Jump to content

skalowanie


mateo2314

Recommended Posts

Sposób 1

 

Masz element powiedzmy 134mm a chcesz miec powiedzmy 163mm. Nalezy wykonać równianie krzyżowe:

 

134 - 100% - oryginalny wymiar

164 - x

 

[164x100] / 134 = 122,38805 zaokrąglone

 

x= 122,38805%

 

Teraz wersja do skalowania w programie

 

Nasz element mierzymy [dimension], ma 134mm. Chcemy aby miał 164mm. Wykonujemy działanie 164/134 = 1.2238805

 

Zaznaczamy nasz element i kopiujemy dla pewności gdzieś na bok. Zaznaczamy skopiowany element a w poleceniu wpisujemy scale, wciskamy enter. Teraz zaznaczamy dowolny punkt na ekranie, pojawia sie następna linia w komendach i w niej wpisujemy magiczne 1.2238805 i wciskamy enter.

 

Mamy przeskalowany element.

 

Zwróć uwagę na kropkę w ułamku, wpisanie przecinka spowoduje błędne skalowanie.

 

Można skalować tak pojedyncze linie jak i całe plany. Można również skalować tylko w jednej osi aby np. zachować wysokość elementu w eliptycznej końcówce.

Link to comment
Share on other sites

AutoCad posiada taką funkcję "align"

 

Robi się to tak:

Narysuj sobie jakąś charakterystyczną linię najlepiej bardzo długą wtedy skalowanie będzie dokładniejsze najlepiej rozpiętość. Powiedzmy w planach jest 100 a ty potrzebujesz 120 cm.

Więc masz linię łączącą końcówki skrzydeł o dł. 100 cm. Nad nią (ważne by była idealnie równoległa najlepiej rysuj z włączonym "orto") narysuj linię o dł. 120 cm.

Zaznacz wszystko to co chcesz przeskalować.

Teraz wpisz "align" i enter. Teraz połącz końców obydwóch linii. Ważne by były te same. Lewa z lewą, prawa z prawą i najważniejsze byś zaczynał od tej którą chcesz przeskalować, czyli w naszym przypadku od tej o dł. 100 cm. Mamy więc: lewa 100 z lewą 120 i prawa 100 z prawą 120. Po połączeniu wciśnij enter i w zależności czy masz polskiego czy angielskiego Cada "t" jak tak :) lub "y" jak yes i na końcu znów enter. Obydwie linie powinny się pokryć a rysunek przeskalować.

Jak coś nie wyjdzie cofnij i próbuj raz jeszcze.

Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

Sposób 3

 

Mamy skrzydło powiedzmy 100cm i prosty spływ. Od początku spływu - powiedzmy od lewej strony skrzydła rysujemy linie o żądanej długości powiedzmy 120cm - powinna wystawać 20cm poza linie spływu. Zaznaczamy nasze skrzydło, wpisujemy scale, wybieramy pierwszy punkt - lewy róg skrzydła gdzie nasze dwie linie się nakładają, wciskamy enter. Teraz wciskamy r i ponownie enter. Teraz ponownie zaznaczamy początek linii, następnie koniec linii 100cm.

 

Nasz rysunek powinien teraz jeździć za myszką, klikamy w punkt kończący linię 120cm - gotowe.

 

Funkcja ta szczególnie przydatna jest gdy mamy do zrobienia kilkanaście żeber z czego każde trzeba by liczyć za pomocą sposobu 1.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.