Skocz do zawartości

Uniwersalna żywica?


radek_lodz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

mam pytanie dotyczące żywicy epoksydowej. Potrzebuję czegoś uniwersalnego czym da się kleić, zalaminować fragment balsy, co będzie w miarę szybko schło, raczej o rzadkiej konsystencji, no i żeby nie kosztowało majątek. Zakupy chciałbym zrobić w znanych sklepie w Czechach, ale jeżeli jest coś godnego polecenia w rodzimych sklepach to również proszę o info.

 

Ps. Ostatnio z braku żywicy laminowałem połączenia skrzydeł... Distalem - tragedia!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Zupełnie wystarczająca nasza E-53 z utwardzaczem Z-1, do laminowania w sam raz. Uniwersalność do klejenia otrzymujesz przez domieszanie mikrobawełny, aerosilu lub mikrobalonu. W skrajnym przypadku: talk czy nawet pył balsowy po szlifowaniu...

Niezależnie od czasu wiązania (6 min czy 2 godz.) dalsza obróbka i tak po 24 godzinach.

Ale 285 - lepsza, mniej cuchnie i trochę łatwiej przygotować mniejsze ilości.

- Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

L-285 jest zdecydowanie droższa. Jej przewaga to tylko łagodniejszy zapach?

 

Co to znaczy że łatwiej przygotować mniejsze ilości?

 

Najwygodniej byłoby dozować części żywicy i utwardzcza strzykawką. Czy wagowo i objętościowo wartości są identyczne?

 

Jakie są mniej więcej terminy przydatności żywic (taniej wychodzi oczywiście większe opakowanie, ale co jak mi się popsuje za pól roku - zysk żaden)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Łatwiej - bo L-285 mieszasz z utwardzaczem 100:40 a Epidian 10:1. Niby śmieszna rzecz ale jak potrzeba Ci 1g żywicy to mieszaj to z 0,1g utwardzacza....

Jest (L-285) wytrzymalsza i lepiej się szlifuje. Ładnie się sypie pod papierem ściernym już po 24 godz. a E-53 jeszcze po 48godz. potrafi się ciągnąć...

Jeśli wierzyć reklamie to L-285 jest mniej alergogenna...

- Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurku, dzięki za rzeczową odpowiedź. Czyli wezmę tą L-285.

 

 

 

znowu rozważania na temat ceny ...

 

czasem się zastanawiam po co ludzie uprawiają jakiekolwiek hobby - to wszystko takie drogie... już kiedyś to przerabialiśmy :!:

Nie napisałem że jest droga tylko droższa, a to różnica. Jeśli dwa produkty są identyczne jakościowo to kupuję tańszy. Ot - rodzice nauczyli mnie oszczędzać:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na jakiej podstawie twierdzisz że dwa produkty sa identyczne jakościowo?

tańszy to lepszy ?

 

oj słaby wybór a dlaczego wiemy ze nie potrafisz wybierać -dyplomatycznie przemilczę... :D

 

żeby nie było że jestem gołosłowny ...kolega Jurek już napisał co i jak .....

polecam też celem przemyślenia lekturę tego tematu :

http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=36112

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla jasności dodam że nic mi do tego co kto chce wdychać i czym pachnić w okolicy i nie bierzcie tego jako osobiste wycieczki

 

Przerabiałem Epidiany ale przestałem gdy pojawiły się pierwsze objawy na skórze .

Dobrze jednak byście mieli świadomość faktu że nabyta egzema czy atopowe zapalenie skóry wywołane przez Epidian jest nieodwracalne. Dlatego jestem wrogiem tych żywic

 

Od czasu gdy przesiadłem się na inne żywice problemu nie ma a zużycie żywic u mnie było liczone w tonach więc można mnie uznać już za żółtodzioba tym temacie .

 

Nie róbcie sobie dobrowolnie krzywdy z powodu nieświadomości czy oszczędności .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK - jak już pisałem wezmę L-285 i H285

 

Jaki jest termin przydatności żywicy i utwardzacza? (pół roku, rok, 10 lat)

 

Jaki będzie najodpowiedniejszy wypełniacz do zastosowań typu zalewanie skrzynek bagnetowych? Czy można zalewać samą żywicą czy zawsze trzeba dodać wypełniacza?

 

Do tej pory zalewałem rozgrzanym distalem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli przechowujesz w szczelnych pojemnikach, to posłuży Ci na pewno dłużej jak rok.

Dobre wypełniacze to microbalon, aerosil. Do zalewania oczywiście najlepiej dodać wypełniacza, żywica nie będzie tak mocno spływać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Nie wiem, nigdy nie zalewałem skrzynek bagnetowych. Żywica sama w sobie ma kiepską wytrzymałość i do tego jest bardzo krucha. Mikrobalon w tym wypadku nie jest najlepszym rozwiązaniem. Stosuję go raczej na mocniejszą szpachlówkę. Jak go dasz odpowiednio dużo to ładnie się szlifuje ale wytrzymałość raczej niska. Gdyby w inny sposób nie było można, starałbym się przestrzeń wypełnić ścinkami włókien węglowych czy kevlarowych przesączonych żywicą. Generalnie, żywica swoje zalety wykazuje w kompozycie i to na zasadzie: im mniej żywicy tym lepszy kompozyt.

Distal już jest z wypełniaczem więc w pewnych zastosowaniach może okazać się lepszy niż tradycyjne wypełniacze typu mikrobawełna, aerosil dodane do żywicy.... Nic nie stoi na przeszkodzie zastosować cement, gips....

Żywica i zwłaszcza utwardzacz są silnie higroskopijne. Żywotność będzie głównie zależała od warunków przechowywania i śmieszne: jak często będziesz otwierał opakowanie i wpuszczał do środka świeże powietrze, tym szybciej się "zestarzeje". Zdażało mi się używać kilkuletnie Epidiany bez wyraźnych różnic w wytrzymałości. Teraz używam głównie L-285 i H-286 w ilosciach koło 1 kg na rok a kupuję 200g opakowania..... to brak doświadczeń w tym zakresie.

- Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Z samą żywicą nic się nie dzieje - mam od ok 4 lat, natomiast utwardzacz stał się mętny i coś się tam w nim wytrąciło, ale o dziwo dalej daje radę... Można dokupić osobno, więc żaden problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.