Skocz do zawartości

Gdy stracisz model z oczu...


Cymmeryjczyk

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety, nie jestem pirotechnikiem, więc mam problem z realizacją pomysłu, znanego skąd inąd z eksploatacji modeli benzynowych (i etanolowych). Jak skonstruować lub moze są takie gotowe, miniświecę dymna odpalaną elektrycznie z pakietu podstawowego przełącznikiem w aparaturze na wolnym kanale odbiornika? Smużka dymu na pogodnym niebie niewątpliwie pomogłaby odnależć wzrokiem kropkę modelu, który odleciał powyżej 500m. Bez problemu można umieścić na kadłubie jedwabny spadochron otwierany jednym serwem ale to juz ratunek przed kretem a ja mam problem z sytuacją jak w tytule. Jakby kto co wymyslił - wielu będzie wdziecznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swiece - zwłaszcza czerwone - powinny być widoczne z dużej odległości, dzięki za linka. Natomiast nadal otwarta pozostaje sprawa odpalenia bo tu trzeba zapalić lont. Nie wystarczy chyba podgrzewacz do świec. Myślę, że pojedyńcza iskra z pakietu głównego (od silnika) może nie wystarczyć, potrzebne byłoby coś takiego, jak miniaturowy paralizator dający łuk elektryczny. A może są świece dymne odpalane spłonką - to by załatwiło sprawę. Porozmawiam o tym z właścicielem sklepu ze świecami. Ewentualnie, zamiast świecy dymnej można by się pokusić o wystrzelenie racy "spod ogonia" szybowca a te chyba są odpalane specjalnym lontem zakonczonym spłonką. Jakby ktoś widział tu gotowe proste rozwiązanie z użyciem jednego kanału odbiornika to proszę się podzielić wiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odpala sie czegoś takiego iskrząc pakietem :P Jak chciałyś "zorganizowac" takie iskrzenie, pomijając już to, że pakiet nie lubi takich zwarć. Odpalanie spłonkami elektrycznymi mozna bardzo prosto zrobić. A jak zrobić elektryczne spłonki ? - poczytaj fora pirotechniczne. Niestety te świece nadają się jedynie do robienia inscenizacji przy ASG na ziemi. W powietrzu na modelu za mocno dym jest rozwiewany w czasie lotu. Sprawdzone przez kolegę modelarza na szybowcach. Do dostrzeżenia modelu zamiast słabego dumu proponowałbym raczej nały stroboskop pirotechniczny. Błyska ok minuty. Jak to widać w powietrzu moga powiedzieć uczestnicy tegorocznego Zlotu Wicherków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie, że wszelkie czerwone race / rakiety palące się jaskrawo czerwonym kolorem bądź wytwarzające pomarańczowy dym mogą być odczytane przez wiele służb jako wezwanie pomocy. Łatwo się domyślić konsekwencji (szczególnie tych finansowych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie, zamiast świecy dymnej można by się pokusić o wystrzelenie racy "spod ogonia" szybowca a te chyba są odpalane specjalnym lontem zakonczonym spłonką.

takim lontem zakończonym spłonką to odpalane są MW tudzież Materiały Wybuchowe, bo spłonka to sam w sobie MW inicjujący. I ze świecy dymnej zostanie niewiele :D

 

hyhyyh ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.