Jump to content

Hobby king vs e-sky vs Turning 9x


mnowak3555
 Share

Recommended Posts

Witam

Koledzy jestem początkującym miłośnikiem modelarstwa. Pracuję ręcami więc z fizycznym wykonaniem modelu pewnie sobie poradzę, jednak po przeczytaniu kilku- nastu postów dot. aparatury mam pewien problem z wyborem. Z tego co się dowiedziałem:

Hobby king: najtańsza jednak są jakieś problemy z jej "zaprogramowaniem"

E-sky: polecana jako nieco droższa alternatywa pierwszej

Turning 9x: o niej wiem najmniej ale wydaje się najbardziej "profesjonalna". Jest zarazem najdroższa.

Potrzebuję jej jako aparatury dla osoby początkującej.

Chciałbym prosić kolegów o opinię i rady.

Pozdrawiam.

Kupiłem materiały i jako pierwszy model chciałbym zbudować RWD-5 z depronu. Chyba to dobry wybór?

Link to comment
Share on other sites

Guest Anonymous

Yo,

2 pierwsze aparatury są jak na sam początek wystarczające, ale... Jeżeli myślimy o dłuższej przygodzie no to warto zainwestować w Turnigy 9x. Aparatura posiada prawie wszystko czego potrzebujemy. Wybór należy oczywiście do Ciebie i od stanu pieniężnego.

 

Co do modelu to jest najbardziej OK. Powolny oraz wytrzymały.

Link to comment
Share on other sites

E-sky - tania, proporcjonalna aparatura przeznaczona do wypełniania oferty zestawów i zwykle sprzedawana jako część zamienna. Ma trymery i rewersy. Marny zasięg, ogromne zakłócenia.

 

HK - Tania, proporcjonalna aparatura 6-cio kanałowa z wbudowaną namiastką komputera.

Do jej programowania niezbędny jest komputer lub laptop. Co za tym idzie bardzo nieporęczna. Kłopot z wprowadzaniem danych i poprawkami w warunkach polowych.

Ale na pewno lepsza jakościowo od E-sky'a.

 

Turnigy 9x - najtańsza obecnie aparatura komputerowa w systemie 2,4GHz. 9-cio kanałowa. Na pewno bije na głowę obie poprzedniczki. Niestety - jesteś skazany na konkretną ofertę odbiorników oraz są już niestety sygnały o awariach tej aparatury.

Jednak oferuje możliwości podobne jak droższe nadajniki.

Z wymienionego trio najlepszy i w zasadzie jedyny sensowny wybór.

 

E-sky miał swoje 5 minut przed wprowadzaniem HK na rynek - był wówczas najtańszą aparaturą proporcjonalną na naszym rynku.

HK - miał swoje 5 minut przed wprowadzeniem Turnigy, jako najtańsza aparatura z jako takim komputerem na pokładzie - co pozwalało polatać modelami typu Delta, czy z usterzeniem V.

Obecnie są po prostu tanimi nadajnikami o żałośnie małych możliwościach.

 

Jeżeli chcesz wejść w modelarstwo i zostać w nim na dłużej, to Turnigy będzie sensownym wyborem. Na początku będzie może RWD-5 i inne konstrukcje, ale szybko zapragniesz spróbować innych modeli. Warto więc, by aparatura pozwoliła ci obsłużyć inne modele w przyszłości.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za zainteresowanie i pomoc.

Proszę jeszcze o informacje bo nie bardzo rozumiem temat regulacji obrotów silnika. Jak rozumiem odbiornik w modelu wykonuje polecenia nadajnika. Oczywista oczywistość :D . Czy obroty silnika reguluje sie bezpośrednio jakimś potencjometrem z nadajnika czy do tego jest potrzebny jakiś dodatkowy element (regulator) w nadajniku bądź w modelu. Jak rozumiem silniki bezszczotkowe to taki które na wirniku zamiast uzwojeń mają magnesy są to jakby miniaturowe silniki trójfazowe i można regulować ich obroty. Pytanie czy te aparatury mogą bez jakichkolwiek dodatkowych elementów zewnętrznych (dodatkowych) zmieniać obroty silnika.

Link to comment
Share on other sites

Sygnał z nadajnika idzie do odbiornika, następnie odbiornik przekazuje go dalej - regulatorowi obrotów, a ten silnikowi. Więc potrzebny jest regulator.

Link to comment
Share on other sites

Ja tylko dodam, że T9x dla początkującego należy raczej rozpatrywać jako aparaturę 8-mio, a nie 9-cio kanałową (te 9 kanałów to w trybie PCM i niewiadomo do jakiego odbiornika przypiąć, natomiast standard na 2,4GHz to PPM i tam mamy 8 kanałów). Poza tym T9x sprzedawana jest w komplecie z modułem 2,4GHz i odbiornikiem 8-mio kanałowym. Oczywiście stosując alternatywne rozwiązania (wymiana softu, modułu itp) można tę aparaturę rozbudować zdaje się do kilkunastu kanałów, ale to raczej wykracza poza zastosowania dla początkujących.

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.