Skocz do zawartości

Piotrek9932 Guppy


Piotrek9932

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na mojej konkursowej relacji budowy szybowca Guppy. :D

Janosik72 ogłosił konkurs, na budowę owego modelu, a czas został określony do końca marca. Wygrać można 100 $ :)

Relację rozpocznę dość nietypowo, albowiem od napisania trochę o sobie.

Uczę się w 2giej klasie Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku - klasa lotnicza. Modelarstwem zainteresowałem się w kwietniu tego roku. Zaczęło się od budowy pierwszego, hah szybowca z dwóch patyczków do czyszczenia uszu i kawałka okładki z bloku technicznego. Cóż, przeleciał przez cały pokój :twisted: . Zacząłem budować następne, z dłuższymi skrzydłami, z profilem (dwa paski tekturki podzielone 3-cim). Zacząłem myśleć o tym coraz poważniej. Może spróbuję z drewna? Było już trochę cieplej, pojechałem z rodzicami na działkę, szybko do piwnicy, biorę niepotrzebną listewkę przypodłogową i jakąś listwę sosnową. Przybiłem skrzydła (zakończone eliptycznymi końcami) gwoździkami - na szczęście "kadłub" nie pękł. Potem pora na statecznik, poziomy bez problemu, ale jak tu przymocować dobrze pionowy? I tu z pomocą przyszedł sąsiad i użyczył kleju pistoletowego. Cały "model" zmontowany, czas na oblot. Udałem się w tym celu na taras, chwila przemyślenia i rzut. Ku mojemu zdziwieniu poleciał ! Tylko nos do góry zadzierał dość mocno :roll: . Po tych wydarzeniach zacząłem czytać fora, patrzeć jak wyglądają normalne modele. Zaczęło się liczenie ile materiałów mi potrzeba, poszedłem do miejscowego sklepiku modelarskiego, zapoznałem się z cenami. Model był moich własnych planów, coś w stylu szybowca. Zrobiłem go z zamiarem zobaczenia, jak "smakuje" całe to modelarstwo. Okazało się że smakuje wyśmienicie :D Po zrobieniu tego modelu, który z założenia nie miał być zelektryzowany, przyszedł czas na większy projekt. Szybowiec rozpiętości skrzydeł 2 metry. Tym razem z elektroniką. Ani się obejrzałem a tu już połowa września. Sprzęt miałem skompletowany, czas więc na oblot. Do tego czasu niestety aparatura mi się zepsuła ! (Teraz już działa.) Lot więc odbył się na aparaturze pożyczonej od kolegi. No i sprawa ma się tak, wyrzut modelu na silniku włączonym, model leci prosto, bez zakłóceń i nagle pod wpływem jakiegoś impulsu zmniejszyłem obroty na silniku i zapomniałem pochylić modelu. Przeciągnął się i uderzył w ziemię. Poszło tylko mocowanie skrzydeł i delikatnie kadłub. Na tym "loty" zaprzestałem. Ale budować nadal się chciało.. Szukam po internecie czegoś ciekawszego, trafiłem na Wicherka! Postanowiłem zbudować wersję 15. Budowa już zakończona, model czeka na oklejenie. Ale pojawiła się taka myśl, że jednak szkoda na własnym modelu się uczyć latać.. Tyle pracy może pójść na marne.. Więc zakupiłem model z EPP - Falcon. Na nim będę się uczył latać :jupi: . Kończąc już tą przemowę, powiem że zainteresował mnie temat konkursu, zobaczyłem model - Guppy przypadł mi do gustu, ma ładną sylwetkę. Postanowiłem rozpocząć budowę. Zapraszam więc do oglądania i proszę o porady oraz wszelkie sugestie dotyczące mojej budowy. Używam do klejenia kleju Cyjanoakrylowego rzadkiego i gęstego oraz kleju polimerowego firmy Dragon.

 

Oto materiały jakie mam w swojej "modelarni" na dzień dzisiejszy:

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Na początek poszedł dół przedniej części kadłuba, czyli 4 paski z balsy 2mm. W tym celu wydrukowałem plany i odrysowałem je na balsę ołówkiem.

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Wycięte wstępnie, z dużymi zapasami po bokach:

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Kleiłem najpierw ze sobą po dwa paski, a potem wszystkie razem. Używałem kleju polimerowego. :

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Nadszedł czas lamelowania.

A oto moja maszyna parowa. Niby służy do czyszczenia domu ale świetnie nadaje się do wyginania desek balsowych.

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Zanim klej zdążył wyschnąć i w pełni związać, nasączyłem delikatnie balsę gorącą parą.

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Paski te przez 2 dni i 2wie noce leżały wygodnie w formie którą im przygotowałem ze styropianu z pudełka od drukarki. Dzięki patentowi z wolno schnącym klejem, deski skleiły się już w pozycji docelowej, czyli wygięte na kształt przodu kadłuba.

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

A tak wyglądają po wyjęciu. Są też bardzo sztywne.:

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Teraz przyszła pora na boki kadłuba.

 

Odrysowywanie planów na balsie grubości 6mm miękkim ołówkiem:

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Tak się prezentują z dnem kadłuba (jeszcze nie oszlifowane):

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Pora na statecznik pionowy.

 

Część elementów odrysowanych ołówkiem na balsie grubości 4mm:

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Natarcie statecznika pionowego z dokładnie widocznymi wcięciami:

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Kolejny etap robienia statecznika, czyli z wklejonymi poprzeczkami i wyciętym spływem i natarciem steru. Również z balsy 4mm :

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Tak się prezentuje statecznik pionowy ze sterem kierunku:

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Widok z przodu:

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

A tak wygląda sam ster:

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Przyszłą pora na połączenie statecznika z rurką węglową. I tu pojawił się problem. Nie miałem rurki węglowej średnicy 6mm. Tylko 4mm.. Wykorzystałem więc taką jaką miałem.

Najpierw skróciłem ją do długości 45 cm, a następnie końcową część(pod statecznik) przeszlifowałem by zlikwidować zaokrąglenie.

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Widać też wklejony bowden do steru wysokości (wzmacniany). Jako że rurka wyszła cieńsza niż w założeniach, to oba bowdeny nie zmieściły się w środku rurki. Jeden więc poszedł na zewnątrz ;) Na tym etapie przykleiłem jeden bok statecznika z balsy grubości 1mm. Dodatkowo doszła tylna część dołu kadłuba i jeden bok. Jeszcze nie oszlifowane. Szlifować będą jak kadłub będzie gotowy.

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

A oto widok moich najświeższych prac. Jest to zdjęcie zrobione od przodu, na którym widać że obie połówki kadłuba są sklejone równo. Statecznik pionowy idealnie pionowy ;D

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie tematem, Piotrek :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Postaw mi kawę na buycoffee.to

A o to kolejnych kilka zdjęć.

 

Kratownica statecznika poziomego. Zrobiona z balsy grubości 4mm.

Dołączona grafika

 

Ster wysokości:

Dołączona grafika

 

A tak wygląda statecznik poziomy po bliskim spotkaniu z balsą 1mm i usterzeniem:

Dołączona grafika

 

Profil steru wysokości. Szlifowany w klin papierem ściernym.

Dołączona grafika

 

Ścięcie steru kierunku.

Dołączona grafika

 

Kadłub z przeszlifowaną belka i prowizorycznie zamocowanymi sterami i statecznikiem poziomym. Na tym etapie pracy wklejone są już deseczki ze sklejki 4mm w które to będą wkręcane śruby (do mocowania skrzydła). Z przewierceniem ich czekam aż dojdzie przesyłka z HK. Będą w niej tulejki gwintowane wewnętrznie w które to śruby będą się wkręcać.

Dołączona grafika

 

Zabieram się teraz za robienie skrzydeł. Z wykończeniem kadłuba czekam jeszcze aż przyjdzie wyposażenie (żeby wszystko dopasować,).

Wzorniki żeberek R3 z sosny.

Dołączona grafika

 

Żeberka nazywane w planach R3 robię z balsy grubości 2mm. Tak wyglądają po wyjęciu z bloku.

Dołączona grafika

 

Żeberka R1 z balsy grubości 6mm.

Dołączona grafika

 

Lewe skrzydło; dźwigary sosna 5x2; centropłat i ucho zrobione razem, bez wzniosu na jednym dźwigarze; żebro R2 wykonane z sosny.

Dołączona grafika

 

Przerysowany rysunek konstrukcyjny prawego skrzydła.

Dołączona grafika

 

Prawe skrzydło:

Dołączona grafika

 

W moim modelu połączenie skrzydeł będzie nieco pancerniejsze. Skrzydła będzie łączyć rurka aluminiowa fi = 5mm i pręt węglowy fi = 4mm w długości do 3go żeberka.

 

Rurka.

Dołączona grafika

 

Pręt.

Dołączona grafika

 

Wklejona rurka w lewe skrzydło.

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Zastanawiam się nad zrobieniem wspólnego kesonu dla obu skrzydeł. Chciałbym wzmocnić je w ten sposób. I tu chciałbym zadać pytanie. Czy ma to sens i przyniesie pożądany skutek (wzmocnienie skrzydeł) ?

 

Następne zdjęcia wstawię po skończeniu skrzydeł. Model wstępnie ma być oklejony papierem japońskim i w taki też się zaopatrzyłem.

Pozdrawiam, Piotrek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Zapraszam na dalszą część relacji.

 

Żeberka połączone z dźwigarami klejem CA.

 

Dołączona grafika

 

A tu już centropłat z krawędzią natarcia.

 

Dołączona grafika

 

Lewe ucho (centropłat z kesonami z balsy grubości 1mm)

 

Dołączona grafika

 

I nie mogłem się powstrzymać aby nie złożyć tego wszystkiego w całość. Jak widać na poniższym zdjęciu, zaszła mała zmiana w związku z oryginałem.. Postanowiłem zainstalować w modelu klapy.

Kadłub jest z grubsza przeszlifowany. Szczególnie dół ma bardzo zaokrąglony (zeszlifowałem prawie do trójkątów wewnątrz kadłuba). Nie możliwe jest by model nie przechylił się na jedno ze skrzydeł. Nie lubię prostokątnych kadłubów zwłaszcza w szybowcach. Są już też lotki.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

A o to moja mała rodzinka do której powoli dołącza Guppy. Od lewej Wicherek który czeka na oklejenie i trenerek z EPP. Nawiasem mówiąc trenerek jest bardzo prosty w pilotażu i na nim nauczyłem się latać - uszkodzeń brak.

 

Dołączona grafika

 

Na poniższym zdjęciu są już oklejone od dołu skrzydła i zamocowane serwa od lotek. (Instalacja w środku skrzydła ma swoje plus i minusy, ja jednak postanowiłem że serw tych do innego modelu przekładał nie będę).

 

Dołączona grafika

 

A tak z kolei prezentuje się sam kadłub. W środku zauważyć można wyczep do holowania za modelami silnikowymi.

 

Dołączona grafika

 

No i nareszcie Guppy doczekał się ubranka.. Motywem przewodnim są niebieskie paski z Oracover Standart Blue. Cały model - biały, pokryty Oracover Standart White.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Mała próbka zaklinowania statecznika poziomego względem skrzydeł.

 

Dołączona grafika

 

Proszę! Jak próbuje już uciekać na dwór.. Całe szczęście że firanka go powstrzymała.

 

Dołączona grafika

 

Na środku skrzydeł zamieściłem również małe wstawki. Bez nich model wydawał mi się taki.. pusty.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

I na koniec widok stateczników. Stery wysokości i kierunku chodzą płynnie, bez zacięć, na serwach 1.8 kg/cm.

 

Dołączona grafika

 

Zmiany jakie dokonałem względem oryginału :

- zastosowanie delikatnego zwichrzenia geometrycznego (wiadomo, szybowce latają na dużych kątach natarcia więc zapas sterowności poprzecznej jest pożądany)

-instalacja klap (każda zasilana jest oddzielnym serwem 1.6 kg/cm)

-mechaniczny wyczep do holu (na serwie 1.6 kg/cm)

-zrobienie wewnątrz skrzydła mechanizmu sterowania lotkami (niweluję w ten sposób moment oporowy od klapki na serwo, śrub, popychacza, orczyka; serwa kupiłem specjalnie do tego modelu więc wyjmować ich nie mam zamiaru; każda lotka ma oddzielne serwo 1.8 kg/cm)

-na wszystkich powierzchniach sterowych użyłem zawiasów, nie taśmy (aczkolwiek chyba szczelny zakryję jednak taśmą aby pozbyć się oporu)

-użycie jako łącznika skrzydeł rurki aluminiowej w którą włożony jest pręt węglowy

-na przejściu belka kadłubowa-przednia część kadłuba wlaminowałem paski tkaniny szklanej dla wzmocnienia łączeń balsy

-zamiast wklejenia przekładek pomiędzy dźwigary (teownik) przykleiłem nakładki do dźwigarów (ceownik).

 

Podsumowując, nad modelem pracowałem od końcówki grudnia do 30 marca z przerwami. Poświęciłem dla niego dużo czasu i niekiedy główkowania(np. z mechanizacją steru wysokości). Najważniejsze jest jednak doświadczenie zdobyte przy budowie. Zauważam więcej "wszystkiego" niż dotychczas i wydaje mi się że każdy element mogę zrobić lepiej. W końcu też nauczyłem się oklejać model folią 8).

 

Oblot udany, Guppy lata :D Dobrze wykonany jest bardzo wdzięcznym szybowcem.

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us .

 

Pozdrawiam, Piotrek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.