Skocz do zawartości

Początkowy zestaw FPV


Snapcase

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Jestem początkujący jeżeli chodzi o FPV, mam raczej nikłą wiedzę na ten temat, a wszystko co czytam sieje tylko większy mętlik w mojej głowie. Mam sporo pytań dotyczących waszego hobby i cieszę się, że trafiłem na to forum. Z tej racji, iż jest ich dużo postanowiłem je zebrać do jednego tematu, a nie zakładać kolejnych paręnaście. Mam nadzieję, że wybaczycie mi poziom mojej wiedzy technicznej. :)

 

 

Ale na początek napiszę do czego będzie służyło FPV:

- Loty na odległość 1500m max (póki co i tak jestem ograniczony aparaturą - ale nie chce potem znowu zmieniać sprzętu FPV)

- Głównie obserwacja ziemi z wysokości ~50m (obserwacja która ma być w miarę dokładna więc zależy mi na jakości, plusem byłby obiektyw szerokokątny)

- Loty w różnych warunkach atmosferycznych

- Samolot ma dosyć dużą moc, powierzchnie nośną, więc nie zależy mi tak bardzo na miniaturyzacji wszystkich podzespołów

- Fundusze - 1500zł, ale jeżeli będzie trzeba coś dozbieram.

- Kamera powinna obracać się przynajmniej w jednej płaszczyźnie (niekoniecznie na zasadzie head trackera - wystarczy obsługa aparaturą, mam 4 wolne kanały i serwa w razie czego)

 

A teraz parę pytań :) (na niektóre sam sobie odpowiadam, ale chcę po prostu być pewien tej odpowiedzi)

 

 

1. Żeby wszystko funkcjonowało będę potrzebował: ????

a)Tx/Rx AV

c)Anteny Tx/Rx AV

d)Kamerę

e)Urządzenie przechwytujące AV (monitor/gogle/itp)

d)Platformę (samolot/śmigłowiec/itp)

e)Baterie (Tx/Rx/Kamera/Gogle)

f)Oczywiście Tx/Rx modelu ;)

g)Ewentualne dodatki - OSD/PAN-TILT/HeadTracker/Urządzenie do nagrywania/Stacja naziemna/Diversity/itd.

 

 

2. Posiadam samolot spalinowy - Typowy trener z silnikiem 7.5ccm, rozpiętość 1.6m, 2.5kg, bardzo stabilny w locie, przy dobrej pogodzie sam leci :) Przewoził juz ładunek o wadze prawie 1kg i nie zrobiło to na nim większego wrażenia.

Fotka: http://img819.imageshack.us/img819/9938/dsc06863ll.jpg

 

a) czy ten samolot nadaje się do FPV? Większość modeli które widzę to jednak elektryki, chociaż na internecie można znaleźć filmy z samolotami spalinowymi (domyślam się, że na pewno trzeba będzie zabezpieczyć tłumik, żeby nie pluł w nasz osprzęt) - ale nie wiem czy praca silnika nie ma jakiegoś wpływu na elektronikę?

B) czy silnik spalinowy nie wywoła zbyt dużych drgań (rozmazany obraz). Jeżeli tak, to jak temu zaradzić? Wyczytałem, że kamery z matrycą CCD mają przewagę nad tymi z matrycą CMOS - nie bardzo mnie to cieszy, gdyż celowałem w kamerę GoPro HD

 

 

3. Inne pytania:

a) Posiadam Aparaturę 2.4GHz, rozumiem, że Tx/Rx musi pracować w innej częstotliwości. Ale czy jest jakaś różnica w zasięgu/jakość pomiędzy 900MHz[w Polsce GSM :(]/1.2/5.8GHz? Mówi się, że im większa częstotliwość tym lepsza jakość, ale mniejszy zasięg - jak to w końcu jest?

B) Urządzenia Tx/Rx można dostać z różną mocą - czy 2500mW Wystarczy na 1.5km zasięgu? (Domyślam się, że mają tu duże znaczenie warunki oraz inny sprzęt - np. anteny - jeżeli będzie trzeba kupię lepsze). Czy może to przesada i wystarczy coś słabszego?

c) Jeżeli kamera ma standard np PAL to rozumiem, że używanie jej warunkuje tylko urządzenie video którym będziemy odbierać sygnał? Czyli jeżeli gogle będą obierać tylko NSTC to nie będzie widział obrazu z kamery PAL? Czy może będzie po prostu zniekształcony? To samo pytanie dotyczące formatu obrazu - jeżeli będę używał kamery 16:9 to jak to odbiorą gogle? Rozciągną obraz czy obetną boki/dodadzą czarne paski?

d) Jeżeli kupiłbym lepszą kamerę (np: GoPro Hd), to rozumiem, że jakość nagrania na żywo będzie uwarunkowania tylko od urządzenia wyświetlającego obraz? Czy może limit przesyłu danych warunkuje w jakiś sposób jakość obrazu?

e)zależy mi na jakości obrazu na żywo - jakość nagranego obrazu nie jest dla mnie istotna. Czy w takim wypadku powinienem się kierować jakością gogli? Nigdy nie miałem styczności z tego typu sprzętem, ani doświadczeń z różnego rodzaju wariantami kamera/gogle - dlatego mam pytanie - czy zauważę różnicę w jakości obrazu pomiędzy np: GoProHd, a kamerą Sony CCD 1/3inch 520TLV? (rozumiem, że kamery inaczej reagują na światło itd, chodzi mi o ostrość obrazu)

 

 

 

4. A teraz - co myślicie o tym zestawie? Co wybrać do tych zastosowań o których mówiłem?

 

Tx/Rx

- 1.2GHz 2500mW ~150$ Link

- 1.2GHz 1500mW ~92$ Link

-Fox 1.2-1.3G 800mW ~80$ Link

 

Kamera

- DX201 ~160$

- GoProHD ~200$

- KX191 ~110$

- SONY CCD 1/3 600TVL ~60$

 

Gogle

- HeadPlay 800x600 ~300$

- FatShark 640x480 ~270$

 

 

Mile widziane propozycje konfiguracji z Waszej strony :) zakładając cenę ~1500zł oraz jakość obrazu na żywo jako najwyższy priorytet.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Snapcase, dużo pytań-mało czytasz a wuja google wogóle nie używasz. Gdzieś tu na forum wałkowany był temat co na początek i tam się wypowiadałem.

Po pierwsze primo:Odsyłam do typowych stron gdzie są fora tylko FPV np. FPV lub FPV

Na tych stronach znajdziesz wszystkie odpowiedzi na nurtujące Cie pytania-naprawdę dużo tam wiedzy zawartej -wystarczy poczytać.

Po drugie primo :devil: tak na szybko postaram sie odpowiedzieć:

Zestaw nadawczo odbiorczy AV który proponujesz sporo za mocny,będzie siało po sewrach i to bardzo, druga sprawa czy aby na pewno te zestawy maja taką moc, bo z reguły chińscy producenci zawyżają te dane i to sporo-celuj w coś o mocy 800mW-jakiegoś FOXa 1,2GHz spokojnie starczy, do tego antena panelowa lub biquad, jakieś diversity i już.

Co do kamery-jak masz kaskę to oczywiście GOPRO chociaż na początek jakieś SONY 540 lub 600TVL spokojnie wystarczy.

Gogle-no tu już zdania są różne.Każdemu pasuje co innego. Odsyłam na podane wyżej fora-jest masa testów i opini o tych goglach.

Przydałoby się jeszcze jakieś OSD :Zbig lub Remzibi-oba na swój sposób dobre-mi jednak podchodzi bardziej Remzibi.

Platforma-taaaa to też zależy od preferencji i zasobności portfela jednak spalina raczej zdecydowanie nie-drgania. Z tego co się orientuję raczej nikt nie lata spalinami FPV.

Podsumowując koszty takiego zestawu zamkną się w około 2000-2500PLN. Sam przymierzam sie do FPV-mam za sobą godziny wertowania forum i zrobiłem na podstawie tego co wyczytałem pierwsze przymiarki do sprzęty:

1. Tor AV Fox 1,2GHz 800mW

2. Kamera SONY 540 TVL+Pantilt

3. OSD Remzibi

3. Diversity by Zbig

4. Biquad-ewentualnie antena panel na stacji naziemnej

5. Turnigy 9x+wzmacniacz 2,4GHz 1W+antena 5 lub 8 dbi(w przyszłości moduł Frsky z telemetrią)

6. Platforma EGPro

7. Zapis -kameraHD z wejściem AV

8. Podgląd-na początek laptop lub monitorek LCD 9"" z odzysku

Gogle w daaalekiej przyszłości-za cenę gogli mam zestaw AV,OSD,diversity i kamerę a na gogle przyjdzie czas jak podniosą emeryturkę :mrgreen:

W dalekich palnach także jakiś Dragon Link lub LRS Thomasa, antena śledząca, jakiś autopilot-ale to na razie marzenia na jakiś 2015 rok :roll:

 

Przy Twoim założeniu 1500PLN-no cóż starczy ledwie na gogle i kamerę-a gdzie reszta??

FPV to naprawdę droga zabawa, mi może sie uda wystartować na jesień tego roku. :jupi:

Mam nadzieję że Ci trochę rozjaśniłem temat :faja:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz łatwo sprawdzić przydatność platformy.

Kupujesz małą kamerkę np. typu Spycam, których na allegro pełno (nawet po 30zł). Zwróć tylko uwagę na ilość FPS (30 minimum) i rozdzielczość (im więcej tym lepiej). Przyklejasz ją do modelu, włączasz i puszczasz w niebo.

Po locie zdejmujesz kamerkę, zgrywasz film z karty i oglądasz. I już wiesz jak spisze się twoja platforma w tym temacie.

 

Później możesz ją wykorzystać jako drugą kamerę stałą, w modelu. Np. do filmowania w dół lub do tyłu.

 

Generalnie, najlepszy byłby elektryk o układzie śmigła pchającego. Nic nie będzie zakłócać obrazu. Ostatnio popularnością cieszy się Beta 1400 Pelikana, następca słynnego Easy Stara.

KIT (do samodzielnego złożenia i wyposażenia) można dostać za ok. 250zł, a za 370zł ARF - częściowo złożony, wyposażony już w silnik z regulatorem i serwa.

Pełny zestaw RTF 550zł.

 

Duży, stabilny motoszybowiec o sporej ilości miejsca w kadłubie.

Można też sklecić coś samemu.

 

Na początek najlepszy będzie j/w kolega zestaw FOX 1,2GHz 800mW. Pozwoli ci na fabrycznej antenie na loty w okolicach 0,8-1km. Z anteną panelową przy odbiorniku i lataniu w wiązce - możesz nawet podwoić zasięg. Koszt ok 50$.

 

Jako stację odbiorczą można wykorzystać laptopa, jeżeli tylko taki już posiadasz.

Jeżeli nie, najlepiej i najtaniej zainwestować w mały monitorek z wejściem A/V - odtwarzacz DVD, mały telewizorek itp.

Nagrywać można na jakimś odtwarzaczu MP4 z nagrywaniem filmów.

Wyjdzie dużo taniej niż gogle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.