Skocz do zawartości

Trimaran - problem ze sterowaniem


Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegow, jak dotąd tylko latałem, ale wpadł pomysł co by zmajstrować żaglówke, kolega zasugerował trimaran:

http://www.rcsailing.net/forum1/showthread.php?5239-RT65-or-just-another-65m-trimaran

Wyciecie plywaków nie bedzie stanowilo najmnijeszego problemu (termoploter cnc).

 

Pytanie do kolegów jest następujące, jak steruje się łodzią żaglową, przeszukałem kilka for modelarskich i ani słowa łopatologii. Chodzi mi o jakiś link, albo artykuł sugerujący rozwiązania które w samolocie są powszechnie znane (dla mode2 lotki na prawym drążku w poziomie, wysokosc - w pionie, gaz na lewym w pionie, kierunek w poziomie, oczywiscie miksery klapolotek itp). A tu grot, fok, ster... niby tylko trzy kanaly, ale napewno jest już utarty schemat przekazywany z ojca na syna.

 

Przeróbka standardowych serw na winde nie bedzie stanowić problemu, choć nie wiem czy steruje sie kątem ustawienia żagla, czy podobnie jak w 1:1 jedynie szotem foka i talia wybiera się żagiel a wiatr sam go obraca na zawietrzna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Żaglówką steruje się dwoma serwami . prawy drążek poziomy to ster a lewy drążek pionowy

( gaz w mode 2) to wybieranie i luzowanie żagli. Szoty foka i grot są połączone i jedna linka

nawijana jest na bęben windy lub długie ramię serwa o dużej mocy, zależy od powierzchni żagli . Najlepiej poczytać na w.w. temat w internecie na specjalistycznych forach. Moje wyjaśnienie dotyczy tylko zasady natomiast jak przebiega układ linek i innych elementów układu szotów to należy obejrzeć na schematach , nie chcę wchodzić w szczegóły bo to rozległy temat.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i sie conieco rozjaśnia :)

Okazuje sie ze zaproponowany model, ma sterowanie zagli tzw. SwingRig, czyli obracanie calym masztem, a wraz z nim dwoma zaglami, co elegancko widac na fotkach:

http://www.rcsailing.net/forum1/showthread.php?5783-RG-65-in-Brazil-boats-developments-and-builders

Mysle ze jak na pierwszy model, bedzie to latwiejsze rozwiazanie niz zwijane szoty foka wraz z talia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.