Skocz do zawartości

Sterowanie ruchem kamery


markac

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo mnie temat zainteresował i jestem w trakcje składania platformy.

Już zastanawiam się nad sterowaniem kamerą, head tracker odpada, mój nadajnik to MX-12 i mam mało kanałów. Chciałbym wykorzystać kanał kierunku do sterowania kamerą w poziomie. Do sterowania modelem wystarczą mi lotki. Myślę także nad ustawieniem miksera, żeby kamera obracała się razem ze sterem kierunku co może byłoby bardziej naturalne, ponieważ skręcając, lepiej widzieć, na co się skręca. To chyba tak jak w samochodzie :) Już widzę problem z wychyleniami kamery, ponieważ nie da się ustawić na jednym kanale rożnego wychylenia dla kierunku i kamery (a może wcale nie trzeba będzie), kiedy są podłączone do jednego kabla, więc wychylenia będą takie same. Być może można to jakoś rozwiązać jakimś rezystorem, o ile sterowanie serwem jest rozwiązane podawaniem zwykłego napięcia (analogowe serwa). Na razie jest to problem wyimaginowany, prawdopodobnie będzie dobrze. Większy skręt, większe wychylenie kamery itp.

 

Zastanawiam się jak jest u was to rozwiązane? W innym watki zadałem pytanie, jaki model polecacie do lotów FPV i chyba z napędem pchającym byłby najlepszy. Z nazwy znam tylko EasyStara, ale może macie jakieś inne propozycje. Temat oczywiście w innym wątku.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Marek_Spy - a jak się przerabia serwa na 180st? Właśnie przez zmianę rezystorów w serwie. Jak można w ten sposób poszerzyć zakres ruchu serwa to i można zmniejszyć. Tyle że jest to trochę babraniny...

 

markac - moim zdaniem powinieneś zrobić osobno sterowanie kamery a nie miksować tego z niczym bo niech się zdarzy że akurat potrzebowałeś patrzeć na wprost albo w ogóle w drugą stronę (np. przy lataniu za czyimś ogonem) a tu kamera ci ucieka przy skręcie. Jeżeli zamierzasz latać na ES'ie lub jego klonie to ster kierunku możesz sobie darować. Na samych lotka i wysokości lata się zupełnie przyjemnie.

 

Jest jeszcze jedno rozwiązanie - skuteczne choć kosztowne. Headtracker by Mifau. To cwane urządzonko pobiera sygnał PPM z aparatury, "dokłada" do niego 2 kanały do sterowania kamerą i wysyła do w.cz. czyli możesz mieć aparaturę 4ch a ten HT domiksuje kanał 5 i 6 do istniejącego sygnału i będzie ich używał do wysyłania sygnałów sterujących kamerą. Musisz tylko twórcę popytać czy to chodzi z MX-12 bo wiem że z Futabami na pewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek_Spy - a jak się przerabia serwa na 180st? Właśnie przez zmianę rezystorów w serwie. Jak można w ten sposób poszerzyć zakres ruchu serwa to i można zmniejszyć. Tyle że jest to trochę babraniny...

tak można przerobić serwo do granic możliwości potencjometru jak i w drugą stronę. A dalej idąc usunąc potencjometr i dać zewnętrzny z przekładnią .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.