Skocz do zawartości

Futaba 6ex pcm/ppm


Maciej Ritmann

Rekomendowane odpowiedzi

Bedzie dzialać. Jeżeli odbiornik jest typowy, nie ma żadnych przeciwskazań do używania dowolnych nadajników i dowolnych kwarców róznych producentów. Kwarc, to w końcu rezonator dla czestotliwości na nim wypisanej. Nie ma różnych częstotliwosci u róznych producentów. Jak jest 35,200MHz to u wszystkich jest tyle samo. pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwarc jest nastrojony na pewną częstotliwość na nim wypisaną i nie ma różnicy kto go wyprodukował (chyba,ze producent zrobił to niedokładnie, ale wtedy wszedzie nie bedzie dobrze). Latwo sprawdzić. Pokaż mi ze tak nie jest. Mam wiele odbiorników i jescze więcej kwarców. Nie trafiłem na cos takiego, co piszesz. To tak, jak byś powiedział, ze do Futaby trzeba baterie Futaby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli podsum.:

 

W inny odbiornik niż firma nadajnika można włożyć jedynie kwarce firmy nadajnika aby mieć pewność 100% funkcjonalności.

 

 

edit:

Pytanie kolejne do tematu:

czy mogę wtyki kwarców przedłużyć tak aby pasowały do mikroodbiornika? mam na myśli hmm, wsadzenie w odbiornik jakichś przedłużek wygiętych tak aby pasowały do rozstawu kwarca i w nie wtykać kwarc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W inny odbiornik niż firma nadajnika można włożyć jedynie kwarce firmy nadajnika aby mieć pewność 100% funkcjonalności.

W/g mnie NIE.

Nadajnik Futaba z oryginalnym kwarcem + odbiornik Graupner z kwarcem Futaby nie musi zadziałać. Odbiornikowi wstawić kwarc Graupnera.

Firmy przykładowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mareq, Wiem o kwarcach, myśle, co nieco, a moze i wiecej. Umiem też czytać. Pytanie było o kwarce w odbiorniku, a nie w nadajniku. To nie to samo. Co nie zmienia faktu, ze kwarc jest reonatorem, a jak się stroi nadajnik i do niego dobiera producent kwarc, to zupełnie inne zagadnienie. Pytanie było o odbiornik, a nie o ndadajnik. Ktos tu nie umie chyba czytać. Piszecie nie na temat, a później z tego wychodzą powielane różne teorie. Kwarce odbiornikowe mogą być dowolne. Nie znam przypadku, by było inaczej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje pierwsze pytanie dotyczyło tylko odbiorników. Ze znanych nadajników, to Graupner, na pewno , w nadajniku, potrzebuje dedykowanego do siebie kwarcu (sprzedaje je równiez Jeti), być moze sanwa, ale miałem jedną i dzialala na dowolnym. W odbiornikach, jak pisałem juz tego nie ma. Można uzywać dowolnych odbiorników z dowolnymi kwarcami, i jeśli tylko nadajnik jest poprawnie zestawiony, kazdy odbiornik powinien dzialać. Nie trafilem jeszcze na wyjątek. Choć spotykałem sie z takimi problemami u kolegów, i zawsze była to sytuacja, ze albo nadajnik Graupnera miał zly kwarc, albo w odbiorniku byl kwarc nadawczy lub odbiorczy z pomyloną czestotliwoscią dla pojedyńczej lub podwójnej przemiany. pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze by tak to nieco uscislic.

Kwarce do odbiornikow z pojedyncza przemiana powinny byc zamienialne i na ogol tak jest. Co nie znaczy ze zawsze. Jest to zawsze (prawie) trzeci owerton, 455kHz ponizej czestotliwosci nadajnika.

 

Natomiast kwarce do odbiornikow z podwojna przemiana - kazdy robi po swojemu, jak z PCM czy 2.4GHz. I te w wiekszosci przypadkow nie sa zamienialne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy ja takie coś robiłem bo kupiłem corone odbiornik i na alledrogo koleś nie napisał na jaki kwarc to jest.

Tak to było frycowe co zapłaciłem był tani i to przysłoniło mi oczy. Kwarce miałem rożnych firm i nie miałem z nimi kłopotów i taki wielki włożyłem do mikro odbiornika i dzałał.

Znalazłem jakieś stare gniazdo od drukarki i idealnie nóżki kwarca tam wchodziły idealny drucik dobrałem aby wchodził do gniazda odbiornika tam gdzie znajduje się kwarc kapka cyny kapka kleju i wszystko śmigało jak ta lala.

No ale ja miałem wszystko na pojedynczej przemianie.

No ale radia są kompatybilne bardziej lub mniej.

To trzeba by poszukać jakie moduły w.cze pasują do nadajników bo co mi wiadomo jeden moduł można wsadzić do nadajników wielu producentów i podobnie będzie z kwarcami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast kwarce do odbiornikow z podwojna przemiana - kazdy robi po swojemu, jak z PCM czy 2.4GHz. I te w wiekszosci przypadkow nie sa zamienialne

I to jest święta prawda. Np. Kwarc z Futaby z podwójną przemianą z całą pewnością nie będzie pracował w takim samym odbiorniku Hiteca - sprawdzone.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.