Jump to content

Jak zrobić domowy zasilacz do ładowarek 12V


marcel_Kaszëbë

Recommended Posts

Witam, ostatnio borykałem się z problemem zrobienia zasilacza do ładowarki. Na forum jest kilka wątków na ten temat, jednak nie ma opisu od A do Z. Postanowiłem popełnić taki opis.

 

Potrzebne materiały:

- zasilacz ATX od komputera (ja zastosowałem CODEGEN 200XA1 200W - ceny nie znam bo znalazłem w piwnicy od starego kompa)

- wentylator 80mm (opcjonalnie)

- włącznik dwupozycyjny (ON/OFF)

- żarówka halogenowa 12V 50W (moc żarówki zależy od pomiarów końcowych)

- oprawka do żarówki halogenowej

- gniazdo damskie i męskie (do podłączenia ładowarki)

 

OK. Zaczynamy.

 

 

Zasilacz jaki użyłem ma takie parametry (przynajmniej wg tabliczki)

 

01.jpg

 

 

"Rozbebeszamy" nasz zasilacz, odcinamy wtykę 20-pin oraz wtyki molex 4-pin (pozostawiając jedną do nowego wentylatora). Zostawiamy w miarę długie kable (zawsze można je skrócić)

 

02.jpg

 

 

Nowy wentylator to Ultrasilent Arctic Cooling (ok 29 PLN) ale oczywiście można użyć każdy inny.

 

03.jpg

 

 

Wycinamy osłonę starego wentylatora, demontujemy wyjście zasilania do monitora.

 

04.jpg

 

 

Wylutowujemy zbędne kable z wejścia 230V montujemy wentylator (mój jest na zewnątrz).

Na zdjęciu przejściówka do wentylatora (ok 2 PLN)

 

05.jpg

 

 

Z płytki wylutowujemy zbędne kable zostawiając tylko:

1x kabel ZIELONY (był we wtyku 20-pin)

5x kabel CZARNY

2x kabel ŻÓŁTY

2x kabel CZERWONY

kable żółty i czarny z wtyki do wentylatora

 

06.jpg

 

 

Pozostawione kable "skręcamy" w pary ze sobą jak na zdjęciu.

2x żółty razem

2x czarny razem

2x czarny razem

2x czerwony razem

 

Zostaje luźny kabel 1x ZIELONY, 1x CZARNY oraz kable od wtyki do wentylatora (czarny i żółty)

 

07.jpg

 

 

Ok. Mamy zrobione kabelki teraz lutowanko.

Wlutowujemy oprawkę pod halogen w kable o napięciu 5V [czerwone(+) i czarne(-)] całość zabezpieczamy termokurczką.

Na kabel ZIELONY i CZARNY (pozostawiliśmy je bez pary) zakładamy włącznik.

 

08.jpg

 

 

Kable 12V ŻÓŁTE(+) i CZARNE(-) wyprowadzamy na zewnątrz i montujemy wtyk.

 

09.jpg

10.jpg

 

 

Pod spód przykleiłem filce od mebli żeby nie rysować zasilaczem blatu biurka.

 

11.jpg

 

 

Oki. W zasadzie to wszystko. Całość prezentuje się tak:

 

12.jpg

 

 

I jeszcze pomiary. U mnie robiłem doświadczenia spadków napięcia na 12V. Najlepsze wyniki (czyli najmniejsze spadki napięcia) uzyskałem stosując obciążenie 5V żarówką 12V 50W. Podczas ładowania prąd wacha się od 12,26V do 12,12V pod koniec fazy ładowania.

 

13.jpg

 

 

Jeżeli komuś się ten opis przyda, bardzo się cieszę. Jeżeli jest zbędny Admin będzie wiedział co uczynić.

Link to comment
Share on other sites

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Witam

Z całym szacunkiem dla kolegi to jest marnortawstwo energii :) prościej poszukać aplikacji ukladu i zmienić wartość dzielnika i podpiąć do 12 V a nie do 5 V . W tych układach napięciem odniesienia jest 5V wiec konieczność obciążenia gałęzi 5 V .

Link to comment
Share on other sites

Może kolega zapozna sie z budowa przetwornicy ? A potem złote myśli pisze ? Chodzi o dzielnik napięcia . Pobieramy napięcie 12 V a olewamy napięcie 5 V ( nie prąd który jest w A ) wiec skąd ma przetwornica " wiedzieć" ze jest zapotrzebowanie prądu ? Po to jet ta żarówka lub opornik . I tak sie marnuje 20 W ( watt moc oddawana w formie ciepła ) postaram sie ten temat rozwinąć o przykłady .

Link to comment
Share on other sites

Oj Panowie ... i po co ta cała debata ? Zasilacz zrobiony jest pięknie i starannie, do tego w bardzo prosty i przejrzysty sposób przedstawiony, szczególnie dla elektroników-amatorów nie zaznajomionymi ze schematami przetwornic. Ja już widzę jak kolega Marek_Spy tłumaczy kilkunastolatkowi jak ma sprawdzić jaki scalak jest w przetwornicy, jakie ma napięcia odniesienia i dzielnik. Nie ma problemu. Z chęcią zobaczę taką samą relację, z tym że z dobrze udokumentowaną fotograficznie i opisowo przeróbką dzielnika. Młodzież z chęcią sprawdzi obie wersje. Tak łatwo jest od razu krzyczeć i krytykować zwłaszcza jeżeli nie dajemy nic od siebie. Panie Marku, pokaż Pan jak to powinno być zrobione. Sam z chęcią przerobię swój zasilacz z rezystorów na modyfikację dzielnika.

P.S.

Sam jestem pseudo-elektronik.

Link to comment
Share on other sites

Ot i poruszony do działania przez @Marek_Spy, dziś zrobiłem sobie nowy "lepszy zasilacz do ładowarki. Jako że mój stary padł po urlopie a ładowarka od Stośka dojechała trzeba było sprawdzić czy jest ALL OK. Więc wertowanie za nota katalogową układu przetwornicy i tek TL494 jest dość popularny w tanich zasilaczach więc problemu nie było. siedzę przeglądam i myślę co tu zrobić itp itd. Wreszcie efekt końcowy:)

 

Scalak widać na pierwszy rzut oka w każdym zasilaczu, teraz bierzemy pod lupę nóżkę 1, I to jest FEEDBACK czyli sprzężenie zwrotne co świadczy o tym ze jest zapotrzebowanie na prąd :D do tej nóżki standardowo podpięte są 4 rezystory. dwa do masy, jeden do +12V a drugi do +5V. teraz należy prześledzić który jest podpięty do +5V i przelutować go do masy :D Ot i cała polityka i zasilacz śmiga jak ta lala.

 

Ja u siebie przerobiłem 2szt. Sprawa zamknęła się na tym że rezystor obok był podpięty do masy wystarczyło podnieść nóżke i przekrzywić 3mm w lewo i gotowe. Efekt uzyskany to 14,8V na jałowo pod obciążeniem ladowania pakietu Ni-Cd 4,8V prądem 5A spadało do 12,6V :D

Link to comment
Share on other sites

Szczepan, wiesz że mam dług wdzięczności podług ciebie na specjalne życzenie fotki. może nie aż tak precyzyjne ale są :D I nie mam programu do edycji bo bym jakieś opisy wstawił :)

 

Widok ogólne na scalak

 

DSC00406.jpg

 

Interesuje nas pierwsza z lewej nóżka, więc odwracamy płytkę i śledzimy :D

 

DSC00409.jpg

 

ot i tu mamy 2 rezystory do masy jeden do 12V i jeden do 5V, który to nas interesuje. Jeśli już go namierzymy odwracamy płytke i....

 

DSC00410.jpg

 

odlutowujemy jedną noge rezystora od 5V i dolutowujemy ją do masy :D

Link to comment
Share on other sites

No i to to chodziło mi na wstępie :) Nie umniejszając zasług kolegi "marcel3miasto" który wspaniale przedstawił najprostsze rozwiązanie i możliwe do wykonania przez osobę początkującą . Duże brawa !!

teraz przetwornica mniej sie grzeje i ma większą sprawność :)

Ale tego nie probowałem i nie bardzo teraz mam sie czas pobawić (mam zasilacz 20A wiec nie muszę przebudowywać zasilaczy do PC )

 

A do kolegi Motyla ......... może sprobujesz zmienić dzielnik na napięciu 5V dodając rezystor tak żeby uzyskać napięcie 12 V . Sadze ze wydajność prądowa przetwornicy jeszcze wzrośnie . Warto zobaczyć czy nie ma drugiego uzwojenia 5 V , można go potem podpiąć równolegle .

w sumie dobrze ze troszeczkę skrytykowałem rozwiązanie żarówkowe :) bo powstał nie świecący zasilacz :rotfl:

Link to comment
Share on other sites

Ja mam stary zasilacz AT w którym siedzą dwa scalaki

DBL 339 i DBL 494

Podejrzewam że ten DBL 494 to jest to samo co TL494

Leżał do tej pory nieruszony bo pomysł z żarówką wydawał mi się kiepski, jutro wezmę go sobie do pracy i przypatrzę się tym rezystorą

Link to comment
Share on other sites

witam

W sumie nie ważne jaki to układ scalony przetwornicy . Nalezy poszukac dzielnika i dobrac jego przelozenie . Dzielnik to sa to 2 oporniki jeden do uzwojenie , drugi do masy a wspolna częsc do nogi ukladu scalonego .

Link to comment
Share on other sites

Marek_Spy, chyba nie do końca tak jak mówisz :D Tu chodzi raczej o podkręcenie feedback czyli sygnały zwrotnego :D

 

dzielnik wstawiony jest między 12 a 5 V czyli defakto podłączony do 7V. spadek napięcia 5V przy obciążeniu powoduje wzrost napięcie feedback i jednocześnie przetwornica zaczyna podnosić napięcie w górę. podnosi wszystkie napięcia, natomiast spadek napięcia 12V pod obciążeniem dla przetwornicy jest sygnałem wzrostu napięcia 5V i przetwornica sama zapędza sie w kozi róg i zaczyna zmniejszać napięcie :( Dlatego podpięcie rezystora z 5V do masy daje nam sygnał feedback że teoretycznie 5V jest za niskie :( w ten prosty sposób oszukaliśmy przetwornice.

 

Idąc dalej tym tropem możemy podkręcać napięcie zasilacza ale po kanale 12V przy 5V nie jest to opłacalne. z toru 12V można uzyskać 24V pod obciążeniem 10A :D Dodatkowo dobrym sposobem odciążenia trafa i eliminacją strat jest odcięcie zbędnych napięć -12V, -5V i +5V.

Link to comment
Share on other sites

Marek_Spy, chyba nie do końca tak jak mówisz :D Tu chodzi raczej o podkręcenie feedback czyli sygnały zwrotnego :D

dzielnik wstawiony jest między 12 a 5 V czyli defakto podłączony do 7V. spadek napięcia 5V przy obciążeniu powoduje wzrost napięcie feedback i jednocześnie przetwornica zaczyna podnosić napięcie w górę. .

 

no dokładnie tak ty to zrobiłeś

 

Idąc dalej tym tropem możemy podkręcać napięcie zasilacza ale po kanale 12V przy 5V nie jest to opłacalne. z toru 12V można uzyskać 24V pod obciążeniem 10A :D Dodatkowo dobrym sposobem odciążenia trafa i eliminacją strat jest odcięcie zbędnych napięć -12V, -5V i +5V.
to nic nie da jak te uzwojenia są niepodlaczone .

 

Ok mały wykład :

przetwornica to nic innego ja układ transformatorowy prądu stałego . Zeby transformator działał to musi byc prad zmienny , to jest wytwarzane w układzie kluczującym . Dozorem napięcia zajmuje sie tu układ scalony ktory mierzy napiecie na wybranym uzwojenie ( tu 5 V ) . mnie chodzi o to zeby zmienic napiecie odniesienia ( V ref ) tak zeby uzyskac na uzwojenie 5 V pozadane napiecie 12 V dlaczego ? poniewaz jest to uzwojenie ktore ma najwiekszą wydajność prądową

sam nie wiem czy to jasne :(

Link to comment
Share on other sites

Marek_Spy, niby wykład dobry ale jest zawsze jedno ale :D

 

Podkręcając tor 5V, który przy tym napięciu jest bardziej wydajny prądowo , niestety zmniejszymy jego wydajność prądową :( moc to moc i nic się z tym nie zrobi.

 

Przepinać Vref to już trochę zachodu bo trzeba dobrać rezystor co by nie wyjściu nie uzyskać 28V. Sądzę że feedback załatwia sprawę wystarczająco dobrze :)

Link to comment
Share on other sites

Moze tak, wazna jest moc oddawana czyli należy wybrac to uzwojenie ktore da spodziewany prad ( z wylicznia mocy ) , idelanie ........ zrobic nowy transformator :) i moze dostaniemy 400 W kto wie :) Moze w zimie bede mial wene i nad tym posiedze ale na zime mam juz plany konstrukcyjno - elektroniczno - modelarskie . Denerwuja mnie juz AKU lipoli i musze zrobic ladowarke z trybem FAST i roznicowym balancerem z kontrolerem na atmega 8 i jeszcze pare pomyslow mi chodzi po glowie :)

Link to comment
Share on other sites

Ot zrobił się niezły topic... Można doktorat pisać, a mnie chodziło tylko o to żeby laik taki jak ja nie musiał studiować 10 stron i wyciągać potrzebnych informacji, ale żeby miał wszystko w jednym miejscu :).

 

Bardzo ciekawe rozwinięcie, jak podszkolę się w elektronice wyrzucę żarówkę. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.