Skocz do zawartości

Co można zrobić z akumulatora laptopowego?


Gites

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Dziś rano zobaczyłem jak admin w naszej firmie pozbywa się kilku akumulatorów laptopowych Li-ion. Biorę taki jeden do łapy, naciskam przycisk testowy i widzę że jest naładowany do 75%. Pewnie jedno ogniwo padło albo coś w ten deseń. Zastanawiam się czy mogę takie niepełnosprawne pakiety do czegoś wykorzystać w modelarstwie. Czy jest sens babrać się w rozbieranie, itd. Czy ktoś z was do czegoś wykorzystał taki niesprawny pakiet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam... ja mam kilka pakietów do nadajnika na ogniwach CGR18650. Są rewelacyjne!!! Zazwyczaj jest tak, że jakaś para akumulatorów w takiej baterii pada, ale reszta jest sprawna. Rozebranie aku jest warte zachodu. Poza tym warto sobie też zrobić pakiety do odbiornika z wykorzystaniem jakiegoś beca. W modelach gdzie jest miejsce, zamiast balastu można spokojnie użyć tych li-ion.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się kontynuować w tym samym wątku gdyż sprawa dotyczy tych samych ogniw ;)

Więc mam je już w łapkach, każde ogniwo jest osobno. Chciałbym je jakoś sprawdzić w ładowarce (mam Turnigy Accucel-6 50W 6A) rozładowując i ładując ponownie. I teraz mam problem gdyż nie mam pojęcia jakiej pojemności są te ogniwa. Jedyna informacja jaka była umieszczona na obudowie pakietu od laptopa to 11.1V (pakiet do DELLa). Ładowarka wymaga ode mnie żebym ustawił pojemność docelową. I skąd ja mam to wytrzasnąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisz w google symbol z napisu na obudowie. Na pewno znajdziesz dane katalogowe. Mozesz tez użyć innej ładowarki, ktora nie wymaga podawania pojemnosci docelowe, np. BC6 (myślałem, ze ta Turnigy jest tak samo oprogramowana). Jeśli masz jakieś obudowy od tych akumulatorow, to masz na nich podaną pojemność-będzie to zazwyczaj wielokrotność pojemności jednego ogniwa-w zalezności, czy były łączone równolegle po dwa, trzy, a nawet cztery). Ale na pewno jest w nich min. 1600 mAh. pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, sądzę że znalazłem... akurat wpisując kod z pakietu otrzymuję 5 różnych modeli ale jeden ma obudowę identyczną z tą moją. Dane mówią o 4400mAh. W pakiecie było 6 ogniw połączonych po 2 równolegle a następnie każda z dwójek połączona szeregowo do innej (coś jakby 2+2+2). Z tego wynika, że pojemność pojedynczego ogniwa to 4400 / 2 = 2200mAh. Zgadza się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.