Skocz do zawartości

Kabel Turnigy 9X <---> PC


Gites

Rekomendowane odpowiedzi

jesli jest wejscie PPM to uczen-trener jest mozliwe. Nie wiem jaki jest Twoj poziom wiedzy i nie zamierzam robić przepychanki . Twoj brak precyzji w wypowiedziach sugerował że powinienem wskazać drogę i naprostować ..... ale elektronikiem to nie jesteś :D.

Nie zajmowalem sie aparatura Turnigy 9X a HK6 tylko na tyle zeby dorobić dobry interface do PC i komunikacje z PDA. Taki(trener-uczeń) układ raczej rozwiazał bym sprzętowo i po problemie :mrgreen:

P.S no ..... Juz wyrosłem z oceniania na podstawie wieku , mam kolegów modelarzy w wieku 19 lat . Ani im ani mnie to nie przeszkadza :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 47
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

[...]Twoj brak precyzji w wypowiedziach sugerował że powinienem wskazać drogę i naprostować[...]

pfmrc.eu to co innego niż elektroda.pl Tutaj nie zamierzam wchodzić w dyskusje na poziomie warstwy transportowej, gdyż nic to nie wniesie dla większości kolegów. Będę miał na uwadze, że w dyskusji z Tobą mogę opisywać problemy bardziej szczegółowo.

ale elektronikiem to nie jesteś :D

Wiesz... nie obraź się ale brzmisz zupełnie jak mój kierownik praktyk z ZURTu za czasów technikum elektronicznego. Widzę, że dystans między młodymi adeptami a starymi wygami nadal się nie zmniejszył. Co by nie zrobić to padało sakramentalne "d... jesteś nie elektronik". No ale to był old-school :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz się okaże, że Marek był kierownikiem na Twoich praktykach :lol:

Ale na przyszłość parę technicznych szczegółów nie zaszkodzi. Elektroników tu jest więcej ;)

a nieelektronicy może też czegoś nowego się nauczą...

 

Co do meritum - HK robi transmisję programu i sygnału trenera na tym samym złączu? Programowanie jest sygnałem PPM czy to jest jakiś RS232 na poziomie TTL? Co wiecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]Co do meritum - HK robi transmisję programu i sygnału trenera na tym samym złączu?

Aparatury ze stajni HK mają jedno złącze. Nie mam doświadczenia z innymi aparaturami ale czy jest jakoś uzasadnione żeby mieć dwa osobne złącza, jedno do programowania a drugie trenera?

Programowanie jest sygnałem PPM czy to jest jakiś RS232 na poziomie TTL? Co wiecie?

RS... Osobiście nie sprawdzałem, ale wierzę temu co napisał facet od TurBORIX'a :

 

Baudrate: 115 kbd

Serial data: 8 bit, noparity, nohandshake

 

Informacja o bieżącym stanie kanału wysyła jest przez nadajnik po kablu jako 18-bajtowa tablica co 20ms. Czas trwania pojedynczej transmisji to ~1.6ms (18B * 90us).

Ustawienia z kolei są wysyłane do/z nadajnika jako 69-bajtowa tablica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gites, jedno złącze może przenosić więcej niż 1 sygnał. Np. osobny styk do PPM, a osobny do RS-232.

Ale czytając to, co napisał ten gość, to HK tutaj nie transmituje PPM'u tylko cyfrowo zakodowane dane o położeniu kanałów. Bo PPM to ciąg kilku impulsów o zmiennej długości, a nie jak tu

Channel data is send by transmitter approx every 20mSec.

Data burst duration (90uSec * 18 Bytes) is approx 1.6 mSec

Więc ja już nie wiem, czy PPM idzie jednocześnie z tą transmisją szeregową, czy coś się przełącza i co tak naprawdę odbiera ten interfejs.

Bo jak on odbiera tylko tego RS-a, to w życiu się nie da go zmusić do współpracy z Turnigy czy czymkolwiek innym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz MiQ27, mnie też tu coś nie pasuje. A najbardziej to, że w opisie aparatury HK wyraźnie umieszcza informację że działa w układzie uczeń-trener. Inna możliwość jest taka, że kabel USB (elektronika we wtyczce) ma jakąś logikę przerabiającą PPM na podany wyżej serial a "keepitsimply" opisał protokół już "za wtyczką USB".

Postaram się zabrać HK-T6A do roboty na analizator i oscyloskop... nie ma innej możliwości żeby się dowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kabel USB (elektronika we wtyczce) ma jakąś logikę przerabiającą PPM na podany wyżej serial a "keepitsimply" opisał protokół już "za wtyczką USB".

To możliwe, skoro ten interfejs tworzy wirtualnego COMa. 20ms to okres powtarzania ramki PPM, co by się zgadzało z tymi "burstami" danych. W takim przypadku większość aparatur powinna zadziałać.

Potrzebny będzie oczywiście ten Virtual Joystick COM Driver, który się przewija w postach o podłączaniu HK do symulatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kabel USB (elektronika we wtyczce) ma jakąś logikę przerabiającą PPM na podany wyżej serial a "keepitsimply" opisał protokół już "za wtyczką USB".

zwykły dziadowski scalak jak pamiętam PLC200x Ja zrobiłem na RTL232 to chodzi super

temat gniazda w HK6 jest opisany na RCgroups . Są 4piny 5V , Tx , Rx i PPM i masa =obudowa

Program T6sim wyłapuje sygnał IF Tx , Rx via USB . Do IF konwertujacego sygnał PPM- USB- joystic korzystamy z innego pinu . Program do programowania łączy się z sygnałami Tx, Rx procesora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]Program T6sim wyłapuje sygnał IF Tx , Rx via USB [...]

Dla mojego zrozumienia sprawy... jesteś pewien że chodzi Ci o t6sim a nie o t6config?

 

Czyli jednak raczej się nie da... tak jak podejrzewałem, pisząc o kilku pinach we wtyczce.

A niby dlaczego się nie da? Skoro mamy dostęp do PPM to się da.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interfejs do HK najwyraźniej nie korzysta z PPM, tylko z RS-a. t6sim przechwytuje dane z RS-a i tworzy port joysticka, żeby się dało korzystać z symulatora.

Ponieważ inne aparatury nie transmitują RS-a, ergo nie będą działać z tym interfejsem. Na 99%, powiedzmy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mojego zrozumienia sprawy... jesteś pewien że chodzi Ci o t6sim a nie o t6config?

t6sim jak wiem jest do symulatora i wspolpracuje z PPjoy

t6config jest do programowania aparatury nie do symulatora

A niby dlaczego się nie da? Skoro mamy dostęp do PPM to się da.

da się tyle ze innym IF post powyżej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli podsumowując... skoro zarówno odczyty kanałów jak i ustawienia są przesyłane po pinach Rx/Tx to po co w tej wtyczce jest obecny PPM? Kwestia dokonania pomiarów poziomów tego sygnału dla HK-T6A i TGY 9X. Jeśli te same to zwykły kabelek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro zarówno odczyty kanałów jak i ustawienia są przesyłane po pinach Rx/Tx to po co w tej wtyczce jest obecny PPM?

Jak to po co? Żeby aparatura miała funkcjonalność trener-uczeń i dało się ja spiąć zwykłym przewodem z innym nadajnikiem. Mój JR np. nie rozumie RS232 po kabelku, jedynie PPM :)

 

Reasumując - prawdopodobnie da się spiąć aparatury HK i Turnigy, ale prawdopodobnie nie da się podpiąć Turnigy do PC przez interfejs HK... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.