Skocz do zawartości

Piper L-4 Grasshopper - depron - 116cm


Capriman

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 63
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Piperek poleciał i lata bardzo fajnie wolno jak prawidziwy samolot :rotfl:

Silnik jednak okazał się zbyt słaby do tego modelu, może ktoś mógłby mi coś polecić coś mocniejszego do piperka zasilanie musi być 2s.....

 

Ten silnik mam i latałem na smigle 8x4 9x4,7:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=5427

 

Dołączona grafika

 

 

Jest i krótki filmik gdzie latam praktycznie na max gazie:

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=bEBemRkt6Rc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Filip jest co chwalić :shock: Twoje modele pod względem wykonania zachwycają i gdy sie na nie patrzy to przychodzi ochota aby zrobić dokładnie taki sam :P Mógłbyś mi przybliżyć jak robisz kółko ogonowe.Dokładniej jak zabezpieczasz drut w środku żeby dobrze się trzymał :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

blackriver - 500gramów ciągu to było by pewnie idealnie, choć ten silnik też swoje kosztuje :( . Mam jeszcze emaxa 2822 lub zastanawiam się czy dało by się inaczej nawinąć ten mały silniczek i zwiekszyć mu obroty...

 

tomek reda - jeśli chodzi ci o mocowanie kółka w kadłubie to jest tam klin z balsy w który jest wklejona rurka z wkłądu długopisu, drut kókla zabezpieczyłem od środka podkładką i koszulką na CA....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomek reda - jeśli chodzi ci o mocowanie kółka w kadłubie to jest tam klin z balsy w który jest wklejona rurka z wkłądu długopisu, drut kókla zabezpieczyłem od środka podkładką i koszulką na CA....

Dzięki, zastosuje to w RWD-5 by skazoo :P Widze że sam tak w nim zrobiłeś :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Oczywiście z depronu 3mm.

 

Jest to mój drugi model po rwd-5 i musze przyznać że lata się zdecydowanie przyjemniej i łatwiej. Dużym plusem jest to że model nie przepada ja rwd....

 

Napęd ostatecznie został zmieniony na e-maxa 2822 + pakiet 3s 1600 i teraz moża zrobić nawet zawis tym piperkiem :rotfl: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotek wiecej niestety nie posiadam. Natarcie zrobiłem z 2 pasków depronu 6mmm ale nie był to dobry pomysł, bo miejsce klejenia cieżko się szlifuje...

Teraz zrobił bym wszystko z depronu 3mm.

W skrzydle jest jedna listewka 6x3 ale jak bym miał robić drugi raz to dał bym dźwigar z 2 listewek np 5x2.. W skrzydle jest jeszcze jedno żeberko ze sklejki do którego są przykręcone mocowania zastrzałow bardzo podbnie jak w kadłubie(co widać na fotce).

 

Jak by ktoś chciał to mama też wszytkie naklejki w formacie A4 gotowe do druku.

 

To czekam już na relacje z budowy :)

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydrukowałem plany. Z pdf-m nie ma problemu bo jest skala na wydrukach, natomiast skrzydło drukowane z jpg różnie wychodzi, zależnie od programu którym otwieram zdjęcie. Jaka powinna być szerokość skrzydła? A może masz jpg z naniesioną skalą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Plany przerabiałem z oryginalnych pod balsę i rozpiętość wyszła 116 a cięciwa 160mm. Jak dobrze pamiętam to żeberko było odchudzone o grubość depronu. Gotowe skrzydło w piperku ma 165mm szerokości... Jak już bedziesz robił to skrzydło to lotki zrób troszkę wieksze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko proszę się nie śmiać, to moje pierwsze prawie skrzydło w życiu. Wydaje mi się, że konstrukcja jest "troszkę" pancerna.

Brakujące pół-żeberko bedzię sklejkowe i do niego pójdą zastrzały.

Proszę nie patrzeć na numerację :D

Jestem otwarty na krytykę i przygotowany psychiczne że będę robił drugie.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

Poproszę o ocenę specjalistów.

 

I jeszcze pytanie. Jak zakończyć skrzydło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda całkiem dobrze, ale mam kilka uwag. :)

Lotka z samego depronu powinna być czymś wzmocniona. Żeberek mogło być mniej :rotfl:

Jeśli chodzi o zakończenie to mogłeś zostawić dłuższe dzwigary i ściąć je w trójkąt/klin. Depron 3mm na samej końcówce przy zamykaniu i klejeniu skrzydła można załapać taśmą papierową i czymś przydusić.

 

pozdrawiam i czekam na dalszy ciąg :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagi :D .

 

Prace postępują niezwykle wolno. Dorobiłem 2 połówkę skrzydła, łączniki ze wzniosem (jak w planach). Jako końcówkę palnuję użyć "kanapki z trzech warstw depronu w kształcie zakończenia, którą po zamknięciu wyprofiluję - jutro wstawię fotki bo opis może być niejasny.

 

"Lotka z samego depronu powinna być czymś wzmocniona" - to jest właściwie rdzeń lotki, będzie oklejony razem z całym skrzydłem depronem 3mm, potem wycięty i na brzegach wzmocniony balsą 1 lub 2mm, tak samo "gniazdo" lotki.

Same lotki troszkę skróciłem - o 3 żeberka.

 

Zastanawiam się z czego zrobić zastrzały w skrzydle? Jakieś proste materiałowo podpowiedzi są mile widziane.

 

EDIT

 

Kanapka-zakończenie skrzydła, które po zamknięciu będzie wyprofilowane

Dołączona grafika

 

Zmniejszona lotka

Dołączona grafika

 

Łączniki i wznios

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Widok całości

Dołączona grafika

 

Planuję przesunąć mocowanie serwa w stronę koncówki skrzydła (obok sklejkowego żebra jest więcej miejsca), mam nadzieję że nie wplynie to na właściwości lotne, co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Capriman z Twoich zdjęć wynika że mocowanie skrzydła jest zrealizowane tylko gumkami, czy takie rozwiązanie wysarcza, skrzydło nie przesuwa się na boki, jest prostopadłe do kadłuba? Zastanawiam się czy nie zastosować jakiegoś innego sposobu mocowania, pozwalającego na centrowanie płata względem kadłuba, ale może nie jest to konieczne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

Jeśli chodzi o mocowanie skrzydła to mi zupełnie wystarcza 6 gumek recepturek w moich deproniakach. Poza tym przy twardym lądowaniu skrzydło lepiej żeby się przesunęło jak wyrwało z kawałkiem kadłuba....

 

Ja zastrzały mam zrobione z rurek od baloników, akurat miałem tego pełno więc wykorzystałem do piperka...

 

Przesunięce serw raczej nie wpłynie na właściwości lotne. Widzę że robisz wznios w skrzydle, którego u mnie nie było. Ze wznisoem lata się pewnie trochę łatwiej ale ja osobiście go nie lubię...

 

Samo zakończenie skrzydła chyba też chcesz zrobić troche za pancerne, ja u siebie mam tylko wypłenioną część miedzy głownym dzwigarem a krawędzią natarcia...U mnie na krawędzi schodzą się 2 płyty 3mm i i tak jest dość grubo....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakończenie mam zamiar wyprofilować papierem ściernym co odejmie troszkę wagi , powinno wyglądać podobnie jak u Ciebie, przynajmniej mam taką nadzieję.

 

Niestety popełniłem błąd (pewnie nie jeden, ale tego jestem świadom) i za blisko siebie zrobiłem mocowania do zastrzałów, wygląda to ... brzydko. Zastanwaiam się czy nie zrobić tylko jednego - po środku skrzydla.

 

Serwa ze względu na długość przewodów pozostają na swoim "planowym" miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.