Skocz do zawartości

MX-12 menu serwisowe


gregwait

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Pewnego dnia podłączając mój nadajnik MX-12 do kompa (FMS) na wyświetlaczu pojawiły się krzaki. Nadajnik padł - pomyślałem. Po ponowny urchomieniu okazało się że nie można uruchomić modelu w pamięci nr 8. Nadajnik się wiesza. Byłem ugotowany. Sprzęt kupiony w niemczech. Przesyłka w jedną stronę 20 euro. Będę miał pamięć 9 modeli - pogodziłem się.

Ostatnio przeglądając jedno z zachodnich for modelarskich znalazłem witaminę na moje kłopoty - przepis na reset nadajnika.

Pomogło. Nadajnik i pamięć żyje.

 

Poniżej przetłumaczony przepis na reset i wejście w menu serwisowe.

 

UWAGA

Po resecie nadajnika konieczne jest przeprowadzenie centrowania i kalibracji drągów w menu serwisowym.

Ingerujesz w nadajnik na własną odpowiedzialność

 

Tłumaczenie Marcin - Anasazi (dziękuję)

 

Powodzenia

 

RESET NADAJNIKA

 

Na prawo od procesora na PCB zobaczysz kwarc procesora ( górna prawa strona), a zaraz obok po prawej są 2 punkty lutownicze oznaczone RES. Przy załączonym zasilaniu zewrzeć je chwilowo aby setup zapikał. Wyłączyć i po załączeniu ponownym powinno wyświetlać poprawnie.

 

MENUE SERWISOWE

 

Uruchom nadajnik mając naciśnięte przyciski Scroll Down & Select.

 

Naciśnij SCROLL UP by wybrać MODEL TYPE, naciśnij SELECT aby strzałka zjechała na dół do opcji ‘Data reset’.

 

Ustawić ELE D/R ( NIE przełącznik podwozia) aby był w górnej pozycji. Naciśnąć EDIT +, przesunąć ELE D/R w dół i naciśnąć EDIT -, przesunąć ELE D/R w góre i powtórzyć proces. W końcówce 4go cyklu powinno się usłyszeć dźwięk i wyświetlić BACKUP ERROR

 

SCROLL UP uruchamia pixel test (?)

 

SCROLL UP przenosi do opcji AKUMULATOR, tutaj możesz ustawić wyświetlane napięcie baterii aby zgadzało się z rzeczywistym napięciem. Należy tego używać natychmiast po tym jak zmierzyło się aktualne napięcie akumulatora aby ustawić nadajnik. Pamiętaj, że kiedy odczytujesz napięcie bez obciążenia będzie ono trochę wyższe niż pod obciążeniem przez nadajnik. Gdybym ja to robił zmierzyłbym te napięcie jakoś przy włączonym nadajniku tuż przed poprawieniem. Nie dotykałabym tej opcji, chyba, ze napięcie bardzo się różni (więcej niż 1/10 V)

 

SCROLL UP aby uruchomić test przełączników:

S1=Górny lewy, S2 = Górny prawy, S3 = ELE D/R, S4 = Rudd D/R, S5= przycisk Trainer, S6 = Thro Cut, B1 = EDIT +, B2 = Edit -, B3 = CLR, B4 = Select.

 

SCROLL UP do opcji CENTER STICKS. Wybieramy tę opcję poprzez przycisk CLR i ustawiamy drążki w środku a następnie naciskamy CLR. Używać TYLKO w momencie gdy drążki są całkowicie po środku – zwrócić uwagę na drążek gazu. Następnie nacisnąć CLR i w nadajniku są one wycentrowane.

 

SCROLL UP, przesunąć drążek 1 do maksymalnej pozycji +, nacisnąć CLR, przesunąć drążek na max w druga stronę i nacisnąć CLR, użyć SELECT aby przejść do drążków 2, 3, 4 i powtórzyć proces ruszania i naciskania CLR. To ustawia maksymalne wychylenia drążków w nadajniku. Mój drążek gazu był trochę niedokładnie ustawiony więc naprawiłem go w ten sposób.

 

Kolejne SCROLL UP i widzimy listę parametrów które możemy zmienić.

 

PPM = 1 – uruchamia w trybie PPM, 0 uruchamia w trybie SPCM

NOZ = 1 wyłącza ZPCM z ustawień modulacji, 0 włącza ZPCM.

AIR = 1 Uruchamia w trybie Aircraft, 0 uruchamia w trybie Heli

 

CCP = 0 1 servo normal, 2 serwo 180, 3 serwo 120, 3 servo 90 (wyłacza 140 CCPM mikser)

1 załącza 140 CCPM. Do wyboru są opcje: 1 Servo Normal, 3 Servo 140 CCPM, 3 Servo 120 2ELE, 3 Servo 140 2ELE

 

BALM = 1 Wyłącza alarm o baterii 0 Załącza alarm o baterii na poziomie 9V.

 

SWPM = 0

1

 

TSTR = 0 Włacza wybór MODE przez użytkownika.

1 wyłącza wybór Mode przez użytkownika.

 

SM2 =0

1 uruchamia nadajnik w trybie MODE 2.

 

Nie odkryłem jeszcze co oznacza SEND E oraz SWPM na wyświetlaczu.

 

 

 

Na końcu SCROLL UP przenosi do opcji TRANSFER = OFF. EDIT + przełączać będzie między ON i OFF. Nie wiem dokładnie co to daje.

 

Następne SCROLL UP przenosi do BACKUP ERROR, teraz albo nacisnąć SCROLL UP i SELECT jednocześnie aby wyjśc z menu albo wyłączyć nadajnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jak widać, w MX-12 jest ELE D/R. W innych nadajnikach X/MX może to być GEAR, AILE D/R albo jeszcze coś.

Tylko należy jeszcze raz podkreślić - pakowanie się w menu serwisowe bez powodu i świadomości, co się robi, to proszenie się o kłopoty i o niesprawny nadajnik...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Właśnie mi się ta procedura przydała .. po uruchomieniu nadajnika zobaczyłem tylko przez sekundę "BACKUP ERROR" a następnie wyświetlacz poszedł w max kontrast czyli całkowicie pociemniał..

 

Już się bałem że procek zmarł...

 

wszystkiemu winne uszkodzone gniazdo DSC( Interfejs)

 

 

Podziękował za opis !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.