Skocz do zawartości

zasilacz 12V z zasilacza od Xbox-a


tomekr

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio wpadł mi w ręce zasilacz od konsoli Xbox, kupiony na Wolumenie w Warszawie za 40zł, widuję też na allegro po ok. 30zł. Obciążalność zasilacza to 16,5A przy 12V, daje to ok. 200W mocy. Na razie miałem okazję sprawdzić zasilacz obciążony ok. 190W, ładowałem pakiet LiFe 5S (18V max) prądem 10A, daje to ok. 180W+10-15W mocy pobieranej przez ładowarkę. W sumie obciążenie ok. 190-195W, czyli w zasadzie max. Przy tym obciążeniu ładowarka (icharger 1010B) pokazywała napięcie zasilania 11,58V, czyli bardzo przyzwoicie, przy tym napięciu pobierany prąd powinien wynosić 190W/11,58V=16,4A. Zasilacz nie zakłóca stojącego obok radia, raczej nie sieje i bardzo cicho pracuje. W zasilaczu obciąłem oryginalne gniazdo. Kable z gniazdami do ładowarki oraz przełącznik standby/praca polutowałem bezpośrednio do kabla zasilacza, widać to na zdjęciach. W gnieździe sieciowym wyciąłem garb który uniemożliwiał podłączenie standardowej wtyczki komputerowego kabla sieciowego

 

Kolory kabli:

czarny - minus

żółty - plus 12V

czerwony - plus 5V

niebieski - standby/praca, podłączenie niebieskiego do czerwonego uruchamia zasilacz, te dwa kable zwierane są przez mikrowłącznik podlutowany na kablu.

ekran - minus, nie podłączamy

 

Dioda na zasilaczu sygnalizuje następujące stany pracy

żółty kolor - standby

zielony - praca

czerwony błąd, np. przekroczenie prądu i blokada zasilacza

 

Generalnie ładowarka powinna być najpierw podłączona do zasilacza, a potem zasilacz włączony, czy to do zasilania, czy przełącznikiem wyprowadzony ze standbay-u, podłączenie ładowarki do włączonego zasilacza wyzwala zabezpieczenie prądowe i blokuje zasilacz (przez ładowanie kondensatora w ładowarce). Wywaliłem stary zasilacz od pceta i dokupiłem jeszcze dwa zasilacze od xboxa, co widać na zdjęciu.

Temat był już poruszany w dziale ładowarki, ale linki do zdjęć wygasły i brak zdjęć przeróbki, link do tamtego opisu http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=27428&highlight=xbox

 

 

FOTO

 

http://rapidshare.com/files/411903936/xbox1.jpg.html

http://rapidshare.com/files/411903937/xbox2.jpg.html

http://rapidshare.com/files/411903939/xbox4.jpg.html

http://rapidshare.com/files/411903938/xbox3.jpg.html

http://rapidshare.com/files/411903940/xbox5.jpg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio wpadł mi w ręce zasilacz od konsoli Xbox, kupiony na Wolumenie w Warszawie za 40zł, widuję też na allegro po ok. 30zł.

Zawsze uważałem że jest to lepsze rozwiązanie niż przeróbki AT/ATX - nie dość że BEZPIECZNIEJSZE, to jeszcze bardziej eleganckie - tak po modelarsku :)

 

Pozdr.,

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DarekRG, Dzięki za zdjęcie swojego rozwiązania, może jeszcze wygląd bałaganu w środku pudełka. Mile widziane jeszcze inne przykładowe rozwiązania, jako podgląd i podpowiedź. Mogę tylko dodać, że miałem problem z zakupem małego przełącznika suwakowego, widziałem jeszcze kiedyś malutkie przyciski bistabilne, które też by ładnie pasowały pod koszulką termokurczliwą. U mnie obok T-deansa też są wlutowane na kablach 2 złocone gniazda 4mm. Przy prądach rzędu 15A trochę boję się zwykłych niezłoconych bananków, potrafią się wysmażyć tak jak gniazdo sieciowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam przełącznik 10A wiec bez strachu. Na dodatek jest podświetlany gdy napięcie jest puszczone na wyjścia. Zrobię fotki wnętrza jak wrócę z urlopu i wstawię, bo akurat te były robione w biegu w przed dzień wyjazdu ;) Trochę było gimnastyki palców aby wszytko w środku bezpiecznie rozlokować, ale trud się opłacił :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Chciałem się tylko upewnić czy dobrze myślę:

 

- wszystkie przewody żółte łącze w jeden i mam +

- wszystkie przewody czarne łącze w jeden i mam -

- podłączam pierwsze ładowarkę a potem zasilacz do sieci i startuje zasilacz

- z przewodami czerwony i niebieski nic nie robię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem się tylko upewnić czy dobrze myślę:

 

- wszystkie przewody żółte łącze w jeden i mam +

- wszystkie przewody czarne łącze w jeden i mam -

- podłączam pierwsze ładowarkę a potem zasilacz do sieci i startuje zasilacz

- z przewodami czerwony i niebieski nic nie robię

- wszystkie przewody żółte łącze w jeden i mam + -tak

- wszystkie przewody czarne łącze w jeden i mam - - tak

- podłączam pierwsze ładowarkę a potem zasilacz do sieci i startuje zasilacz - nie wiem co masz na myśli (gramatyka, błędy ?), co według Ciebie znaczy: -startuje zasilacz

- z przewodami czerwony i niebieski nic nie robię - nie prawda, zobacz co napisałem w opisie wyprowadzeń na początku.

 

Staram się opisywać w miarę precyzyjnie takie rzeczy i myślę, że opis do czego jest przewód niebieski i czerwony, oraz zdjęcie podlutowanego włącznika wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trzeciej pauzie nie wyraziłem się precyzyjnie.

 

Chodziło mi o to: czy zasilacz uruchomi się jeśli będzie miał podłączoną ładowarkę (obciążenie) bez zwierania niebieskiego i czerwonego? Wnioskuje po Pana odpowiedzi, że nie. W takim razie mam kolejne pytanie:

Czy można na stałe zlutować czerwony z niebieskim bez stosowania włącznika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trzeciej pauzie nie wyraziłem się precyzyjnie.

Czy można na stałe zlutować czerwony z niebieskim bez stosowania włącznika?

Można, tak zrobiłem u siebie a zasilacz włączam przez włożenie wtyczki do gniazdka 230V.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trzeciej pauzie nie wyraziłem się precyzyjnie.

Czy można na stałe zlutować czerwony z niebieskim bez stosowania włącznika?

Można, tak zrobiłem u siebie a zasilacz włączam przez włożenie wtyczki do gniazdka 230V.

Już od kilku godzin jestem szczęśliwym użytkownikiem tego zasilacza. Jest z niego mały potwór.

Również u siebie połączyłem niebieski z czerwonym bez stosowania wyłącznika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dziękuję Tomku za ten wątek, ostatnio kupiłem nową mocną ładowarkę i dzięki temu wątkowi bezproblemowo zakupiłem odpowiedni zasilacz i odpaliłem całe ustrojstwo.

A zasilacz faktycznie wygląda na półce jak profi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...

Jeżeli stosujesz go po stronie wysokiego napięcia to jakikolwiek. Jeżeli do włączania/wyłączania "programowego" czyli wprowadzania zasilacza w standby oraz wybudzanie go to również przełącznik nie gra roli. Jeżeli natomiast chcesz na sztywno zrobić zwarcie na przewodzie sterującym a włącznik dać po stronie niskiego napięcia to im wyższa wydajność prądowa tym lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
  • 1 rok później...

Witam. Niestety nie dostałem powiadomienia na skrzynkę że co mi przyszło na forum.

 

Co do przełącznika, to nie zależało mi na podświetleniu i po prostu się on nie świeci. Trzeba na nim odpowiednio wlutować bieguny i powinien działać. Ja akuratnie zorientowałem się jak już kostka została złożona i nie miałem ochoty czynić ponownego jej demontażu. Rozbierałem także zasilacz aby sprawdzić możliwość umiejscowienia gniazd dla ładowarki bezpośrednio na nim, lecz szybko zrezygnowałem, gdyż nie dysponuję odpowiednimi gniazdami które by się pomieściły w środku, a miejsca jest mniej niż na lekarstwo. Sam demontaż zasilacza jest problematyczny. Tak więc z zasilacza kable sa wypuszczone na przewodzie oryginalnym obciętym do ok +/- 10 cm do kostki z gniazdami i włącznikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.