Skocz do zawartości

JR 9X nie nadaje?


Paweł Rzedzicki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!!

 

Jakiś czas temu wyjmując aparature z szuflady zauważyłem, że została wczesniej włączona i akumulator jest pusty. Prawdopodobnie moja mała córeczka to zrobiła ale nie istotne. Prawdopodobnie popracowała z pół godziny zanim akumulator padł. Ze złożoną anteną.

 

Pewnie spaliła się końcówka mocy. Pisze tak bo o uszy mi się obiło że coś takiego mogło się stać ale chciałbym uzyskać tu potwierdzenie i jakies porady co dalej.

 

 

Plizzz pomóżcie!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadajniki markowe (a ten do takich się zalicza) są projektowane tak, aby przy złożonej antenie końcówka mocy mogła spokojnie pracować (trochę mocniej się tylko grzeje). Potwierdzeniem tego jest opis w instrukcji niemal każdego nadajnika, dotyczący sprawdzania zasięgu ze złożoną anteną.

Nie sądzę aby to było przyczyną braku transmisji nadajnika. Nawet przy spalonej końcówce, w niewielkiej odległości od nadajnika, sprzęt odbiorczy powinien pracować prawidłowo. Jeśli tak nie jest to przyczyn bym szukał po stronie m.cz. czyli cała reszta, poza końcówką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę posta pod postem, żeby temat był wysoko bo sprawa jest pilna :)

 

Podobno końcówka mocy znajduje się w module nadawczym. I teraz pytanko do sznownego grona Forumowiczów. Czy ktoś ma taki moduł luzem ewentualnie w apce JR i byłby w stanie pożyczyć w celu sprawdzenia czy tu jest pies pogrzebany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To by oznaczało, że część logiczna (komputer) działa, a problem jest jednak ze stopniem wcz. Bez sprawdzenia modułu nadawczego chyba się nie obędzie. Rzeczywiście najlepiej to zrobić przez podmianę. Jeśli to jednak on padł, to by nie świadczyło najlepiej o tej marce.

Zwykle pada trnazystor mocy, co oznacza, że nadajnik transmituje szczątkowy sygnał, który powinien wystarczyć do poprawnej pracy odbiornika w bezpośrednim sąsiedztwie nadajnika. Czy coś takiego ma miejsce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób sprawdzałeś, że nie nadaje? Ja kiedyś miałem taki przypadek w MX16s, że pomimo poprawnego sygnału PPM na wyjściu trenera nadawana była tylko 'nośna', bez kodowania. Sprawdziłem to najzwyklejszym skanerem radiowym, a jak się okazało sygnał PPM po prostu nie dochodził do modułu WCZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa :rotfl: Ale po kolei

Pozyczyłem moduł od kolegi- nadal :ass: A że miałem tylko odbiorniki JR spcm pomyslałem, żeby sprawdzić na jakimś ppm-owym. Dopadłem coś od hiteca. Zabieram się za przekładanie wtyczek z odbiornika do odbiornika i coś mnie w oko zakłuło. Okazało się, że wszystkie wtyczki od serw i zasilania powpinałem odwrotnie i sygnał z plusem był zameniony. Jak to dobrze, że JR to porządna firma i nic nie popaliłem. Po podłaczeniu prawidłowo wszystko działa. Ale ze mnie osioł!!!

 

Dziękuję kolegom za zaangażowanie w temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj ma :) Kiedyś podłączyłem serwo cyfrowe Futaby za 500 zł z hakiem odwrotnie. I niestety ucierpiało. Podłaczone właściwie nie działało już potem, a podłączone odwrotnie wykonywało jeden ruch i stawało. Na szczęście serwis Futaby w USA wymienił je na nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.