Jump to content

Szybowiec z "uszami"


bogdan o

Recommended Posts

Wziąłem się za model "LARSA"(Modelarz nr1/85).Model ten ma podwójny wznios(uszy).Postanowiłem dorobić do niego lotki,których nie ma w oryginale.Czy spełnią one swe zadanie?W której części płata powinny być usytuowane?Jaka powinna być ich wielkość?

Model ma ponad 2m rozpiętości,głębokość płata ok.40cm.

Wstawiłem ten post na PWM,niestety,nikt nie odpowiedział.Może tu znajdzie się ktoś obeznany w temacie?

Link to comment
Share on other sites

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ktoś się zgłosi kwestia czasu :D

Widziałem o takich proporcjach motoszybowiec z małą spaliną na kołach latał fajnie ale lotek chyba nie miał z tego co jeszcze o nim pamiętam to to że przy tej szerokości skrzydła świetnie go było widać z dołu :D

Link to comment
Share on other sites

Napisz precyzyjnie jakie są wymiary skrzydła a nie coś lub około. Jak dasz lotki to wznios trzeba będzie delikatnie zmniejszyć a ich wielkość będzie zależeć od profilu jaki jest zastosowany. Na oko bez wymiarów można by powiedzieć że długość to około 40 do 50 a szerokość (jeśli cięciwa jest 40 cm) to między 7 a 5 cm zwężająca się do 5 lub 6 cm ale to mówię w ciemno bo nie mam planów modelu.

 

 

Lotki oczywiście najlepiej dać jak najbardziej na końcu płata.

Pooglądaj troszkę modele z arthobby to się dowiesz gdzie umieszcza się lotki i jakie są mniej więcej ich wielkości.

Link to comment
Share on other sites

Ale pytanie czy będą dobrze działać najlepiej jakbyś napisał jakie jest skrzydło. Bo podejrzewam ze ma coś ponad 40 dm2 a wtedy automatycznie trzeba dać większe lotki.

Link to comment
Share on other sites

Witam.

Naście lat wstecz też miałem ochotę zbudować ten szybowiec, bo byłem bardzo ciekaw jakie osiągi będzie miał szybowiec z płatem o wydłużeniu 5,5. Niestety na planach się skończyło.

Wracając do tematu:

Lars ma powierzchnię płata 68,8 dm2. Pow. jednej połowy to 34,4 dm2. Przyjmuje się że pow. lotki powinna wynosić ~ 0,1 tej powierzchni czyli w tym konkretnie przypadku ok. 3,5 dm2. Taka lotka powinna zapewnić skuteczne sterowanie poprzeczne przy wzniosie rzędu 2-3 stopnie. Decydując się na lotki musiał byś zrezygnować ze wzniosu "w uszach" i zastosować lotki o kształcie jak w szybowcu Sunny Svenson - poszukaj w tym dziale.

 

Jeśli mogę coś zasugerować, to moim zdaniem przy tak małym wydłużeniu i dość dużym sterze kierunku Lars będzie dostatecznie zwrotny i bez lotek. Poza tym wtedy to już nie będzie prawdziwy LARS :wink:

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli mogę coś zasugerować, to moim zdaniem przy tak małym wydłużeniu i dość dużym sterze kierunku Lars będzie dostatecznie zwrotny i bez lotek. Poza tym wtedy to już nie będzie prawdziwy LARS

Zgadzam się całkowicie.Coś mnie jednak korci.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.