Skocz do zawartości

Strojenie aparatury - czy jest sens


Elrond

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

W pierwszym moim poście na forum zapytam o pewien objaw występujący w mojej aparaturze.

Otóż wygrzebałem leciwy sprzęt SimProp Super Star (6 kanałów) + odbiornik Graupner/JR (8 kanałów).

 

Po uruchomieniu wszystkiego zauważyłem, że zdarza się, że przy maksymalnym wychyleniu jednego z drążków pojawiają się drgania serwa z nim nie powiązanego.

Czy jest to normalne zjawisko czy może objaw niesprawności.

 

Chciałbym ten sprzęt wykorzystać do jakiegoś modelu ale obawiam się o jego niezawodność, choć jest zbudowany bardzo solidnie (oczywiście bez bajerów, typu programy itp).

 

Jak najlepiej sprawdzić taką aparaturę i czy jest możliwość ewentualnego strojenia (są w środku PRki ale ich z wiadomych względów nie dotykam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po uruchomieniu wszystkiego zauważyłem, że zdarza się, że przy maksymalnym wychyleniu jednego z drążków pojawiają się drgania serwa z nim nie powiązanego.

Może to być tez wina potencjometrów , jeśli jest bardzo stara mogą być zabrudzone a jak intensywnie używana mogą być wytarte. Można oczyścic preparatami i zobaczyć czy zadziała . Po latach należało by wymienić kondensatory elektrolityczne i pewnie zestroić tor w.cz .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek_Spy - Jezeli elektrolity wytrzymuja 4 lata - czego nie potwierdzaja dane katalogowe - to caly sprzet elektroniczny musialby byc wymieniany co 4 lata. Popatrz wokol siebie - ile masz sprzetu o wiele starszego i w dobrym zdrowiu. To juz nie lata 50-te. Technologia poszla naprzod.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek_Spy - Jezeli elektrolity wytrzymuja 4 lata - czego nie potwierdzaja dane katalogowe - to caly sprzet elektroniczny musialby byc wymieniany co 4 lata

nie tak do końca , czesto robie rozne serwisy i sie okazuje czesto że elko wystarczy zmienic . OK nie wazne. Masz racje. Noty notami a czasem cos sie psuje A zasilacz do PC zalecaja wymienic co 2 lata jak pamietam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się wątek rozkręcił w kierunku kondensatorów.

Może i elektrolity się starzeją ale bawiłem się radiami (takimi zwykłymi do odbioru stacji radiowych) sprzed kilkunastu lat i nie było problemu z strojeniem - co sugeruje, że elektronika była OK.

 

Puki co testuję tego simpropa w ten sposób, że zamontowałem go do samochodu i mogę bezpiecznie obserwować czy nie wariuje.

 

Co do baterii to oczywiście poszły nowe bo nawet starych nie było w środku :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze z powodu wieku mogły się rozstroić obwody nadajnika , wiec dokładnie sprawdź zasięg, jeśli się okaże mały to daj go do zestrojenia . Jeśli nie to lataj , rdzenie ferrytowe z czasem zmieniają parametry i sie rozstrajają wtedy nadajnik nie pracuje na najlepszych parametrach. Na to odpowie test zasięgu. Jeszcze wyczyść antenę w jakimś środku typu cleaner. Często przyczyna zakłóceń czy małego zasięgu jest brudna antena nie mająca dobrego styku pomiędzy sekcjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja sprawdzam tak:

kłade model na ziemie antena tak żeby celowała w nadajnik , składam antenę nadajnika do jednego elementu , potem idę z aparaturą licząc kroki i tak okolo 50 to jeszcze moze być , na PCM futaby nawet dochodzi do 70 kroków jak serwa normalnie pracują . Oczywiście model obserwuje druga osoba . Punktem istotnym sa drgania i trzepotanie serw .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.