Peter Opublikowano 26 Lipca 2007 Opublikowano 26 Lipca 2007 Tak na szybko-tema prosty,dla mnie raczej juz nie.Przez taki patent spadl jeden model-zasilanie z z kontrolera 6 serw. Mam taki BEC https://www.unitedhobbies.com/UNITEDHOBBIES/store/uh_viewItem.asp?idProduct=2160 ale pojawia sie problem,mam 8 serw do zasilenia.Juz nawet nie mysle uzyc tego BEC do redukcji napiecia do innych urzadzen-co-pilot,odbiornik czy inne. Jak mam pradowo-energetycznie rozwiazac zasilenie tylu serw? Bateria to 2s2p 2000mA 7,4 V
aniol310 Opublikowano 26 Lipca 2007 Opublikowano 26 Lipca 2007 jaki model i czy możesz dodać dodatkowe zasilanie, podaj jaki masz odbiornik ????
Peter Opublikowano 26 Lipca 2007 Autor Opublikowano 26 Lipca 2007 Cularis. Moge dac dodatkowe zasilanie (osobne-lipo) Odbiornik fs8 http://pfmrc.pl/viewtopic.php?t=1897&start=45
Peter Opublikowano 26 Lipca 2007 Autor Opublikowano 26 Lipca 2007 W tej chwili nie mam czym-serwa HS-81 MG Edit-jesli sa podlaczone pod stabilizator -co-pilot,praktycznie non stop pracuja -6szt , 2szt-klapy wlacza sie recznie.
mieczotronix Opublikowano 26 Lipca 2007 Opublikowano 26 Lipca 2007 mogę potwierdzić, że HS-81 MG są dość prądożerne. Jak testowałem pewien układ na biurku zasilany zasilaczem 500 mA, z czego sam układ pobierał kilkadziesiąt mA max, to czasem wszystko siadało, jak serwo musiało wykonać pełny ruch albo jak gdzieś utknęło. Zupełnie tego efektu nie było przy serwie Conrad ES-05. Rozumiem Peter, że ci 4Amperowy BEC nie starczył do ich zasilenia? Może więc daj 2-gi taki BEC i kilka serw zasil z jednego, a kilka z 2-giego. Gdzieś czytałem, że szczególnie duże obciążenie dają właśnie serwa od klap (po ich wychyleniu).
Peter Opublikowano 27 Lipca 2007 Autor Opublikowano 27 Lipca 2007 Prawdopodobne w ten sposob (jak opisujesz - pradozernosc) zginal moj ASW-28. Swiadkowie stawiali na blad,a on sam, zrobil 1 1/2 zwitki i gleba.Sekcja zwlok wykazala brazowy przewod pod izolacja-masa.Nie mam drugiego BEC. Myslalem o wykorzystaniu jakiegos starego regulatora na szczotke,ale tez im nie dowierzam.Aha,zapomnialem,przeciez dojda jeszcze dwa serwa do pan-tilt-a,razem bedzie dziesiec serw.A jeszcze zostala kamera,nadajnik,odbiornik z co-pilotem,OSD, gps no i WPS-sekwencer.Jest jescze do zasilenia autopilot - spora plytka.Kazde z tych urzadzen ma procesor-wiec pradu sporo zjada.A przeciez sama konwersja na 5V to juz straty.To musza byc stabilne do bolu napiecia,bez wachniec,a w dodatku rozne .Radiatory az parza.I jeszcze trzeba zasilic ESC- sterowanie bo te wieksze nie maja BEC. Jak ja to mam zasilic ? :| Silnik z regulatorem ma juz osobna baterie.Powinien byc galwanicznie odzdzielony. Brakuje mi koncepcji :? A to dopiero poczatek,czyli samo uruchomienie ukladu :?
aniol310 Opublikowano 27 Lipca 2007 Opublikowano 27 Lipca 2007 idz do sklepu elektronicznego i spytaj sie o stabilizator na 10A min.
MiQ27 Opublikowano 27 Lipca 2007 Opublikowano 27 Lipca 2007 A przeciez sama konwersja na 5V to juz straty.To musza byc stabilne do bolu napiecia,bez wachniec,a w dodatku rozne .Radiatory az parza[...]Jak ja to mam zasilic ? Podziel zasilanie na sekcje. Skoro radiatory parzą, to znaczy sporo mocy idzie przez stabilizator. Jak mu nagle jeszcze wzrośnie pobór przez któreś serwo, to może się wyłączyć na swoich wbudowanych zabezpieczeniach nadprądowych czy termicznych. I za każdą sekcją jakiś większy kondensator. Serwa biorą prąd w pewnym sensie "nieciągły", kondensator zbuforuje co nieco. Jak tu już kolega kbosak wspominał, stabilizacja impulsowa - chociaż sprawniejsza - dużo bardziej zakłóca okolicę...
mieczotronix Opublikowano 27 Lipca 2007 Opublikowano 27 Lipca 2007 żeby opanować ten chaos, musisz pomierzyć ile każde urządzenie ciągnie prądu. Nie ma rady. Potem siąść i rozplanować zasilanie.
Marcin Opublikowano 27 Lipca 2007 Opublikowano 27 Lipca 2007 Biorac pod uwage te wszystkie dziwne rzeczy ktore pakujesz do modelu to jeden pakiet 5 celowy pojemnosci powiedzmy 2000 mAh juz chyba nie zrobi róznicy?
krall Opublikowano 27 Lipca 2007 Opublikowano 27 Lipca 2007 Jak mam pradowo-energetycznie rozwiazac zasilenie tylu serw? Zasilanie w modelu to rzecz świeta Instalacja im prostsza tym lepsza. Ja w tym wzgledzie jestem (na razie) dość konserwatywny: zastosuj 4 klasyczne ogniwa nimh. Ich wielkość (pojemność, "C", ciężar) uzależnij od wymaganego prądu + rezerwa. Proponuję min. 4x1000sanyo/gp/kan PS-1 W wyczynowym modelarstwie np. F5B zawsze rozdziela się zasilanie silnika od zasilania elektroniki PS-2 W moim ASW mam 2 szt 4xGP3300 - ale to trochę na zasadzie - lepsze A niż Pb
Peter Opublikowano 27 Lipca 2007 Autor Opublikowano 27 Lipca 2007 Dziekuje za odpowiedzi.Gdyby to byla spalina,kilka zrodel pradu mozna zalozyc.To tylko szybowiec,przewidziany (miejsce na baterie) pod pakiet zasilajacy i ew. do odbiornika.Widze ze nie ma gotowej recepty,wiec proponuje zrobic to tak. Zasilanie odbiornika i czterech podstawowych serw,SW,SK,Lotki na BEC.To bedzie jeden pakiet 2s1p 2000.Drugi pakiet 6 serw i cala reszte elektroniki.W kazdy rozgaleznik Y wstawie 470-1000 micro F .Kilka nano F do masy kazdego.Nie znam budowy serwa,ale chyba zasilanie i sterowanie serwa jest galwanicznie oddzielone ? Jeden stabilizator nie bylby dobrym rozwiazaniem.Impulsowy tez nie,zawodnosc i zaklocenia.Martwi mnie jeszcze gaszcz kabli,czy to sie bedzie wzbudzac-no ale to okaze sie w praniu. Gdybyscie mieli jakies sugestie,jak to poprawnie zrobic-ulepszyc,projekt wciaz otwarty :*
MiQ27 Opublikowano 27 Lipca 2007 Opublikowano 27 Lipca 2007 Nie znam budowy serwa,ale chyba zasilanie i sterowanie serwa jest galwanicznie oddzielone ? Nie jest. Są 3 przewody - masa, plus i sygnał (względem masy). Zasilanie silnika serwa i elektroniki serwa idzie z tego samego plusa. Sygnał idzie tylko na elektronikę. Jeśli chcesz mieć dwa pakiety w modelu, masy musisz połączyć (komu ja to piszę... no, ale jak ktoś mniej obeznany zajrzy w wątek...). W tym momencie sygnał z odbiornika zasilanego pakietem X może iść do serwa zasilanego pakietem Y - potencjał się będzie zgadzał.
Peter Opublikowano 27 Lipca 2007 Autor Opublikowano 27 Lipca 2007 no, ale jak ktoś mniej obeznany zajrzy w wątek...). Ja taki styl utrzymuje w RC-CAM (przynajmniej sie staram)-by bylo to zrozumiale dla kazdego.Bo w innym wypadku,to czarna magia :shock: . Aha,to juz wszystko wiem.Zastanawiam sie tylko nad jakimis prostymi R-C ,by potlumic ew. zagrozenia.Bo beda !!!.Juz Zbig informowal np. o tym. 1 kohm w szereg do czujnikow np. do OSD. Zaklocenia odbiornika-mimo syntezy. Ale to chyba tylko eksperymentalnie bedzie mozna dobrac. Wiesz,jak 5 cm od odb.dmucha 1 W 2,4 GHz,a obok- 2cm jest kilka generatorow i kwarcow.kilometr kabli-toz to proszenie sie o klopoty :crazy:
Doman Opublikowano 27 Lipca 2007 Opublikowano 27 Lipca 2007 Peter, nie kombinuj. Bo znowu coś się sfajczy i gleba gotowa. Najprostsze rozwiązania są najlepsze. Daj pakiet 4xNiMH, pojemność jego ustal biorąc pod uwagę czas latania. Mi 5xHS-81 +odbiornik może latać ok 40 minut na 500mAh, ale to prawie "na styk". Jednak ostrożnie z tym szacowaniem - wszystko zależy tak naprawdę od obciążenia serw. Zresztą lepiej mieć więcej niż mniej. Sądzę że 1500mAh Ci starczy, ale tu już decyzję musisz sam podjąć.
Peter Opublikowano 27 Lipca 2007 Autor Opublikowano 27 Lipca 2007 Z pojemnoscia - zgoda. Ale tu pojawia sie problem energetyczny w fukcji czasu. Osiem serw pracuje ciagle (co-pilot i pan tilt) i pojawia sie problem amperazu dla nich,a nie pojemnosci bateri.Podobnie wyglada sprawa z plytkami,choc tu jest juz latwiej,mamy ustalony pobor pradu. No i nie zalatwi chyba tego problemu jeden pakiet nimh ?.
armand Opublikowano 27 Lipca 2007 Opublikowano 27 Lipca 2007 Oj, coś czuję, ze bez box'a jak do modeli dużych akrobatów się nie obędzie. A jescze problem masy :cry:
MarekJ Opublikowano 28 Lipca 2007 Opublikowano 28 Lipca 2007 Peter, wykazujesz zadziwiający przerost ambicji nad zdrowym rozsądkiem . Jeśli na pokładzie chcesz dźwigać takie wyposażenie to wpakuj to w odpowiedni model (odpowiednio duży), gdzie bez problemu to rozmieścisz tak, aby nadajnik 2,4 GHz nie leżał na odbiorniku itp. W takim modelu bez trudu też zmieścisz zasilanie z porządnych ogniw, bez żadnych stabilizatorów. Dla bezpieczeństwa można dać managera zasilania i dwa pakiety. Można też, jak sugerował armand, użyć typowego wyposażenia dla dużych akrobatów. I w tym momencie wracamy chyba do tematu platformy .
armand Opublikowano 28 Lipca 2007 Opublikowano 28 Lipca 2007 Nie lubię tego ale "a nie mówiłem" :wink:
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.