Skocz do zawartości

Szybowiec z "uszami"


bogdan o

Rekomendowane odpowiedzi

Wziąłem się za model "LARSA"(Modelarz nr1/85).Model ten ma podwójny wznios(uszy).Postanowiłem dorobić do niego lotki,których nie ma w oryginale.Czy spełnią one swe zadanie?W której części płata powinny być usytuowane?Jaka powinna być ich wielkość?

Model ma ponad 2m rozpiętości,głębokość płata ok.40cm.

Wstawiłem ten post na PWM,niestety,nikt nie odpowiedział.Może tu znajdzie się ktoś obeznany w temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś się zgłosi kwestia czasu :D

Widziałem o takich proporcjach motoszybowiec z małą spaliną na kołach latał fajnie ale lotek chyba nie miał z tego co jeszcze o nim pamiętam to to że przy tej szerokości skrzydła świetnie go było widać z dołu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz precyzyjnie jakie są wymiary skrzydła a nie coś lub około. Jak dasz lotki to wznios trzeba będzie delikatnie zmniejszyć a ich wielkość będzie zależeć od profilu jaki jest zastosowany. Na oko bez wymiarów można by powiedzieć że długość to około 40 do 50 a szerokość (jeśli cięciwa jest 40 cm) to między 7 a 5 cm zwężająca się do 5 lub 6 cm ale to mówię w ciemno bo nie mam planów modelu.

 

 

Lotki oczywiście najlepiej dać jak najbardziej na końcu płata.

Pooglądaj troszkę modele z arthobby to się dowiesz gdzie umieszcza się lotki i jakie są mniej więcej ich wielkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Naście lat wstecz też miałem ochotę zbudować ten szybowiec, bo byłem bardzo ciekaw jakie osiągi będzie miał szybowiec z płatem o wydłużeniu 5,5. Niestety na planach się skończyło.

Wracając do tematu:

Lars ma powierzchnię płata 68,8 dm2. Pow. jednej połowy to 34,4 dm2. Przyjmuje się że pow. lotki powinna wynosić ~ 0,1 tej powierzchni czyli w tym konkretnie przypadku ok. 3,5 dm2. Taka lotka powinna zapewnić skuteczne sterowanie poprzeczne przy wzniosie rzędu 2-3 stopnie. Decydując się na lotki musiał byś zrezygnować ze wzniosu "w uszach" i zastosować lotki o kształcie jak w szybowcu Sunny Svenson - poszukaj w tym dziale.

 

Jeśli mogę coś zasugerować, to moim zdaniem przy tak małym wydłużeniu i dość dużym sterze kierunku Lars będzie dostatecznie zwrotny i bez lotek. Poza tym wtedy to już nie będzie prawdziwy LARS :wink:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę coś zasugerować, to moim zdaniem przy tak małym wydłużeniu i dość dużym sterze kierunku Lars będzie dostatecznie zwrotny i bez lotek. Poza tym wtedy to już nie będzie prawdziwy LARS

Zgadzam się całkowicie.Coś mnie jednak korci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.