Skocz do zawartości

tri/quadro copter


razor

Rekomendowane odpowiedzi

powoli przymierzam się do zbudowanie FPV (ale na początku być może będzie to latające skrzydło, więc jedynie dołożę tam tor wideo i jakąś kamerkę, więcej elektroniki nie potrzeba).

ale, że myślę już powoli o czymś ala quadrocopter i mam kilka pytań:

 

1. widzę że wszyscy konwertują regulatory na i2c, dlaczego? czy sterowanie ich PWM jest za mało dokładne? niewygodne?

2. jakoś nigdy nie miałem okazji więcej elektroniką się zainteresować (czasu brak :) ) ale zawsze mnie ona trochę pociągała, za młodu lutowałem jakieś proste płytki (kilka rezystorów, kondensatorów i tranzystorów = migająca dioda, no ale było to 15 lat temu :) )

widzę sporo projektów na Arduino, sam myślę o kupnie jakiegoś Starter Kita. (w c/c++ kiedyś sporo programowałem - więc tu mógłbym się więcej pobawić). Polecacie Arduino? jakiś konkretny zestaw? (arduino uno- starter kit?)

3. do prostego quadrocoptera (cały czas sterowanego aparaturą) wystarczyłoby Arduino i np. 3-osiowy żyroskop? sterowanie regulatorów silników PWM wystarczy? z lepiej i2c (i czemu? - 1.pyt.)

4. lepiej użyć 3osiowego żyroskopu czy 3osiowego akcelerometru ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ja takze dolacze sie do listu kolegi Razora. Tez mam w planach budowe quadrocoptera i miedzy innymi zastanawiam sie nad wyborem regulatorow. Na forum jest wiele opisow ktore wykorzystuja przeprogramowane ale jest takze projekt Zbiga ktory zastosowal normalne. Jako sterowanie na poczatek ( nie mam zbyt duzych wymagan i pieniedzy ) mam zamiar zastosowac uklad KKuka.Kolega Razor ma zamiar zastosowac Arduino. Dlatego tez zadam pytanie , jaka jest roznica miedzy tymi ukladami. Domyslam sie ze Arduino jest bardziej zaawansowany przez co oferuje lepsza stabilizacje i kontrol modelu.

Mysle ze wszelkie porady przydadza sie i pomoga w budowie tych modeli.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaka jest roznica miedzy tymi ukladami.

KK nie ma akcelerometrów a Arduino ma przez co jest stabilniejsze.

Do modułu KK nie stosuje się i2c tylko PWM bo tak było przewidziane w projekcie.

Miałem KK i wiem jak to lata. Jeśli chcesz się nauczyć latać quadrocopterem nie bojąc się o swoje zdrowie zarówno psychiczne jak i fizyczne (pocięte palce ;p ) to nie buduj tego modułu.

Podsumowując: KK czy Arduino, jednogłośnie Arduino.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli ten MultiWiiCopter to w sumie Arduino + żyro (i ew. akcelerometry) z Wii ?

 

czyli te i2c wcale dużo nie daje (może i 100x szybsze od PWM), ale silniki i śmigła i tak znacznie większą bezwładność mają, więc się tego nie odczuwa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na początek lepiej tri czy quadro ?

i jaką ramę i jakie silniki ?

niestety warsztatu dużego w domu nie mam, chyba ramę kupię (jakieś części)

może od Jakuba ? http://www.quadframe.com/index.html

 

chciałbym żeby mógł latać z gopro hero, docelowo :)

ta większa rama tri - 290g + 9g serwo + 3x20g (regi) + 3x40g silniki (jakie?) + pakiet 180g (~2Ah) + 50g elektronika = ~700g

dobrze policzyłem czy przesadziłem/coś przeoczyłem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jedyny plus quadrocoptera? że nie musi mieć jednego serwa?

 

 

 

;D

 

Zrobisz trikoptera, pomęczysz się z ustawieniami, wibracjami, luzami, wymienisz kilka razy te serwo, zaliczysz kilka efektownych gleb. Wrocimy pozniej do tematu, zbudujesz w koncu quada. Jestes pewny, że nie chcesz przeskoczyć tego etapu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.