Skocz do zawartości

zefir(-ow) dwa(-och) [depron]


Adam P.

Rekomendowane odpowiedzi

w koncu postanowilem zbudowac sobie cos czym moglbym nauczyc sie kiedys latac(albo chociaz to rozbic :devil: ).

moje wymagania byly takie:

-w miare prsta konstrukcja

-depron

-ok 100cm rozpietosci

-latwy w pilotazu

-latwy w pilotazu

wybor padl na model "zefir" (Konstruktor: Piotr Piotrowski)

a teraz konkrety:

wypsazenie:

silnik/smiglo tp bm 2408-21/gws 8x4(9x4,7*)

regiel tp esc 25A(w drodze :jupi: )

serwa dynam 8,4g (w drodze :jupi: )

aku 8-10xnimh lub 2-3 lipo(brak :( )

odbiornik N/A

noc pierwsza:

nie zdazylem zrobic fotek w czasie budowy(jak zwykle :crazy: )ale cos tam jest.

pierwsze uszkodzenie-zlamany kadlub. na szczscie troche kleju sprawilo ze jest juz jak nowy

f3f6a2eb32eeaf3e.jpg

statecznik z jeszcze nie odcietym sterem, ale z gotowymi mocowaniami(niecala minuta)

88627bbe71066bfd.jpg

szczegoly mocowania-zastosowanie znalazla pusta puszka(po coli oczywiscie :mrgreen: )

08600babaefe4a58.jpg

maxymalna oszczednosc masy :) kazde pol grama sie liczy. wkret i jego lzejszy zamiennik:

6e2d25d079eab7d6.jpg

kadlub z zamocwanym statecznikiem(ok 36g)

c9379c350824b23f.jpg

a tu wszystko co mialem po pierwszej nocy(stateczniki, stery, kadluby):

06e4f681760772bb.jpg

zaraz porobie i wstawie zdjecia z drugiej nocy(skonczyla sie dzis rano ok 5.00 :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noc druga

Skrzydla-najwiecej pracy(zwlaszcza ze robilem 3,5 zestawu-7 skrzydel). Najgorsze ze brakowalo mi ciezarkow zeby je przygniesc i kilka prawie sie rozkleilo, jednak stare ksiazki sie przydaja :D Poza tym ciezko jest wyginac ten depron-jest bardzo sztywny i kruchy. Przez kilka chwil juz slyszalem w myslach ten przerazajacy trzask..

Partia skrzydel czekajaca na sklejenie:

e49a0ad304287a1e.jpg

Kazdy, nawet najmniejszy drobiazg ma konkretne przeznaczenie i jest oznakowany:

14310a1135f48a4d.jpg

Komplet gotowych skrzydel o tym cudownie unikalnym profilu :)

16a4ac017d03fc32.jpg

A tu warzenie-7 skrzydel wazy lacznie 79g(+-5g)

fc15812cfc4d53cf.jpg

caly model(1szt bez wyposazenia) powinien wazyc 70-85g, co przy pow. nosnej 14,5dm^2 daje mi obc. pow. nosnej ok.5,31g/dm^2-az szkoda wkladac wyposazenie :) , ale sumujac:

silnik:50g

regiel:20g

pakiet:hmm.. ~100g

model: ~80g

odbiornik: ~20g

serwa: 20g

 

razem: ~290g |/14,5dm^2 = ~20g/dm^2

 

A tu 2 w 90% gotowe zestawy:

6d6cf39bbf1831ef.jpg

Mam jeszcze dylemat co do zawiasow-czy zastosowac zawiasy z tasmy czy z butelki :? Z jednej strony tasma, bo jest lekka i prosta, ale z drugiej niska wytrzymalosc i estetyka idzie w dol(nie mam tasmy kolorwej ani przezroczystej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no ładne Zefirki się szykują... ja już widzę co z moim modelem było nie tak... mój Zefirek był za krótki... nie wiem jak się to stało, ale tak miałem w planach i tak samo zrobił mój kolega...

 

Życzę udanych lotów :)

 

Aaa i po co Ci 6 par skrzydeł?? Jedne na zapas by wystarczyły :lol:

Ja miałem na taśmę zawiasy i tak robie dotychczas w innych modelach, ładnie sie to sprawuje ale jak nie ogrzejesz tego żelazkiem to ci odejdzie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no ładne Zefirki się szykują...
Życzę udanych lotów :)

dzieki! Loty odbeda sie jak tylko dorwe jakis pakiet

Aaa i po co Ci 6 par skrzydeł??

tak wlasciwie to 7. jakos z rozpedu :) zawze lepiej za duzo niz za malo, na pewno dobuduje jeszcze jeden zestaw albo jakos inaczej je wykorzystam

...ale jak nie ogrzejesz tego żelazkiem to ci odejdzie!

a na ile kropek tak mniej wiecej? robilem proby z roznymi temperaturami na tej tasmie, i albo nic sie nie dzialo, albo nieregularnie kurczyla i przerywala.

Niestety z potrzeby wytworzenia halasu bede nusial przejsc z nocnej na dzienna zmiane, co spowoduje zmniejszenie wydajnosci :( nie uda sie w 3 noce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maxymalna oszczednosc masy kazde pol grama sie liczy. wkret i jego lzejszy zamiennik:

Gdyby naprawdę zależało ci na zmniejszeniu masy to przykleiłbyś ten statecznik na stałe a nie dawał super ciężkie wkręty, i to gdzie ???? na samym końcu kadłuba

 

Bardzo mi się podoba kadłub, natomiast skrzydła takie sobie, zdecydowanie polecam rdzenie wycięte ze steropianu na CNC

Zefirek który wykonał mój brat spisuje się znakomicie na w/w rdzeniu, teraz planujemy przerobienie go na wersję 1,8m :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no ładne Zefirki się szykują... ja już widzę co z moim modelem było nie tak... mój Zefirek był za krótki... nie wiem jak się to stało, ale tak miałem w planach i tak samo zrobił mój kolega...

To skąd Ty miałeś te plany? Bo Zefir z moich planów przy tej odległości krawędzi spływu skrzydła do krawędzi natarcia statecznika i tej powierzchni stateczników ma duży zapas stateczności.

Co do przedstawionych tu modeli - martwią mnie te skrzydła, a konkretnie profil. Ale bez paniki - oblataj model nad wysoką trawą lub zbożem - wtedy nie rozbijesz modelu nawet jeśli moje obawy się sprawdzą. Pamiętaj też o prawidłowym wyważeniu, skłonie i wykłonie silnika itd. Ale wszystko jest w opisie budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Profil" tych płatów może nie wygląda ciekawie, ale model lata całkiem nieźle, nawet szybuje bez silnika. Oto mój Zefir o rozpiętości 135 cm.

zefir07s.jpg

zefir08s.jpg

Jedyne wzmocnienie płata to wsunięta w jego szczelinę rurka węglowa fi6. Masa do lotu około 760 gramów (o ile pamiętam), pakiet konion 3s, silnik streamer 18 zębów, śmigło 10x6. Pobór prądu rzędu 6-7A, loty po 20 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś zacząc robic je masowo - jak Seicento :)

niskie koszty produkcji-1zestaw - 10zl+5roboczogodzin , poza tym nie wiem czy widac to na zdjeciach, ale kazdy kadlub(nadwozie), skrzydlo, stateznik, ster, a nawet srobki maja numery moznaby powiedziec seryjne :) . trafiles dobre porownanie :mrgreen:

zdecydowanie polecam rdzenie wycięte ze steropianu na CNC

tez chcialem, ale niestety koszty i oczekiwanie na przesylke(lub same koszty jezeli to by bylo w poblizu) zniechecily by mnie pewnie, ale jezeli model pezezyje oblot, to w zamian za wytrwalosc dostanie takie skrzydelka

teraz planujemy przerobienie go na wersję 1,8m :)

ja tez myslalem o czyms takim-dokladalem coraz wiecej polowek skrzydla, az w koncu wyszedl mi ladny 2,5m uszaty szybowiec :lol: gdyby tylko moznabylo to jakos solidnie i polaczyc nie nabierajac zbyt duzo masy.

 

a teraz wracajac do budowy; niepokoi mnie polaczenie skrzydel-sklejenie na styk bez zadnych dzwigarow, wzmocnien. Nie jestem pewien czy to wytrzymaloby jakikolwiek gwaltowniejszy manewr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrp:

To skąd Ty miałeś te plany? Bo Zefir z moich planów przy tej odległości krawędzi spływu skrzydła do krawędzi natarcia statecznika i tej powierzchni stateczników ma duży zapas stateczności.

 

Z internetu :P ... ale po prostu ważył o 30 gram więcej niz w planach i na 280 nie poleciał :( musiałem włozyc 400 i wtedy było dobrze...

Co do jego rozmiarów to kadłub bez statecznika mial 55 cm (może to prawidłowa, ale na zdjęciach wykonanych przez Adama9034 wydaje sie dłuższy)

 

Adam 9034:

a na ile kropek tak mniej wiecej? robilem proby z roznymi temperaturami na tej tasmie, i albo nic sie nie dzialo, albo nieregularnie kurczyla i przerywala.

 

Hmmm lepiej sobie nakleić kawałek taśmy na depron i spróbować czy się nie przypala bo jak to bedzie na modelu to sam wiesz co sie może stać... w domowym zelazku to było na minimum temp. raczej czyli chyba jedna kropka ;p (ale wiesz każde może byc inne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do jego rozmiarów to kadłub bez statecznika mial 55 cm (może to prawidłowa, ale na zdjęciach wykonanych przez Adama9034 wydaje sie dłuższy)

bo jest dluzszy... dokladnie 31mm :P moj ma 581mm

a jakie miales wymiary pomiedzy skrzydlem a statecznikiem, a jakie od przodu do skrzydla?

edit:

w domowym zelazku to było na minimum temp. raczej czyli chyba jedna kropka ;p (ale wiesz każde może byc inne)

u mnie na zelazku na min. temp. jest cieple tak, ze mozna spokojnie w rece trzymac :(

bede musial kilka nocy przeznaczyc na testy-moj termostat ma dosc szeroki zakres

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Profil" tych płatów może nie wygląda ciekawie, ale model lata całkiem nieźle, nawet szybuje bez silnika.

Dziękuję. :)

Chodziło mi nie o ich profil jako taki (bardzo zmodyfikowany Jederski) co wykonanie - dolne powierzchnie nie są płaskie jak w moich Zefirach, a wypukłe.

 

Co do masowej budowy na sprzedaż... Nie zgadzam się na to, co wyraźnie zaznaczyłem na początku planów i opisu. Model w założeniu ma być darmowy i dostępny dla wszystkich i nie chcę, by ktoś działał wbrew tej koncepcji wykorzystując te plany do celów zarobkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to miałem dobre plany jednak :) mój zefirek jest po krecie bo nie miał wystarczającego ciągu żeby sie wznieść i trochę mu sie przodek ukrucił (teraz mi sie przypomnialo jak napisales o tych 3 cm)

Co do wymiarów to jutro je pomierze i Ci napisze, ale z tego wynika, że takie same będą :)

 

EDIT:

 

Adam9034:

u mnie na zelazku na min. temp. jest cieple tak, ze mozna spokojnie w rece trzymac :(

bede musial kilka nocy przeznaczyc na testy-moj termostat ma dosc szeroki zakres

 

Ja miałem ten sam problem ale na innym zelazku, poprotu jak się nagrzeje to go wyłacz i wczasie jego ostudzania przejedz kilka razy po tasmie :) tez jakos wychodzi heeh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do masowej budowy na sprzedaż... Nie zgadzam się na to, co wyraźnie zaznaczyłem na początku planów i opisu. Model w założeniu ma być darmowy i dostępny dla wszystkich i nie chcę, by ktoś działał wbrew tej koncepcji wykorzystując te plany do celów zarobkowych.

moja masowa produkcja jest niekomercyjna i jezeli zrozumiales cos inaczej to przepraszam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i doprowadzilem budowe zefirow do konca. Prawie... Wyposazenie jeszcze sie nie pojawilo. Ja optrafie zbydowac 3 zefiry w czasie, w ktorym poczta nie moze dostarczyc jednej krajowej paczki. Ale przynajmniej dopieszcze zefira znim zainstaluje wnetrznosci :wink:

zamieszcze teraz fotoinstruktaz robienia skosow "czystrza" metoda niz samo szlifowanie.

potrzebne narzedzia: skalpel, dobry dlugopis zelowy (lub inne pisadlo zdolne do pisania po depronie), linijka, drobny papier scierny

d399fe8106747056.jpg

pojedyncze skosy:

nalezy narysowac linie wzdluz krawedzi materialu. Odleglosc od krawedzi zalezy od wychylen jakich wymagamy od zawiasu(mi wystarczy 45' wiec przyjmuje ta odleglosc jako 6mm- grubosc depronu)

Potem ciac skalpelem wzdluz tej linii + krawedzi depronu(obrazuja to zdjecia)

wyciety skos:

204e08d8db13877b.jpg

ewentualne niedoskonalosci mozna potem poprawic skalpelem, lub papierem sciernym.

podwojne skosy(po dwoch stronach):

tak samo jak przy pojedynczych skosach poza kilkoma roznicami:

- rysujemy linie po dwoch stronach + dodatkowa linie na krawedzi depronu w polowie jego grubosci

.odleglosc bocznych linni od krawedzi powinna (dla tych samych wychylen) byc o polowe mniejsza niz przy pojedynczych skosach.

ster kierunku z narysowanymi liniami:

7f78862b491a9e12.jpg

ster kierynku juz po wycieciu:

7b16b2eae9a52686.jpg

uff.. ale zem sie rozpisal :D

a tu moja pierwsza z serii dewiacja na temat zefira:

f95a1b3c1e214cbc.jpgzefir2,5m :P

teraz czas na wyzwanie powazniejsze niz 3 zefiry... posprzatanie pokoju :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieco sie ochlodzilo, doszla paczka z silnikiem, reglem, i kilkoma drbiazgami-to zmotywowalo mnie do dalszej pracy.

Troche balem sie zawiasow, bo to dla mnie calkiem nowa technologia, ale nie bylo za tak zle.

Ster wysokosci zaraz po sklejeniu wygladal tak:

a56fe031f11850ff.jpg

odginanie go nie pomagalo, dopiero odgiecie i przejechanie po krawedzi czyms sztywnym(w tym przypadku nozyzkami) poskutkowalo.

bc39315407694ef0.jpg

a tu gotowe stery:

e8b33ce4efce4c09.jpg

fbbc74bff562cd25.jpg

2 coraz bardziej gotowe zestawy :) :

97b1c0de9fce12cf.jpg

i zestawy zlozone:

1f2acb7b4fcd9a31.jpg

te pseudo imitacje kabinek...

68b80768dccd98fd.jpg

tak te. :) To wzmocnienie skrzydel-kawalek depronu 3mm mocno zwiekszajacy sztywnosc skrzydel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyszedł Ci przypadkiem profil taki trochę... zbyt kanciasty? :)

 

Jak będziesz latał z jakimś kolegą tymi Zefirami, to jednemu domaluj krzyże, a drugiemu czerwone gwiazdy :D (z cyklu "prawie jak IŁ-2")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyszedł Ci przypadkiem profil taki trochę... zbyt kanciasty? :)

a ktory? statecznika czy skrzydla?

ak będziesz latał z jakimś kolegą tymi Zefirami, to jednemu domaluj krzyże, a drugiemu czerwone gwiazdy :D (z cyklu "prawie jak IŁ-2")

a moze przerbic na combata? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.