Jump to content

Szybowiec 2M


Jacqubes

Recommended Posts

EDIT: W tym temacie zamieszczona będzie relacja z budowy Szybowca o rozpiętości 2m. Płaty po części wzorowane na tych od modelu Velvia. Kadłub odkupiony w dość kiepskim stanie (popękany).

 

Wszysto pokaże poniższa relacja.

Link to comment
Share on other sites

Plany modelu który mogę ci polecić to plany welvii z ArtHobby. Jest to bardzo udana konstrukcja, tam gdzie mieszkam są to najbardziej popularne szybowce, nasza ekipa z modelarni lata tylko takimi na zawodach(z drobnymi wyjątkami :P ) Sam miałęm dwa takie jeden dostałem od kolegi, ważył prawie 1.2kg mial paskudną powierzchnie skrzydła i latał!!!!, a drugi zrobiłem sam waży 900g i jak dlamnie jest rewelacyjny. Zaletą tej konstrukcji jest kretoodpornośc ,welvie niektórych kolegów przeszły naprawde wiele. Nie napisałe czy chcesz uszatka czy z lotkami ale to nie ma znaczenia. To jest link do planów

http://www.arthobby.pl/arthobby1/shop_pl.html. O i bym zapomniał, skąd masz taki cienki fornir?? z Alegro

Link to comment
Share on other sites

Pojawił sie kolejny problem. Mój łącznik nie jest wygięty odpowiedni tak, aby wchodził w dźwigary ( nie przewidziałem tego, że dźwigary przecież nie będą równoległe do siebie ;/ ) I wygląda to tak:

dsci0956-small_5707a.jpg

 

 

dsci0957-small_8cc08.jpg

 

Musze chyba zrobić inny łącznik ?

Link to comment
Share on other sites

Raczej wyciąć nowe rowki pod łącznik, tak aby było wszystko równolegle. W skrzydłach o tej rozpiętości, krytych fornirem, nie są potrzebne żadne dodatkowe dźwigary. Wystarczy wlaminować trójkąty z tkaniny szklanej w centropłacie aby wzmocnić miejsce osadzenia łacznika.

Fornir bukowy nie nadaje się na pokrycie. Jest bardzo twardy i ciężki.

Link to comment
Share on other sites

W skrzydłach o tej rozpiętości, krytych fornirem, nie są potrzebne żadne dodatkowe dźwigary.

To znaczy, że sosna nie jest w zasadzie potrzebna, czy chodzi tutaj o to, że nie jest potrzebny dźwigar dla łącznika.

 

Fornir bukowy nie nadaje się na pokrycie. Jest bardzo twardy i ciężki.

To znaczy, że zwyczajnie wzrośnie masa, czy ogólnie pokrycie nim jest niemal, że niemożliwe ?

 

Kolega @KamilRC, mowił, że gdy oklejał fornirem obciążył negatywy używając do tego niemal, że wieży cegieł.

 

Wystarczy wlaminować trójkąty z tkaniny szklanej w centropłacie aby wzmocnić miejsce osadzenia łacznika.

jakby to miało wyglądać? Bo nie zabardzo rozumiem co laminować... Chyba chodzi o zalaminowanie wierzchu rdzenia, to znaczy tak jakby poszycie tego miejsca

Link to comment
Share on other sites

- Tak, sosna jest całkowicie zbędna w takim płacie.

 

- Wzrośnie masa. Jeśli fornir nie jest idealnie równy (pofalowany) to tylko prasa na twardym podłożu potrafi go docisnąć i wyrównać. Na styropianie jest to niemożliwe bez względu na siłę nacisku. Fornir jest po prostu twardszy od styropianu - podda się styropian a nie fornir. W efekcie uzyskasz nierówną, pofalowaną powierzchnię. Jeśli chcesz robić skrzydła w tej technologii to zamiast forniru użyj po prostu balsy - będzie łatwiej i lżej.

 

- kolega Kamil stosuje bardzo prymitywne metody docisku. Zamiast sterty pustaków wystarczy równa płyta o wymiarach nieco większych od płata i kilka ścisków stolarskich.

Link to comment
Share on other sites

Żeby nie było, ze projekt stoi w miejscu, kilka fotek:

 

Kadłub, był pęknięty, wkleiłem pasy rowingu i tkaninke szklaną na epidian 53. Wszystko zaszpachlowane najpierw na epidian z talkiem pozniej szpachlą novol. Teraz kadlub czeka na pryśnięcie podkładem.

 

dsci0969-medium_567b6.jpg

dsci0971-medium_1be52.jpg

 

Płaty mają juz wklejone dzwigary, szuflady pod bagnet, zaczynam wykańczanie ich balsą. Później okleje je białym brystolem na epidian i na to folia bezbarwna lub biała (zalezy jaką dostane). Natarcie i spływ z balsy.

 

Zastanawiam się tylko w jakis sposób obliczyć jaką powierzchnie ma mieć statecznik i ster. Chce zamontować tutaj V-tail, bo jest trudniejszy do zabicia.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Witam ponownie.

 

Chcę przedstawić aktualny stan modelu. Przez ostatnie 2 dni schodziłem tylko po schodach do piwnicy rano i wracałem wieczorem spać :D No w międzyczasie oczywiście co jakiś czas wpadałem po jakieś rzeczy no i troche sie po domu pokręciłem :D.

 

No dobra starczy tego gadania teraz fotki:

KADŁUB:

dsci0992fb1.jpg

PŁATY:

dsci0994gz7.jpg

No jak widać wykonane ze styro :D Natarcie z 2x deski 3mm oraz spływ z balsy 3mm. Oklejone zostaną najprawdopodobniej brystolem.

Do oklejenie zostało poprowadzić tą wiązke kabli.

ZBLIŻENIE NA USTERZENIE:

dsci0997lj3.jpg

Usterzenie z balsy 6mm, po części z twardej po częsci z balsy sklejonej z deski 2x3mm. Mocowanie tak jak w przypadku TOTO- @motylastego, na śrube M3 i kołeczek, tylko ze na odwrót wklejone części ( u mnie nakrętka w kadłubie, u niego w usterzeniu.)

No oczywiście śrubka nie bedize tak odstawaić (poprostu jest nie dokręcona)

 

 

 

 

Wszystko będę chciał później pokryć folią dla plastyków, ze sklepu papierniczego.

Link to comment
Share on other sites

no trzeba powiedzieć ze ładna i czysta robota 8)a zawiasy z czego ? :P skrzydełko planujesz z lotkami i klapami tak ? czy moze sie rozmyśliłes z czymś?jakie wyposarzenie tam planujesz wsadzić? skrzydełko wygląda na staranna robotke.no pytan narazie nie mam wiec czekam na dalszą relacje :mrgreen: pozdrawiam i zycze powodzenia w projekcie bo zapowiada sie fajnie :D

Link to comment
Share on other sites

Model będzie miał klapolotki. To znaczy takie 2 funkcyjne urządzenie :D łączące funkcję lotek i klap , serwa będą standardy conrada w płacie. Do kadłuba będę chyba zmuszony włożyc serwa mikro 9g conrada. Ale poprzedni posiadacz kadłuba miał hs-55 i wszystko było w porządku :).

Link to comment
Share on other sites

Oklejone zostaną najprawdopodobniej brystolem.

 

Pierwsze slyszę żeby ktoś oklejał płaty brystolem, ale nie przekreslam tego rozwiązania. Tylko podejrzewam ze wyjdzie ciezko, mysle ze waga podobna do skrzydel oklejonych fornirem 0,4mm. A wytrzymałosc napewno slabsza niz fornirowe.

 

Ale to tylko moje rozmyslanie, nie poparte zadnym doswiadczeniem.

 

Model zrobiny ladnie i czysto, moze warto zastosowac sprawdzona metode - fornir topolowy.

 

Domyslam sie ze koncowki skrzydel ladnie wyprofilujesz z balsy ???

 

No to czekam na dalsze postepy.

Link to comment
Share on other sites

Tak końcówki zostaną wyprofilowane z balsy. Co do oklejania brystolem, to podpowiedział mi to elektryki_rc, który stwierdzając, ze u niego na modelarni panowała taka moda, na oklejanie płatów brystolem na żywice i ze latają nadal nieźle. Co do tych płatów to naprawdę mam niezłych dylamatów :D. Ale dostępu do forniru niestety nie mam ;/

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.