Skocz do zawartości

odbiornik R700 i 7,2V?


wojtekskr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Wiem, że moje pytanie nie jest w 100% związane z lotnictwem RC ale sprzęt, którego dotyczy jak najbardziej.

Chciałbym (przejściowo) wykorzystać swój odbiornik Graupner R700 w aucie RC.

Z instrukcji odbiornika (wersja niemiecka) wniskuję, że odbiornik może byc podłączony do pakietu zasilającego o napięciu od 4,8V do 6V. Samochodowy regulator obrotów, który mam zamontowany w pojeździe według instrukcji przekazuje do odbiornika 7,2V (tyle, ile pakiet zasilający silnik auta).

 

Jestem ciekaw czy ktoś z was łączył już ze soba takie elementy. Nie chce, bez zasięgnięcia waszej opini, podłączać odbiornika pod ten regiel , bo boję się, że mogę spalić moje R700.

Z drugiej strony jeżeli takie odbiorniki mąga pracować na 7,2V to zaoszdzędziłbym trochę wagi i zbędnego sprzętu pod karoserią.

 

Dziękuję za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

według instrukcji przekazuje do odbiornika 7,2V (tyle, ile pakiet zasilający silnik auta).

 

Tu nie był bym taki pewien :D

 

O ile odbiornik wytrzyma 7,2 a nawet 7,6V, to może nie przetrzynać "7,2V pakietu zasilania" A dlaczego ?? bo pakiet 7,2V to 6 celek o napięciu znamionowym 1,2V. Ale naładowana celka ma 1,5V czyli w sumie nawet i 9V.

 

Naładowany pakiet 5celek które używam z odbiornikami ma napięcie 7,6V świeżo po ładowaniu :)

 

Idąc dalej, odbiornik prawdopodobnie przetrzyma i 12V, bo na wejściu jest stabilizator na 3,3V dla elektroniki który przy 12V zasilaniu będiz esię mocno grzał ale raczej przetrzyma, natomiast większy problem to serwa. Te już moga nei wytrzymać tych 9V :/ a takei napięcie na nie pójdzie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobisz jak uwazasz.

U mnie caly czas R700 z JR dziala na dwoch lipo!!!

Do prob nie zachecam,ale odpadla kwestia obnizania napiecia,a serwa chodza szybciej niz podaje specyfikacja.

Pracuje to w tym ukladzie ok 30 lotow (w szybowcu-6 serw,bateria EVO 2S1P 2100mA)

Jest to tylko informacja,ze tak dziala,nie zachecam do nasladowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Poco cudowac, dac lepiej stabilizator 5V i po sprawie

Po sprawie czasem jest,ale nie wszyscy (w tym i ja) maja mozliwosc zrobienia tego.

Czasem proste i oczywiste sprawy sa nie do przeskoczenia.

Ja wiem jak to dziala,jak zbudowac,jak dobrac np. U wej ,Pw, ale wiekszosc nie.

Tu propozycja,moze opracuj projekt (na pajaka) stabilizatora 5V na napiecie wej.

7.2 ,11,4,14,8 V ,opisz jaki jest mozliwy pobor pradu,czy sie grzeje,ile idzie w tzw. cieplo-grzanie,gdzie kupic elementy.Wtedy nie bedziemy pisac takich postow.

Dzial jest idealny na to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Jest taki układ LM2940-5v.To scalony stabilizator napięcia typu LDO.

http://www.national.com/pf/LM/LM2940.html tu jest opis.

Spokojnie wystabilizuje napięcie 5V do zasilania odbiornika i serw z li-pola 2s czy 3 s.Ten układ do poprawnej pracy potrzebuje napięcia wyższego od stabilizowanego zaledwie o 0.5V !.Minimalne napięcie z li-pola 2s wynosi 6V więc spokojnie można zastosować ten układ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

LM317 pozwala na płynną regulację napięcia, ale wymaga napięcia wejściowego większego o 1,25V niż napięcie wyjściowe.Nie wiem jak sprawują sie fabryczne układy BEC ale lm2940-5v to jakieś groszowe sprawy i trudno się pomylić przy montażu takiego stabilizatorka.Wydajność tego LM-a wynosi 1A.Można kupić gotowy BEC np. taki: http://nastik.pl/regulator-napiecia-ubec-p-814.html ale trochę kosztuje i dostosowany do pakietu 3s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.