Skocz do zawartości

MULTIPLEX RX-7-SYNTH DS IPD - problem z zasięgiem


GL
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z odbiornikiem MULTIPLEX RX-7-SYNTH DS IPD / 35Mhz

Odbiornik ten odkupiłem od kolegi, który przeszedł na sprzęt Futaby.

U niego z nadajnikiem Multiplex był OK, a z Futabą już nie bardzo.

Ponieważ używam z moim MX-12 już dwa odbiorniki Multiplex IPD, ale z pojedynczą przemianą to nie spodziewałem się problemów.

Niestety ten odbiornik na ziemi z rozłożoną anteną ma zasięg 200 m, a ze złożoną jakieś 20 m. Jest to chyba 1/4 tego co powinno być.

Czy można go samemu próbować podstroić?

A może jest w Polsce jakiś dobry serwis dla Multiplexa ?

 

Pozdrawiam

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinien ten odbiornik działać z Twoim nadajnikiem. Pod warunkiem włożenia do niego (odbiornika) odpowiedniego kwarcu-dla podwójnej przemiany, dla multiplexa. Inaczej będzie lipa. Z odpowiednim kwarcem będzie działał z każdym nadajnikiem. Podwójne kwarce innej firmy też raczej działać dobrze nie będą. Najlepiej weź od kolegi kwarc, który działał z tym odbiornikiem. pzdr.

Zauważyłem dopiero teraz, że to synteza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GL - sprawdz dokladnie czy odbiornik JEST dostrojony do nadajnika.

Jezeli jestes tego pewien - radze otworzyc odbiornik, odlutowac antene i przylutowac nowa.

Antenka mogla byc kiedys potraktowana brutalnie, w srodku gdzies mozee byc przerwa i zamiast 80cm czynnej anteny mozesz miec 10. Z wiadomym skutkiem.

Jezeli to nie pomoze - serwis Twoja jest nadzieja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procedura wyszukiwania nadajnika była robiona trzy razy i nic to nie zmieniło.

Anteny nie badałem, bo wizualnie odbiornik jest jak nowy. Fakt, że może coś z nią nie tak.

Zastanawia mnie, na ile na strojenie może mieć wpływ firmware, który nie jest aktualny.

Niestety nie mam odpowiedniego kabelka, aby go podmienić.

Właśnie przesłałem odbiornik do sprawdzenia koledze, który ma nadajnik Multiplex.

Pewnie potrwa z tydzień zanim będę go miał ponownie (+ jego wyniki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja firmware'u nie ma znaczenia. Nowsze maja jakies dodatkowe cuda, ale odbiornik jest odbiornik.

Cos mi do glowy przyszlo - wydaje mi sie ze Graupner (czyli JR) uzywa odwrotnej dewiacji niz Multiplex. Moze ten odbiornik tego nie toleruje. Sprawdz to, Multiplex ma instrukcje do sciagniecia na swojej stronce. Moze nowy firmware to zalatwia??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Chyba Leszku polaryzację a nie dewiację. Dewiacja to powiedzmy szerokość pasma zajmowanego przez zmodulowany przez PPM sygnał FM wysyłany przez nadajnik a tą można regulować i sprowadzać do takiej wartości aby nie wyszła poza ustaloną szerokość kanału. a polaryzacja dotyczy samych impulsów , z tego co wiem JR ma zanegowany sygnał PPM.

 

http://sp3kve.w.interia.pl/technika/page3b.htm tu można poczytać o dewiacji FM. Jeżeli problemem jest faktycznie dewiacja to mając analizator widma można by porównać nadajnik Multiplex z Futabą. Nie wydaje mi się jednak że problemem jest polaryzacja sygnału , jeżeli była by odwrotna to impuls synchronizacji byłby na poziomie 0V a nie 5V i moim skromnym zdaniem mogło by to powodować nieprawidłową pracę dekodera odbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slawek - dewiacja, kolego dewiacja. (Przeczytaj dokladnie co Kol SP3KVE napisal) To jest - ktora strone zmienia sie czestotliwosc gdy modulator dostaje impuls sygnalu PPM (o dowolnej polaryzacji). Niektore systemy zmieniaja te czestotliwosc w dol, niektore w gore. I odbiornik przystosowany do dewiacji dodatniej (w gore) moze niezbyt lubic sygnal o dewiacji ujemnej (w dol). Ale ktore uzywaja dewiacji ujemnej a ktore dodatniej - ne wim Pane Havranku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Leszek, jeżeli nadajnik nadaje zanegowany sygnał i gdy impuls Synchro jest logicznym 0 to częstotliwość nośna się nie zmieni. Tak jest w JR-ach , natomiast jak Synchro ma postać logicznej 1 to częstotliwość nośna nadajnika zmieni się o określoną wartość np. o 1,5kHz. Wielkość tej zmiany możemy regulować i to jest dewiacja, czyli róznica pomiędzy częstotliwością nośną a max częstotliwością już po zmodulowaniu sygnałem m.cz. Przeczytaj ten link który podałem . To czy się zmienia w dół czy w górę to już zależy od konstrukcji modulatora. Co do toru p.cz to i tak jest on zapewne w stanie przepuścić pasmo 6khz bo takie są przeważnie filtry ceramiczne (pomijam tu drabinkowe które nie są pewnie stosowane w rc)

 

http://www.eres.alpha.pl/elektronika/articles.php?article_id=372 jeszcze jeden link

 

Biorąc pod uwagę wykresy a, b i c to widać że można zamienić chwilowe zmiany częstotliwości właśnie poprzez zmianę polaryzacji sygnału modulującego.

 

Weźmy na przykład generator XCO z podłączonym obwodem diody pojemnościowej przyłączonej do kwarcu celem wymuszenia modulacji FM (dość powszechnie stosowany sposób modulacji FM ).Jeżeli do diody przyłożymy napięcie 2V i dla tego napięcia zestroimy częstotliwość na np. 35.100MHz to przy zmniejszeniu tego napięcia do 0 otrzymamy przykładowo 35,098MHz a po przyłożeniu 4V będzie 35.102MHz . Żeby nie przekroczyć szerokości kanału do diody pojemnościowej doprowadzony jest sygnał m.cz poprzez regulowany dzielnik napięcia (potencjometr) którym możemy ustalić max wartość tych odstrojeń czyli ustalić max. wartość dewiacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slawek - pamietaj ze dewiacja moze byc dodatnia lub ujemna. Czyli czestotliwosc wzrosnie o te 1.5kHz lub zmaleje o tylez. I tu lezy pies pochowany. I odbiornik ma prawo tego nie lubiec.

Ja mowie o znaku dewiacji a Ty o jej amplitudzie. Gdy masz sydnal analogowy to o znaku nie ma co mowic, gdy zero-jedynkowy - jak w RC to zaczynamy mowic o znaku. Bo tak te systemy RC dzialaja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slawek - pamietaj ze dewiacja moze byc dodatnia lub ujemna. Czyli czestotliwosc wzrosnie o te 1.5kHz lub zmaleje o tylez. I tu lezy pies pochowany. I odbiornik ma prawo tego nie lubiec.

Ja mowie o znaku dewiacji a Ty o jej amplitudzie. Gdy masz sydnal analogowy to o znaku nie ma co mowic, gdy zero-jedynkowy - jak w RC to zaczynamy mowic o znaku. Bo tak te systemy RC dzialaja.

No widzisz, zabrakło w Twoim poście jednego wyrazu : "znaku" i tu jest pies pogrzebany. Biorąc jednak to pod uwagę napisałem Ci wcześniej że to zależy od konstrukcji modulatora.

 

 

Jeżeli jest tak jak piszesz to moze być tak że niemcy stroją p.cz w odbiornikach o 1,5kHz niżej niż wszystkie inne firmy. O ile w przypadku pojedynczej przemiany nie ma to znaczenia bo filtr ceramiczny p.cz jest szeroki jak stodoła to w przypadku filtru kwarcowego w podwójnej przemianie może to mieć znaczenie. Wystarczy ze filtr ma środek pasma zrobiony na 1,5khz niżej niż nośna i w tym momencie mocny sygnał przejdzie a słabszy będzie już na skraju pasma przepuszczania i zostanie obcięty przez filtr powodując niedostateczne wysterowanie demodulatora FM i w efekcie utratę sygnału. Taki tok rozumowania wydaje się być słuszny. Z tego co pamiętam RX-y sanwy nie chciały współpracować też z niektórymi nadajnikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszek, dopisałem jeszcze w poprzednnim poście o p.cz. Jeżeli jest jak tam napisałem to raczej powodzenia nie będzie przy współpracy tych dwóch urządzeń o których wspomniał kolega w pierwszym poście.

 

Tak na marginesie to GWS robił odbiorniki R8SL , jedne miały przełącznik Futaba-JR a drugie nie. Miałem ten drugi i współpracował z hiteckiem , futabą i JR-em.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.