Skocz do zawartości

5 kanał w lama v3


superhero1235

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Od dłuższego czasu zbieram na jakiś helikopter rc. Przeczytałem większą część tego forum na temat różnych helikopterów, czytałem również na epheli.

Do dzisiaj byłem przekonany, ze na początek kupię sobie lame V3 2,4GHz. Lecz przegladając forum epheli natrafiłem na temat w którym w pierwszym poście był link .

Chciałbym dorobić sobie ten 5 kanał jako załączenie oświetlenia w Lamie. I tu moje Pytania na które nie znalazłem odpowiedzi:

-Tutorial opisuje dodanie 5 kanału w odbiorniku EK2-0404(Lama 35MHz), czy jest to możliwe w nadajniku 2,4GHz?

-Czy jest możliwość regulowania jasności oświetlenia (tak jak reguluje się np. obroty silnika)?

-Czy jest możliwe aby np. zamontować 10 diod i potencjometrem(lub przyciskiem, bez znaczenia) regulować ilość świecacych diod?

Oczywiście mam pewne pojęcie o elektronice i umię programować także w razie potrzeby zamontowania mikrokontrolera nie było by problemu.

Oczywiście wszelkie schematy, podpowiedzi, naprowadzenia i wyjaśnienia mile widziane.

Jeśli zapomniałem czegoś podać to proszę napisać.

 

Pozdrawiam:)

 

PS:Ten tutorial z linku jest dla mnie nie za bardzo zrozumiały(z racji, że jest po angielsku), nie zrozumiałem co trzeba zrobić w module 4 w 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pobieżnego przejżenia tego linku wyglada, że z pewnościa można ten dodatkowy kanał dorobić w modelach z radiem 35 MHz.

 

Wydaje się, że kombinacje z regulacją ilości diod są nie do końca zasadne. Tak na prawdę, potrzebujesz właczyć np. zestaw oswietlenia pozycyjnego i ladowania (upodobnienie do makiety) lub jakies podswietlenie ozdobne do latania "nocnego".

 

Te funkcje z pewnościa mozna zrealizować dodatkowym kanałem z prostym uzyciem dowolnego wyłacznika np. tego od trenera.

 

Oczywiście, należy pamietać o bilansie mocy, aku ma tylko ok. 800 mAh :)

 

powodzenia,

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre wersje aparatury EK-0404 35MHz miały wspólne płyty główne z EK-0406. Stąd dwa wyjścia dodatkowych kanałów - "dodatkowy" piąty i kanał szósty, lecz pracujący jako rewers kanału 1.

Niestety później Esky wypuszczał nowe wersje EK-0404 ze zmienioną płytą. Bez dodatkowych kanałów. Nie dam głowy, ale wersja 2,4GHz aparatury EK-0404 też ma chyba zmienioną płytę i brak wyjść dodatkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na odwrót.

W nowszych wersjach tej aparatury zmieniano płyty główne. Nie wiem którą masz. Najprościej byłoby otworzyć nadajnik i sprawdzić, czy wyjścia te fizycznie istnieją.

Krótko mówiąc, w jednej obudowie i pod tym samym symbolem może się kryć kilka różnych konstrukcji.

 

Z drugiej strony nie słyszałem o 5 kanale w wersjach 2,4GHz.

 

Zdaje się, że i moduł 4in1 różni się konstrukcyjnie od wersji 35MHz i może nie mieć dodatkowych wyjść z odbiornika.

 

Ale nie dam za to głowy, bo nie znam szczegółów budowy elektroniki w wersji 2,4GHz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeszcze nie kupiłem. Czyli raczej w sklepach mają już te wersję w której się nie da dorobić 5 kanału, a o 2,4GHz to mogę już zapomnieć?

Myślę że tak. Daj sobie spokój z tym kanałem. Nie dodawaj zbędnych bajerów. Rozumiem że fajnie mieć światełka zapalane z nadajnika, ale po co? Jedyne co uzyskasz to krótszy lot.

Mówię ci, nie warto. 5 kanał jest zbędny.

Jednak jak już się bardzo napaliłeś możesz odkupić od kogoś starszą wersje, lub zapytać się po prostu w jakimś sklepie. A najlepiej, to zapytaj się kogoś kto ma lamke 2,4GHz. Może jednak się da ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Post o 5 kanale na epheli jest mojego autorstwa :wink: Po co komu 5 kanał pytacie? Niewiem. Ja to zrobiłem dla eksperymentu (a wtedy byłem uczącym się jeszcze elektronikiem) Udowodniłem sobie przede wszystkim, że się da, a w lamie zainstalowałem ot tak dla przykładu (z lampkami nie latałem) :wink: (z lampkami na innym modelu, radiu i 6ch odbiorniku, więc już całkiem inna bajka)

 

Z tego co pamiętam (bo posta pisałem 2lata wcześniej) Z e-sky współpracowały inne odbiorniki, tudzież te firmowe 6ch. Jak ktoś chciał to miał klapy albo chowane podwozie w samolocie - czyli wystarczylo dokupić odbiornik i zestaw arf zamiast rtf z kolejną aparaturą.

 

Ale wtedy nie było np turnigy 9 i innych dobrych/tanich nadajników. Dzisiaj nie polecam przeróbki, Podejrzewam, że rynek zalany jest już nowymi wersjami, a producenci zauważywszy to, że bezkarnie i "za darmo" można było sobie dorobić więcej zapewne dopilnowali, abyś nie dostał nawet pół kanału więcej :wink:

 

Z którymś graupnerem albo futabą też da się zakombinować, ale nie pamietam z jaką - z 4 kanałów robi się 7 :P:lol:

 

Osobiście Ci polecam z wielokanałówek tanich Turnigy X9. Widziałem obsługiwałem i dawało radę :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.