Skocz do zawartości

Beta 1400 i Turnigy 9X pomoc w ustawieniu.


tommy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jak w temacie. Bardzo proszę o pomoc w ustawieniu aparatury z modelem.

Gaz jest poprawnie zrobiony. Ale co do reszty to sie wychyla jak chce i czasem nawet nie wraca do swojego normalnego położenia.

Po włączeniu zasilania piknie. Silnik dziala poprawie, ale serwa tak jakby pracowały. Buczą może nie wszystkie, ale wydają dzwięk pracy.

Przy wycheleniu np drązka wysokości na max i trzymaniu serwo buczy caly czas to jest porawne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - załatw sobie instrukcję do tej aparatury.

 

Pod drugie, wprowadź model do pamięci i uaktywnij go,

Po trzecie, odłącz wszystkie serwa od odbiornika, zostaw tylko jedno. Ale zapamiętaj które.

Regulator zostaw.

Włącz nadajnik, uaktywnij model, poczekaj z 30 sekund, aż przestanie pikać (regulator jest wtedy w trybie programowania i nie należy ruszać drążkiem gazu, który musi być na minimum).

Porusz drążkiem od tego, czego serwo zostawiłeś. np. Wysokość. Jeżeli serwo się nie wychyli. rusz innym drążkiem (poza gazem). Kiedy serwo zareaguje - będziesz wiedział pod który kanał i od czego jest podłączone serwo. Jeżeli jest dobrze (czyli np. wysokość powoduje ruszanie serwem od steru wysokości - zostawiasz i podłączasz następne serwo i powtarzasz kroki.

Jeżeli jest źle, podłączasz to serwo, które chcesz mieć pod tym kanałem (np. ruszasz w bok i chcesz tak sterować lotkami, to podłączasz lotki.

 

Ustawienia zapisujesz w pamięci modelu.

 

Szczegóły w instrukcji. Z polską może być problem, ale są angielskie.

 

Albo skontaktuj się z jakimś modelarzem z Krakowa (jest ich trochę w twojej okolicy) znającym tę aparaturę, lub przejdź się do sklepu modelarnia.pl - mają serwis to może ci od ręki ustawią model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madrian dziękuję. Będę próbował.

W tej chwili jestem w Jaśle, więc trzeba będzie zaczekać na pójscie do serwisu.

 

A co do serw. Podłączyłem jak pisze w instrukcji. Jest wszystko ok, czyli kazdy ser odpowiada za dobry.

Ale po podpięciu baterii serwa buczą.

Próbowałem pojedyńczo to samo. Dopiero poruszanie drazkiem w roznych kierunkach dziala kojąco i serwo cichnie do chwili poruszenia drążka.

Poprawnie dziala jedynie gaz.

Ster kierunku ok. (nie buczy)

Ster wysokosci wraca tylko czasami do połozenia zero gdy zostanie wychylony do góry. (buczy)

Serwa letek to samo buczą i nie wracaja do pozycji zero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze nie mam pojęcia bo to zestaw ARF.

Gdy wychylam np ster wysokosci to serwo ma buczeć? Czy tylko ustawić pozycje i jak trzymam w tej pozycji nie dawać odgłosu?

Jeśli tak to w skrajnych przypadkach jest cicho a w wiekszości buczy nie ruszając drążkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co Ty z tym buczeniem ? :)

gdy wychylasz jakiś drążek na aparaturze, serwo też ma się wychylić, jak puścisz drążek (i wróci on na swoje pierwotne położenie -środek) to i serwo ma wrócić.

czasem z buczeniem, czasem nie (zależy jakie opory ma do pokonania)

 

gaz Ci dobrze działa? a do jakich kanałów masz podpięte serwa? czy w ten sam sposób co regulator? (żyła czarna kabla jest po tej samej stronie co od kabla z regulatora)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz, że nie próbowałem? Wytrymowane są...

Serwa dalej buczą trymuje na aparaturze przestaje buczej dam do gory i w dol jesli chodz o ster wysokosci i spowrotem to samo buczy.

 

ster kierunku tylko jest ok.

Reszta buczy jak przestanie to tylko do pierwszego ruszenia drążka.

 

Apropo lotek cała lotka ma się wychylać czy tylko jej część pod kontem?

 

 

Chciałbym podpiąć lotki do CH1 i CH5. Mam pytanie jak to razem połączyć, żeby lotki działały na dwóch kanałach i jak zrobić klapolotki?

 

Takie 3 sprawy mnie interesują jak na razie.

Ale główny problem to buczenie serw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli serwo nie wraca zawsze do pozycji zero po puszczeniu drążka aparatury to znaczy , że jest uszkodzone (prawdopodobnie potencjometr nie styka). Na każdym serwie powinna być jakaś naklejka z symbolem/nazwą , dobrze by było wiedzieć z jakimi serwami mamy do czynienia... (no chyba , że te oznaczenia zostały zerwane). Nie można rozpocząć lotów jak nie poprawi się tego objawu nie wracania do zera serw. Buczeć serwa mogą zwłaszcza te gorszej jakości i nie dyskwalifikuje ich to. Lotka jak i inne stery nie powinny się wychylać o kąt większy jak 25 - 30 stopni. W praktyce i takie kąty są do normalnego latania za duże. Klapolotki ustawia się w aparaturze odpowiednio miksując kanały , do których podpięte są serwa lotek. Oczywiście każda lotka musi być napędzana oddzielnym serwem i aby lotki wychylały się poprawnie to do tego te kanały też muszą być odpowiednio zmiksowane (połączone odpowiednią zależnością). Turnigy 9X nie znam więc nie potrafię szczegółowo podać ale w każdej aparaturze jest to dokładnie opisane w instrukcji. W mojej Futabie 6EX do tego celu (klapolotki) przeznaczony jest kanał 1 i 6.

 

Pomocne by było jakbyś umieścił jakieś zdjęcia modelu , lub przynajmniej coś więcej o nim napisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko, że po wyłączeniu aparatury buczenie ustaje.

 

Okazało się również, że jedna lotka podniesiona jest do góry w zerowej pozycji (zle ustawione przez PELIKANA bo to model ARF) Jak rozpipiąć te plastiki zeby wyregulować lotki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak. Wczoraj udało mi się rozpiąć skutecznie bez złamania plastiku element łączący serwo z lotką... I co się okazało firma na odpiernicz to zrobiła. Po odpięciu od źle ustawionej lotki serwo ucichło. Jutro złożę i zobaczę czy będzie ok.

Zobaczymy jak będzie z resztą serw.

W szukaniu przyczyny buczenia serw wynikła wada, która mogła spowodować rozbicie modelu, a było nią kiepsko przyklejony uchwyt serwa (nie wiem jak się to nazywa) do lotki.

 

Testy jutro zamelduję czy wszystko jest ok, a jak nie to będę dalej prosił o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.