Skocz do zawartości

Budowa anteny Inverted Vee - tutorial


diem
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobimy antenę najszybciej i najlepiej jak się da. Jeśli palnąłem jakąś głupotę to proszę o sprostowanie. Jeśli coś niezrozumiałe to tak samo.

 

Opis uszczupla temat kolegi IBCrazy z rcgroups. Oryginał oraz zdjęcia podglądowe:

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1159968#post13840402

 

Wymagane choćby przejrzenie fotek z powyższego tematu, by zobaczyć jak taką antenę polutować.

 

 

Na początku wychodzimy z założenia, że każdą antenę trzeba wystroić. Nie używamy więc kalkulatorów. Stworzyłem plik PDF do wydruku. Dwie linie pod kątem 120 stopni, na nich zaznaczone 1/4 fali (75000/częstotliwość mhz = długość dipola w mm) dla 900mhz, 1.2ghz, 1.3ghz, 2.4ghz, 5.8ghz.

 

Drukujemy pdf'a w skali 1:1 :!:

 

edit. dorysowałem odcinek 50mm, by każdy mógł sprawdzić, czy dobrze wydrukował.

 

http://www.swietochlowice.org/~dm/mk/antena-vee.pdf

 

Tworzymy naszą antenę wg. fotek z rcgroups.

 

Ponieważ na rysunku nie została uwzględniona degradacja, to mamy zapas, by sobie antenę dostroić do wybranej częstotliwości. Przy długościach z PDF'a mamy pewność, że nic nie upalimy.

 

Strojenie nadajnika:

 

Antenę, którą stworzyliśmy podpinamy do nadajnika, podłączamy do źródla zasilania poprzez multimetr, by mierzyć pobierany prąd. Antenę docinamy z obu stron (w równej odległości). Im mniejszy prąd, tym lepiej zestrojona antena. Przestajemy podcinać końcówki w momencie gdy prąd zaczyna rosnąć - voila, antena gotowa.

 

Jako wzornik, możemy wkręcić oryginalną antenę, by porównać co się poprawiło.

 

Strojenie odbiornika:

 

Należy włączyć TX. Podpinamy się pod RSSI odbiornika multimetrem, mierzymy napięcie docinając końcówki anteny :) Strojenie anteny odbiornika najlepiej wykonywać w otwartej przestrzeni i w jak największej odległości od nadajnika video.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.