Skocz do zawartości

Pomoc w rozszyfrowaniu materiałów


maciekpd211

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Mam zamiar zrobić pierwszy konstrukcyjny model. Znalazłem w sieci plany trenerka dolnopłata AG Master. Poszczególne fragmenty konstrukcji mają oznaczenia:

3/32 Ply, 1/4 Balsa, 1/8 Sheet i różne kombinacje rozmiarów/napisów.

Rozmiary są dla mnie jasne. Moje pytanie dotyczy tego co to jest to Sheet. Ply to jak się domyślam chodzi o sklejkę, Balsa - deska balsowa. Sheet? Nie przychodzi mi nic do głowy jak tylko to, że może również chodzić o sklejkę tylko czemu nie jest napisane Ply?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Listwy mają z reguły podane dwa wymiary np. 1/4 x 1/8 Sheet lub 1/4 x 1/2 Hard balsa. Wspomniane przeze mnie w pierwszym poście oznaczenia dotyczą wręg, dźwigarów (?) skrzydła, steru kierunku itp.

Dzięki za odzew.

PS. Właśnie sobie uświadomiłem, że skoro Sheet występuje również przy listwach to raczej nie jest to sklejka. Dobrze rozumuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, zakładam że to w takim razie deska.

Nie mam doświadczenia z materiałami modelarskimi więc zapytam: jakie byłyby konsekwencje pomyłki i zastąpienia deski balsowej sklejką lotniczą lub na odwrót?

[edit]Chodzi np. o wręgi w kadłubie[/edit]

Poniżej wycinek planów jakby ktoś chciał zerknąć o co pytałem :)

Dołączona grafika

 

Dziękuję kolegom za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieniac tego nie wolno.

E tam Leszku, deske lub sklejkę balsową można zamienić na sklejkę, ale na odwrót nie i tutaj się z Tobą zgodzę.

Sheet oznacza nic innego jak arkusz, w domysle pokrycie.

A deska to plank.

Ale OT, wiadomo:

 

...dzewo, deska dzewnianna, w środku sęk...

kto ma dzewo, Lutman?

Jaki Lutman? Lutman ma manufakture, a dzewo jest z lasu sie ścina, sie rznie na deski jest deska jest sęk.

A gdzie jest ten las?...

 

Klasyka..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieniac tego nie wolno.

E tam Leszku, deske lub sklejkę balsową można zamienić na sklejkę, ale na odwrót nie i tutaj się z Tobą zgodzę.

 

Jak zamiast balsy dasz sklejkę to zbudujesz pancernego nielota ze względu na jego masę....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wotoma - jak cos cytujesz to rob to dokladnie. To o Michnikowskim i Dudku - jezeli wiesz o czym mowie.

Ja napisalem "Sheet - deska - dotyczy balsy (w tym przypadku)" i dokladnie tak to jest przez modelarzy angielskojezycznych okreslane. Slowo plank jest uzywane jest do okreslenia solidnej dechy.

Oczywiscie sheet odnosi sie tez do arkusza czegokolwiek i nie tylko ale mowimy o rysunku modelu a nie czegokolwiek.

Tak jak polskie slowo :ass: - tez ma wiele znaczen.

 

A co do zamiany balsy na sklejke Pawel ci wyjasnil dokladnie o co biega.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.