Skocz do zawartości

Mój pierwszy ESA: FW 190


Rafał

Rekomendowane odpowiedzi

Głęboko ukryta, niewielka manufakura na górnym Śląsku rozpoczęła właśnie prace nad budową myśliwca FW 190 ESA... :-)

 

Witam i pozdrawiam, bo to chyba mój pierwszy post w tym dziale. Przeglądałem go od dłuższego czasu i kibicowałem wam mając nadzieję kiedyś dołączyć. Ciągle jestem początkującym modelarzem i pilotem, więc nie wiem, czy nie za szybko się przesiadam z trenera, ale brak czasu i chęć latania sprawiły, że postanowiłem poszukać modelu, który można szybko zbudować. Tak więc zamówiłem u Marka (napolskimniebie.pl) zestaw FW 190 ESA i zaczynam. Postaram się raportować postępy prac i liczę na ewentualną pomoc i rady, które pozwolą uniknąć niepotrzebnych błędów.

 

Pierwotnie planowałem zabrać się za prace dopiero w niedzielę, ale zestaw już od dwóch dni leżał w domu (ekspresowa wysyłka), więc w końcu nie wytrzymałem i musiałem chociaż troszkę podłubać.

 

Najpierw przymiarka:

Dołączona grafika

 

A później trochę pracy nożykiem tapicerskim i papierem ściernym:

Dołączona grafika

 

Po godzinie pracy wszystkie elementy mają zaokrąglone krawędzie i są przeszlifowane papierem. Nie wiem, czy nie zrobiłem zbyt oszczędnie zaokrągleń, zwłaszcza kadłuba.

Po szlifowaniu krawędzie są dość równe, ale powierzchnia materiału jest jakby postrzępiona. Planuje potraktować model żelazkiem, żeby uzyskać ładniejszą powierzchnię. Pytanie tylko, na jaką temperaturę nastawić żelazko? Mam jakieś ścinki, więc na nich będę najpierw próbował, ale może ktoś podpowie, to będzie szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 46
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

No i mamy kolejnego zapaleńca, brawo :) !!!

 

Nie wiem, czy nie zrobiłem zbyt oszczędnie zaokrągleń, zwłaszcza kadłuba.

Moim zdaniem jest ok. Model zaczyna przypominać sylwetkę FW, ale nie jest zbytnio pocieniony, a podczas nauki latania a szczególnie walki takim sprzętem przydaje się gruby kadłub :)

 

Pytanie tylko, na jaką temperaturę nastawić żelazko? Mam jakieś ścinki, więc na nich będę najpierw próbował, ale może ktoś podpowie, to będzie szybciej.

 

Nikt Ci nie odpowie dokładnie na jaką temperaturę ustawić, bo żelazka nie mają termometru, a każdy model ma inną skalę. Spróbuj na ścinkach tak trochę mniej niż połowa. Lepiej mieć troszkę mniejszą temperaturę i potrzymać troszkę dłużej niż za dużą i potem pluć sobie w brodę, że coś za dużo wypalone.

 

Powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różne są opinie na ten temat. Ja jednak używam zwykłego żelazka, czyli tego, którego moja żona. Jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby zostały jakieś trwałe ślady. Owszem coś tam czasem jest, ale często przecieram wilgotną szmatką i jak już napisałem, ustawiam na stosunkowo nie wielką temperaturę. Ryzyko jednak jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czołem

 

Rafał zdecydowanie lepszym wyjściem jest... użycie opalarki do farb :)

-czeski patent "sprzednay" mi przez jednego producenta;)

trzeba to robic b. delikatnie -ale efekt jest super

 

jeśli chodzi o żelazko - stawiam że zamiast latać będziesz oglądał wieko trumny od środka - a to za sprawą ŻONY ...

 

;)

w dodatku jak już się roztopi to epp przyklei do stopy żelazka - strasznie ciężko to usunąć: na ciepło się rozmazuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek, dzięki za ostrzeżenie. Uff, a było tak blisko ;-)

 

Opalarki nie mam. Ciekawe czy suszarka da rade. Jak sobie nie poradzi to może jakaś teflonowa nakładka na żelazko... kiedyś widziałem taki patent, albo stare żelazko. Jakoś będę sobie musiał poradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnia też używałem żelaska do zaokrąglania i nie było na nim żadnych śladów. Ważne jest aby nie prasowac modelu jeżdżąc po nim ja byś prasował spodnie, tylko przykładac żelasko na chwileczkę i od razu po dotknięciu powierzchni EPP je cofac :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy suszarka da rade

Wszyscy się tak strasznie boją o te żony (żelazka), a jak jak pisałem nigdy nie miałem z tym problemów. Cóż może mam jakieś "magiczne żelazko" :devil:

Moja żona na razie jest dość wyrozumiała, jeśli chodzi o moje "pomysły" i majsterkowanie, więc nie chciałbym niepotrzebnie psuć relacji. Chyba uda mi się załatwić stare żelazko więc sprawa raczej załatwiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja żona na razie jest dość wyrozumiała, jeśli chodzi o moje "pomysły" i majsterkowanie, więc nie chciałbym niepotrzebnie psuć relacji.

Dobre relacje z żoną to podstawa :) Moja też nie jest specjalnie zadowolona jak rozkładam się z tym całym majdanem w naszym 50 m mieszkaniu, ale póki co macha na to ręką :)

Chyba uda mi się załatwić stare żelazko więc sprawa raczej załatwiona.

No i bardzo dobrze :) Czekamy na dalszy ciąg relacji:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre relacje z żoną to podstawa :) Moja też nie jest specjalnie zadowolona jak rozkładam się z tym całym majdanem w naszym 50 m mieszkaniu, ale póki co macha na to ręką :)

 

No właśnie! Mi się udało nawet wynegocjować trochę miejsca na kąt do majsterkowania w nowy mieszkaniu, także może za pół roku nie będę się rozkładał w kuchni. Co więcej, żona jak na razie wykazuje zainteresowanie nauką latania. Taka żona to skarb i trzeba dbać ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja foczka jest już "wyprasowana" :) Najpierw chciałem wypróbować żelazko na jakimś ścinku, poszło nieźle więc od razu złapałem za model i już :)

W każdym razie dobrze, że zrobiłem to starym żelazkiem, bo dzięki temu dalej jestem z wami. Mimo wszystko jednak troszkę śladów zostało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cimek: Przyjadę i pokażę. Na razie weekendy spędzam na remontach, ale po przeprowadzce zajrzę do Was na lotnisko.

 

Czy Poxipol będzie równie dobry jak żywica 5 min do sklejenia ze sobą skrzydeł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej polecałbym trzymać się jednego rodzaju kleju . W tych modelach ogólnie stosuje się CA który najlepiej się do tego nadaje . Używanie innych może potem skutkować kiepskimi połączeniami przy naprawach lotniskowych gdzie na ogół stosuje się CA bo jest szybko schnący w połączeniu z przyspieszaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie postępy mikroskopijne. Udało mi się skleić skrzydła i przygotować do wklejania wzmocnień. Mam nadzieję, że jutro uda mi się znaleźć więcej czasu.

 

Łącznik połówek steru wysokości wklejać od góry czy od dołu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.