Jump to content

JR 9X nie nadaje?


Paweł Rzedzicki

Recommended Posts

Witam!!!

 

Jakiś czas temu wyjmując aparature z szuflady zauważyłem, że została wczesniej włączona i akumulator jest pusty. Prawdopodobnie moja mała córeczka to zrobiła ale nie istotne. Prawdopodobnie popracowała z pół godziny zanim akumulator padł. Ze złożoną anteną.

 

Pewnie spaliła się końcówka mocy. Pisze tak bo o uszy mi się obiło że coś takiego mogło się stać ale chciałbym uzyskać tu potwierdzenie i jakies porady co dalej.

 

 

Plizzz pomóżcie!!!

Link to comment
Share on other sites

Nadajniki markowe (a ten do takich się zalicza) są projektowane tak, aby przy złożonej antenie końcówka mocy mogła spokojnie pracować (trochę mocniej się tylko grzeje). Potwierdzeniem tego jest opis w instrukcji niemal każdego nadajnika, dotyczący sprawdzania zasięgu ze złożoną anteną.

Nie sądzę aby to było przyczyną braku transmisji nadajnika. Nawet przy spalonej końcówce, w niewielkiej odległości od nadajnika, sprzęt odbiorczy powinien pracować prawidłowo. Jeśli tak nie jest to przyczyn bym szukał po stronie m.cz. czyli cała reszta, poza końcówką.

Link to comment
Share on other sites

Piszę posta pod postem, żeby temat był wysoko bo sprawa jest pilna :)

 

Podobno końcówka mocy znajduje się w module nadawczym. I teraz pytanko do sznownego grona Forumowiczów. Czy ktoś ma taki moduł luzem ewentualnie w apce JR i byłby w stanie pożyczyć w celu sprawdzenia czy tu jest pies pogrzebany?

Link to comment
Share on other sites

To by oznaczało, że część logiczna (komputer) działa, a problem jest jednak ze stopniem wcz. Bez sprawdzenia modułu nadawczego chyba się nie obędzie. Rzeczywiście najlepiej to zrobić przez podmianę. Jeśli to jednak on padł, to by nie świadczyło najlepiej o tej marce.

Zwykle pada trnazystor mocy, co oznacza, że nadajnik transmituje szczątkowy sygnał, który powinien wystarczyć do poprawnej pracy odbiornika w bezpośrednim sąsiedztwie nadajnika. Czy coś takiego ma miejsce?

Link to comment
Share on other sites

W jaki sposób sprawdzałeś, że nie nadaje? Ja kiedyś miałem taki przypadek w MX16s, że pomimo poprawnego sygnału PPM na wyjściu trenera nadawana była tylko 'nośna', bez kodowania. Sprawdziłem to najzwyklejszym skanerem radiowym, a jak się okazało sygnał PPM po prostu nie dochodził do modułu WCZ.

Link to comment
Share on other sites

Działa :rotfl: Ale po kolei

Pozyczyłem moduł od kolegi- nadal :ass: A że miałem tylko odbiorniki JR spcm pomyslałem, żeby sprawdzić na jakimś ppm-owym. Dopadłem coś od hiteca. Zabieram się za przekładanie wtyczek z odbiornika do odbiornika i coś mnie w oko zakłuło. Okazało się, że wszystkie wtyczki od serw i zasilania powpinałem odwrotnie i sygnał z plusem był zameniony. Jak to dobrze, że JR to porządna firma i nic nie popaliłem. Po podłaczeniu prawidłowo wszystko działa. Ale ze mnie osioł!!!

 

Dziękuję kolegom za zaangażowanie w temacie

Link to comment
Share on other sites

Okazało się, że wszystkie wtyczki od serw i zasilania powpinałem odwrotnie

Zdarza się :) Ale, że nie było oporów przy wpinaniu? Czy wtyczki nie miały specjalnego 'wycięcia' z jednej strony?

Link to comment
Share on other sites

Oj ma :) Kiedyś podłączyłem serwo cyfrowe Futaby za 500 zł z hakiem odwrotnie. I niestety ucierpiało. Podłaczone właściwie nie działało już potem, a podłączone odwrotnie wykonywało jeden ruch i stawało. Na szczęście serwis Futaby w USA wymienił je na nowe.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.