIM powinniśmy obserwować wychylenie na razie jednej lotki w górę lub w dół, przy czym lotka zachowuje dalej funkcje lotki - po ruchu drążkiem lotka wychyla się dalej.

 

Wchodzimy teraz do MIX3

STATE ACT

MASTER AUX (tak samo jak w mix2)

SLAVE FLP (czyli kanał drugiej lotki)

OFFSET 100

UPRATE -100 (wartość ujemna, aby druga lotka wychylała się w ta samą stronę co pierwsza)

DNRATE 0

SW ID1 (także pod środkowym stanem przełącznika 3 pozycyjnego)

 

Zatwierdzamy MENU. Teraz sytuacja powinna być taka: w stanie N przełącznika 3 poz. mamy normalnie działające lotki. Kiedy przełączymy się w pozycję środkową otrzymamy albo klapolotki, albo hamulcolotki w zależności o tego, jak i o ile przekręcimy pokrętło PITCH TRIM.

 

To by było na tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Tak Rafale! Ustawiłem na kanale 8 i próbowałem również na 7. Po podpięciu jakiegoś luźnego serwa do odbiornika - wspaniale pracuje. Kręcę PIT TRIM' em i serwo podpięte pod 7 lub 8 pracuje ( na przyszłość do kamerki będzie super) ale zmiksować AUX'a jakoś moja "aparatka"niechce. :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(trzeba uważać który AUX się wybierze, w nadajniku mamy dwa AUX w trybie ACRO, dlatego trzeba się upewnić, że mamy wybrany dobry AUX. Producent oprogramowania kiepsko to rozwiązał i oba kanały nazywają się tak samo czyli AUX i AUX. W moim wypadku mam ustawiony ten pierwszy AUX - jest to ten AUX najbardziej po lewej stronie listy opcji dla opcji MASTER [wciskać + do momentu aż przestanie pikać] )

Dobry AUX jest wybrany?

Ewentualnie niech Pan powie jakie ma Pan włączone ustawienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero dziś miałem czas siąść przed kompem.

 

Dobry AUX jest wybrany?

Ewentualnie niech Pan powie jakie ma Pan włączone ustawienia?

 

AUX sprawdzałem na funkcji DISPAY - jest wybrany dobrze!

Ustawienia zrobiłem dokładnie wg instrukcji powyżej. Dla sprawdzenia próbowałem również zmiksować AUX z czym kolwiek np. ze sterem wysokości lub kierunku. Niestety nie miksuje się :( . Może to jest wina oprogramowania we FlySky. Trzeba będzie przejść na Radioclone.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Filmik rzeczywiście pokazuje od a do z ustawienia aparatury, tyle, że u mnie dzieją się dziwne rzeczy z klapami. Ster wysokości reaguje właściwie podczas przełączania pstryczka AUX3 na poz. 1 i 2, niestety z klapami nie jest już tak ładnie jak na filmie. Przełączenie pstryczka na poz 1 wychyla ster wysokości do góry o powiedzmy 15%, niestety lewa klapa idzie na maxa w dół, prawa stoi w miejscu. Gdy przełącznik idzie na poz. 2 ster wysokości jak na filmie wychyla się o kolejne kilkanaście % w górę, klapa lewa wraca na do góry, prawa natomiast idzie całkowicie w dół. Lotki podłączone do odbiornika pod 1 i 7, obie klapy pod 6 za pomocą kabla Y. Ktoś ma jakiś pomysł dlaczego nie działa u mnie to jak na filmie? Czy może być to wina tego, że aparaturka gościa z filmu działała na innym mode niż 2? Próby przeprowadzam na Cessnie 182.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż tak uważnie nie oglądałem i nie słuchałem :oops:

Ale i tak coś z tymi serwami od klap jest nie tak:

,,,niestety lewa klapa idzie na maxa w dół, prawa stoi w miejscu."""????

Jeżeli wolnych kanałów nie brakuje to czy jest problem z podłączeniem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolne kanały są, chodzi tylko o to, że chciałem podłączyć klapy i lotki osobno, tak jak na filmiku, jednak cuda się dzieją. Ciekawi mnie dlaczego dwa serwa połączone pod jeden kanał nie działają razem tylko raz jedno a raz drugie. Wszystko jest poustawiane identycznie jak na filmie, podłączone tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się poustawiać metodą prób i błędów, pozmieniałem wartości podane na filmie i udało się, niestety połowicznie. Wczoraj jeszcze oba serwa działały, fakt, że raz jedno, raz drugie, ale działały. Dziś niestety serwo klapy skrzydła lewego zaniemogło. Włączałem oba przez kabel Y, później pojedynczo do kanału 6 i nic. Chyba padło na dobre, pozostaje latanie bez klap :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszły dziś zamówione serwa do klap. I teraz jest problem, mianowicie podłączone kabelkiem Y do kanału 6 jedno serwo wychyla prawidłowo klapy na dół, niestety drugie działa w odwrotną stronę, gdyż tak są zamontowane w skrzydłach. Chciałbym podłączyć to drugie serwo do oddzielnego kanału, aby móc dać go na rewersie, jednak jak zaprogramować aparaturę TGY 9x aby tak jak to na kanale 6 pracowało przy pomocy przełącznika AUX 3? Programowałem tak jak na filmiku z drobnymi zmianami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszły dziś zamówione serwa do klap. I teraz jest problem, mianowicie podłączone kabelkiem Y do kanału 6 jedno serwo wychyla prawidłowo klapy na dół, niestety drugie działa w odwrotną stronę, gdyż tak są zamontowane w skrzydłach. Chciałbym podłączyć to drugie serwo do oddzielnego kanału, aby móc dać go na rewersie, jednak jak zaprogramować aparaturę TGY 9x aby tak jak to na kanale 6 pracowało przy pomocy przełącznika AUX 3? Programowałem tak jak na filmiku z drobnymi zmianami.

Obróć kabelki w silniku i na potencjometrze w serwie ( te zewnętrzne ) - będzie działać w drugą stronę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.