Skocz do zawartości

Problem z rezystencją


Bull64

Rekomendowane odpowiedzi

Tylko sprawdź na początku podłącz (na sucho) czy się nie grzeje zbyt mocno. Chociaż teraz robią takie rezystory, które jak najmniej mają się grzać to i tak lepiej sprawdź.

Jak się podłącza na sucho? I po co? A na mokro kiedy?

A dawniej jakie te rezystory robili? Takie, że się najwięcej miały grzać? A dlaczego? I po co?

A po czym poznać, czy się grzeje zbyt mocno, a kiedy w sam raz?

Pytam, bo nie wiem - z góry dzięki za pomoc.

 

and

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sucho tzn okręcić drut od rezystora o nóżkę diody, podłączyć i dotknąć rezystor ręką aby zobaczyć czy nadmiernie się grzeje.

 

Nie ma podłączenia na mokro. W tym celu sugeruję rezystor wlutować do plusowej nóżki ( dłuższa nóżka diody), chyba że będą to diody łączone po kilka sztuk wówczas powinny posiadać już wbudowany rezystor na płytce.

 

Rezystory produkowali różne, bo technika idzie do przodu, jednak zwykły rezystor ze sklepu elektronicznego powinien wystarczyć.

 

Spadki napięcia na różnych diodach z reguły zależą od ich koloru( czerwona ok 1,5V, zielona ok 3v. Ja obliczam orientacyjnie i z reguły podłączam trochę większy rezystor aby się nadmiernie nie grzał. Rezystor sugeruję dobierać tak aby prąd płynący przez diodę był równy mniej więcej połowie prądu maksymalnego czyli 20 mA /2= 0,01A. np dla czerwonej diody R= (8,4V – 1.5V) / 0.01A = 690Ω . Wyliczenia podałem orientacyjnie. W takim wypadku trzeba poszukać zbliżonego rezystora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykłe rezystory są produkowane tak, by znosiły wydzielanie mocy 0,5W.

Znając napięcie przyłożone do rezystora i prąd jaki przez niego płynie, po prostu mnożysz:

 

P(W) = U(V) * I(A)

Liczysz i zaokrąglasz w górę do istniejących wartości.

 

Jeżeli wychodzi więcej niż 0,5W - kupujesz rezystor o większej mocy. Są 1W, 2W, 5W, 10W itd.

Po prostu mówisz w sklepie "Poproszę rezystor 270 Om, 2 Waty lub mocniejszy".

 

Tak więc nic nie trzeba "dotykać paluchami" (bo rozgrzany rezystor potrafi mieć kilkaset *C, a widziałem i takie, co się świeciły na pomarańczowo, więc "paluszek" może przeżyć traumę ;) ), tylko wystarczy policzyć.

 

Jak, masz wątpliwości zawsze możesz kupić rezystor "o oczko" wyższej mocy niż wyliczona.

Ale przy tych wartościach, zwykłe wystarczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.