Skocz do zawartości

Futaba FX-20 i T8FG - software update v3.0 juz dostepny


mr.jaro

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Przepraszam, Marku. Wczoraj wieczorem juz tutaj nie zagladalem a dzisiaj wyglada na to, ze sprawa juz zalatwiona. Ale po wgraniu oprogramowania nie zapomnij "ten pypec" (u nas mowia na to "mysi fortepian") przelaczyc z powrotem. On sluzy tylko do wlaczania modusu "update".

 

Ja chwilowo nie mam czasu, by sie tym zajac. Byc moze uda mi sie w przyszlym tygodniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co już poeksperymentowałem to update działa bez problemu i wszystko jest ok. Do ważniejszych moim zdaniem zmian oprócz rozszerzenia kanałów zostało wprowadzone menu podręczne, które można modyfikować(ustawić sobie najczęściej używane funkcje), włączać i wyłączać dźwięk alarmów i więcej alarmów zabezpieczających(np włączenie nadajnika z otwartą przepustnicą jest blokowane, podobnie helikopterowy IDLE UP itp.). Reszta dotyczy po prostu nowych kanałów. Z ciekawostek jeszcze dla mnie ciekawych jest kalibracja drążków. Za jakiś czas zamierzam kupić odbiornik 14-sto kanałowy, więc wtedy zacznę bardziej bawić się ustawieniami i dam znać, czy jest coś nowego wartego uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za jakiś czas zamierzam kupić odbiornik 14-sto kanałowy, więc wtedy zacznę bardziej bawić się ustawieniami i dam znać, czy jest coś nowego wartego uwagi.

To chyba najdroższy odbiornik Futaby i chcesz tylko pobawić się ustawieniami :D

Mam jeden i to wystarcza następny to 8-kanałowy bo tańszy i kanałów mi nie zabrakło.

Z tym update-em to chyba nie chodzi tylko o ilość kanałów i nie jest to najważniejsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest ważne, ale ja w swoim modelu 2,2m mógłbym ominąć listwę zasilania kupując odbiornik 14-stokanałowy i wtykać co 2 wtyczki zasilanie. Serwa mam wszystkie cyfrowe dosyć mocne, więc i prądożerne i boję się, żeby mi nie popaliło ścieżek w 8-śmiokanałowym odbiorniku. Podpięte będą 4 serwa 20kg, jedno 24kg, standard na gaz, kanał na wyłącznik zapłonu i jeszcze jeden do pompy dymowej. Więc jak widać potrzebuję 8 kanałów na same serwa i inne zabawki włączane radiem. A lepiej wydam te 100-200zł więcej a będę spokojniejszy kupując większy odbiornik.

 

Z tym update-em to chyba nie chodzi tylko o ilość kanałów i nie jest to najważniejsze?

Głównie o kanały i funkcje z nimi związane - trymowanie itp. Jak napisałem wyżej jest parę udogodnień w stylu tego podręcznego menu czy sygnałów ostrzegawczych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest ważne, ale ja w swoim modelu 2,2m mógłbym ominąć listwę zasilania kupując odbiornik 14-stokanałowy i wtykać co 2 wtyczki zasilanie. Serwa mam wszystkie cyfrowe dosyć mocne, więc i prądożerne i boję się, żeby mi nie popaliło ścieżek w 8-śmiokanałowym odbiorniku. Podpięte będą 4 serwa 20kg, jedno 24kg, standard

Marek jak ma ci spalić ścieżkę to i tak spali, nie pomoże podpinanie co drugi kanał. Jednak 14-ka może mieć solidniejsze ścieżki niż 8-ka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest ważne, ale ja w swoim modelu 2,2m mógłbym ominąć listwę zasilania kupując odbiornik 14-stokanałowy i wtykać co 2 wtyczki zasilanie. Serwa mam wszystkie cyfrowe dosyć mocne, więc i prądożerne i boję się, żeby mi nie popaliło ścieżek w 8-śmiokanałowym odbiorniku. Podpięte będą 4 serwa 20kg, jedno 24kg, standard na gaz, kanał na wyłącznik zapłonu i jeszcze jeden do pompy dymowej. Więc jak widać potrzebuję 8 kanałów na same serwa i inne zabawki włączane radiem. A lepiej wydam te 100-200zł więcej a będę spokojniejszy kupując większy odbiornik.

Może lepiej i taniej użyć takiego adaptera żeby ochronić ścieżki w odbiorniku:

 

do Futaba FASST R 6108 SB

 

http://cgi.ebay.de/Futaba-FASST-R-6008-6108-SB-micro-Schnellwechselsystem-/330532013094?pt=RC_Modellbau&hash=item4cf53e4426#ht_1398wt_905

 

do Futaba FASST R 617FS

 

http://cgi.ebay.de/Futaba-FASST-R-617-606-607-2-4-Schnellwechselsystem-/330534413936?pt=RC_Modellbau&hash=item4cf562e670#ht_1366wt_905

 

do Futaba FASST R6014 FS HS

 

http://cgi.ebay.de/Futaba-FASST-R6014-FS-HS-micro-Schnellwechselsystem-/330532013167?pt=RC_Modellbau&hash=item4cf53e446f#ht_1577wt_905

 

Są też wersje z gniazdami MPX do zasilania.

Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest to, że można mieć takie adaptery podłączone do serw i zasilania np. w 10 modelach, a jednym prostym ruchem przekładać tylko odbiornik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest to, że można mieć takie adaptery podłączone do serw i zasilania np. w 10 modelach, a jednym prostym ruchem przekładać tylko odbiornik.

To nie "dodatkowy plus" tylko jedyne przeznaczenie tych zespolow gniazdek. One w zaden sposob nie maja chronic i nie chronia odbiornika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek jak ma ci spalić ścieżkę to i tak spali, nie pomoże podpinanie co drugi kanał. Jednak 14-ka może mieć solidniejsze ścieżki niż 8-ka

Może się mylę, ale tutaj miałem na myśli to, że no jak trzy serwa pobierają po 2A to przez pierwszą ścieżkę przy zasilaniu będzie płynąć 6A. A przy wtykach zasilania co 2 miejsca powinno być lepiej. To tak na chłopski rozum.

Piotrze takie urządzenie zrobiłem sam z przeznaczeniem do tego modelu i jeszcze zastanawiam się nad jego montażem - chodzi mi o to, że minimalizacja urządzeń to minimalizacja możliwych awarii.

Prędzej zastosowałbym to:

http://www.hobbydirekt.de/Graupner/Robbe-Futaba-FASST/Orbit-Power-Jack-6x8-Empfaenger-Adapter::188597.html

Dlatego cenowo lepiej moim zdaniem wziąć 14-stkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się mylę, ale tutaj miałem na myśli to, że no jak trzy serwa pobierają po 2A to przez pierwszą ścieżkę przy zasilaniu będzie płynąć 6A. A przy wtykach zasilania co 2 miejsca powinno być lepiej. To tak na chłopski rozum.

Piotrze takie urządzenie zrobiłem sam z przeznaczeniem do tego modelu i jeszcze zastanawiam się nad jego montażem - chodzi mi o to, że minimalizacja urządzeń to minimalizacja możliwych awarii.

 

Mylisz się, możesz sobie włączyć i 10 wtyczek od zasilania a jedno serwo, nic to nie da. Linia zasilania i masy są połączone razem, osobne są tylko sygnały.Chodzi o dopuszczalne natężenie przepływu prądu przez ścieżkę +.W zależności od jej grubości i szerokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się, możesz sobie włączyć i 10 wtyczek od zasilania a jedno serwo, nic to nie da. Linia zasilania i masy są połączone razem, osobne są tylko sygnały.Chodzi o dopuszczalne natężenie przepływu prądu przez ścieżkę +.W zależności od jej grubości i szerokości.

Nie wiem czy się dobrze rozumiemy ale... Mi nie chodzi o to, że jak dam więcej wtyczek to będę miał większy amperaż. Mam na myśli to, że serwo oddalone od wtyczki zasilającej, aby zostało zasilone prąd musi przepłynąć całą ścieżką od zasilania aż do serwa. A jeżeli po drodze jeszcze 2 serwa wezmą niemały prąd? Wtyczki gęsto upchane w moim rozumowaniu zasilać będą najbliższe serwa, co zminimalizuje obciążenie ścieżek. Przykładowo:

SERWO(1) - WTYCZKA ZASILANIA(1) - SERWO(2) -SERWO(3) - WTYCZKA ZASILANIA(2)

 

zamiast:

 

SERWO(1) - SERWO(2) -SERWO(3) - WTYCZKA ZASILANIA(1).

 

 

W przypadku pierwszym SERWO(1) nie będzie pobierało prądu z WTYCZKI ZASILANIA(2) tylko z WTYCZKI ZASILANIA(1) co odciąży ścieżkę prowadzącą od SERWA(1) do WTYCZKA ZASILANIA(2).

 

W przypadku drugim przy poborze prądu przez SERWO(1) prąd pobierany jest z WTYCZKA ZASILANIA(1). Gdyby jednocześnie prąd pobierało SERWO(2) i SERWO(3) to ścieżka + oraz - na SERWIE(3) byłaby bardziej obciążona. Nie mam racji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje rozważania są czysto teoretyczne, nie mają nic wspólnego z praktyką.Może miały by zastosowanie gdyby żródło prądu było oddalone o metry jak nie dziesiątki metrów od odbiornika.zastosuj po prostu oddzielne zasilanie do serw i po problemie, mniejszy wagowo odbiornik zrekompensuje jakiś prosty menager zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i tak zrobię, listwę zasilania zrobiłem samodzielnie - pogrubiona ścieżka zewnętrzna i środkowa też maksymalnie pogrubiona i zamknięta w koło, bo mało miejsca jest przez to, że znajduje się między ścieżkami. Wyprowadzone są tylko kable sygnałowe i w jednym wszystkie 3 żyły, żeby od razu zasilało odbiornik. Trochę się obawiałem jej delikatności, ale po zalaniu drugiej strony żywicą i umieszczenie listwy na gąbce powinno wytrzymać. Tak to ustrojstwo wygląda:

 

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co masz do mego wykonawstwa, ale jest zrobiona solidnie. Tak wzorowałem się na czymś takim:

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Aha, pisałem do RCskorpiona i powiedzieli mi, że odbiorniki 8-śmio i 14-stokanałowe mają identyczną grubość ścieżek zasilających, więc 14 wcale nie jest solidniejsza od ósemki. Po wypowiedzi Darka w dziale 3D jednak wszystko podepnę do odbiornika bez listew zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.