Skocz do zawartości

Pierwsze udane loty


merlin1212

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jako że jestem już emerytem, który cierpi na nadmiar wolnego czasu,postanowiłem wrócić do hobby z lat młodzieńczych czyli modelarstwa. A że od tamtej pory przez 25 lat wieeeele się zmieniło, mogłem wreszcie stać się szczęśliwym posiadaczem modelu sterowanego zdalnie.

W czasach mojej młodości jakakolwiek aparatura była poza zasięgiem a silniki w modelarni mieliśmy aż dwa, które to starsi koledzy intensywnie wykorzystywali do modeli na uwięzi. Ja wtedy poprzestałem na budowie wolnolotek:jaskółek i zefirków, później doszły inne ,ważniejsze obowiązki,praca,dom rodzina i z braku czasu modelarstwo odeszło w zapomnienie. Ale oto nadszedł czas na reaktywację. Zakupiłem niezbędne narzędzia, kleje i inne materiały i pierwszy na warsztat poszedł TOTO 0 Motylastego. Po kilku dniach walki z depronem powstał model. Zafascynowany swoim osiągnięciem postanowiłem go ulotnić. I niestety tu zemściło się kilka rzeczy. Przede wszystkim model wyszedł bardzo ciężki. Oklejony taśma i uzbrojony do lotu, ważył 850 g :evil: . Nadmiar kleju, inne listewki na wzmocnienia i jeszcze trochę własnej nie przemyślanej inwencji twórczej złożyło się na to że model nie latał za to bardzo dobrze spadał :twisted: . Skończyło się uszkodzeniem kadłuba i skrzydła, pogiętą osią silnika i uszkodzonym regulatorem. Nie zrażony pierwszym niepowodzeniem, postanowiłem zacząć jeszcze raz od początku jednak tym razem był to RWD 5 by Skazoo. Trzymając się instrukcji, opisów i zdjęć zbudowałem model. Wczoraj nastała wiekopomna chwila-model poleciał. Wykonałem w sumie trzy udane loty. :jupi: :jupi:

 

Dane :

kadłub - depron 5mm rowkowany-kolor khaki taki został po panelach

skrzydło – depron 3mm, rowkowany-czarny

kleje – soudal, polimer śnieżka,żywica 5min UHU

 

aparatura – Hobby King HK 7x z odbiornikiem

silnik – Tower Pro 2010-08

śmigło – GWS 9x4.7

regulator – Tower Pro MAG 8 18 A

serwa – HXT 900

pakiet – Turnigy 2200 20c

waga do lotu 600g

 

Model wykonany w wersji bez lotek – ze wzniosem.

Uwagi:

Model lata praktycznie sam,wolno, majestatycznie i statecznie. Przy bezwietrznej pogodzie przepustnica na połowie, przy lekkim wietrze 3/4 i przy mocniejszych podmuchach stoi w miejscu pod wiatr. Pierwszy lot z międzylądowaniem trwał 25 minut. Drugi bez przerwy 35 minut i lądowałem z obawy że za chwilę braknie pakietu. Po pierwszym locie weszło w pakiet 1400 mA, po drugim 1800 mA – myślę że osiągi dobre i zestaw napędowy dobrze dobrany.

Ogólnie jestem baaardzo zadowolony. Latanie- bezcenne, koniecznie muszę nabyć jeszcze ze dwa pakiety żeby można było dłuuuużej latać. :rotfl:

Uwagi 2:

Wprawdzie nie czuję się fachowcem ani żadnym autorytetem w tej dziedzinie, mam kilka uwag dla tych którzy zaczynają przygodę z modelarstwem RC. To co robimy-robimy dokładnie (wszelkie babole,niedoróbki i nie przemyślana własna inwencja twórcza mszczą się później okrutnie), według planów-instrukcj, tudzież sugestii, rad bardziej doświadczonych. Czytamy i jeszcze raz czytamy forum-tu jest wszystko-prawdziwa skarbnica wiedzy i gwarantuje że poleci sprawiając wielką radochę.

Na koniec podaje link do filmiku-jakość do kitu-kręcony aparatem ale coś tam widać

Pozdrawiam.LINK :jupi: :jupi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
ertman_176, dzięki za oceny,co do linii energetycznych to masz trochę racji.Na filmie jednak wydaje się bliżej niż w rzeczywistości.Odległość modelu od przewodów naprawdę była duża.Jednak nie zmienia to faktu że linia jest.Obiecuję poprawę.15 km od miejscowości w której obecnie mieszkam jest lotnisko wojskowe (służyłem tam 17 lat),duże i loty będą sie tam odbywały. Co do kamerzysty -uczy się chłopak a i aparat taki sobie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.