Jump to content

śruby poliamidowe


witold_pi
 Share

Recommended Posts

jakiej średnicy należy użyć zamiast stalowych fi 4mm (dolnopłat akrobacyjny ok 3kg f3a i f3d) do mocowania skrzydeł do kadłuba?

Jesli skrzydlo w inny sposob (na przyklad stosowna forma kadluba w miejscu mocowania) zabezpieczone jest przed przesunieciem wzgledem kadluba do przodu, sruby beda glownie "pracowaly" na rozciaganie. Reszta to w pewnym uproszczeniu kwestia porownania wytrzymalosci na rozciaganie obu materialow i pola przekroju rdzenia srub. Wytrzymalosc poliamidu na rozciaganie waha sie (zaleznie od producenta) w granicach 50-80 N/mm?. Dla srub stalowych wartosc ta, zaleznie od klasy wytrzymalosci (...4.6, 5.6, 8.8, 9.8, 10.9...), waha sie w granicach 400-1000 N/mm? (przyjmuje wartosci z niemieckich norm, ale mysle, ze w Polsce nie beda sie one znacznie roznily). A wiec mamy tutaj do czynienia z 5-20 krotna roznica wytrzymalosci obu materialow.

 

Problem w tym, ze jesli konstruktor modelu od poczatku przewidzial sruby stalowe, slabym punktem (zniszczenie) polaczenia moga sie okazac inne (drewniane) elementy mocowania. Rozwiazanie pozbawione logiki, ale nie wykluczone. A to z kolei mogloby oznaczac, ze wytrzymalosc srub stalowych jest tylko w nieznacznym stopniu wykorzystana i moznaby je zastapic srubami poliamidowymi. Wytrzymalosc srub poliamidowych powinna byc wowczas nizsza od wytrzymalosci pozostalych (szczegolnie drewnianych) elementow mocowania, ale jednoczesnie wyzsza od sil wynikajacych z istotnych obciazen podczas wykonywania niektorych figur akrobacji (na przyklad odwrocony looping czy zwrot na duzej predkosci).

 

Natomiast jesli konstruktor przewidzial od poczatku zastosowanie w modelu srub poliamidowych, proponuje trzymac sie tego rozwiazania.

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.