radek_lodz Opublikowano 14 Marca 2011 Opublikowano 14 Marca 2011 Witam, pomalowałem statecznik z pełnej deski balsowej 2 razy caponem i chciałem na to prysnąć motip ale stwierdziłem, że nie było papieru japonskiego tylko sam lakier to chciałem powypełniać pory i za opinią wielu modelarzy zrezygnowałem z motipowego filera (ciężkawy) tylko przemalowałem statecznik z jednej strony (może to powód) caponem z talkiem o konsystencji gęsteh śmietany. Wieczorkiem chciałem to przeszlifować i zonk. Statecznik przyłapał dość mocne zwichrzenie. Czy to wina talku, że zaczął tak ciągnąć? Samo malowanie caponem nic nie robiło. Jak to naprawić?
Konrad_P Opublikowano 14 Marca 2011 Opublikowano 14 Marca 2011 Pomalowanie z jednej strony to błąd. Lakier podczas wysychania wygiął deskę. Miałem identycznie ale tu uwaga ze sklejką 1,8 cm. Decha miała 1,5m na 0,8m. Pomalowałem lakierem bezbarwnym też z jednej strony. Po tygodni lub dwóch (nie pamiętam teraz) przychodzę i co widze – klasyczny łuk. Po prostu nie mogłem uwierzyć, że tak grubą sklejkę tak cienka warstwa może zwichrować. Poszedłem do specjalisty bo myślałem, że jakaś wilgoć wlazła czy coś innego. Fachowiec od razu mnie zapytał czy z obu stron pomalowałem tak samo.
Eryk Opublikowano 14 Marca 2011 Opublikowano 14 Marca 2011 jeżeli nie lakierowałeś jeszcze drugiej strony, to pozostaje Ci ją pokryć lakierem i przypiąć do deski montażowej, tak, żeby nie mógł w żadną stronę już się wygiąć Osobiście, na przyszłość, na pierwszą warstwę polecam lakier na bazie nitro. Można bez przeszkód pomalować obie strony, czy to statecznik, czy skrzydło kryte japońcem, a po przeschnięciu przypiąć do deski i sezonować. Później, jeżeli będziesz miał za cienką warstwę, możesz użyć Caponu, zdecydowanie mniejsze prawdopodobieństwo że tak Ci ściągnie element
radek_lodz Opublikowano 14 Marca 2011 Autor Opublikowano 14 Marca 2011 Osobiście, na przyszłość, na pierwszą warstwę polecam lakier na bazie nitro. Można bez przeszkód pomalować obie strony, czy to statecznik, czy skrzydło kryte japońcem, a po przeschnięciu przypiąć do deski i sezonować. Później, jeżeli będziesz miał za cienką warstwę, możesz użyć Caponu, zdecydowanie mniejsze prawdopodobieństwo że tak Ci ściągnie element No ja właśnie pomalowałem lakierem na bazie nitro (capon). Nie malowałem nitrocellonem, który jak wiadomo ma właściwości kurczenia się. Myślałem że jak mazne caponem, który nie kurczy się (ponoć) to nic nie będzie. Chyba faktycznie, błędem było że nie pomalowałem dwóch stron na raz, ale chciałem sprawdzić na jednej jak to się zachowuje taki capon z talkiem. Swoją drogą bardzo fajny i łatwo szlifujący się wypełniacz. Aha czy malując taką śmietanką (capon + talk) powstają wam czasem na powierzchni pęcherzyki?
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.