Skocz do zawartości

Graupner MX-22 + JETI - problem z brakiem pojęcia


PawelSokolowski
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

 

Nabyłem właśnie Graupnera MX-22 wraz z JETI BOX-mini i odbiornikiem R MK2.

Odbiornika tego nie ma na stronie producenta, nie mówiąc o dokumentacji.

 

Posiada 2 gniazda 3-pinowe, jedno oznaczone jako PPM, drugie EXT.

Odbiornik nie będzie niczym sterował, będzie to robił komputer pokładowy czytający z zsumowanego sygnału z odbiornika.

Problem w tym, że nie mam pojęcia co ma się pojawiać na PPM, jak to czytać, jak wysyłać dane z powrotem.

 

Czy ktoś dysponuje jakimś źródłem informacji w tym zakresie ?

Patrzyłem na port PPM na oscyloskopie, ale podczas ruszania sterami nic się nie dzieje.

W nadajniku JETI bipa sygnał oznaczający jakiś błąd PPM, zgaduję, że transmisja powinna być potwierdzana, ale może się mylę.

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na ile mogę pomóc i czy dobrze Cię zrozumiałem. Jeśli moduł nadawczy „bipa” błąd PPM oznacza to że nadajnik ma źle ustawioną modulację (powinno być PPM18).

 

Co do reszty zerknij tu , może coś rozjaśni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linka,

Poszperałem trochę i teraz wiem o co pytać.

 

JETI ma swój protokół transmisji, którego nie bardzo chcą zdradzać.

Są jednak na sieci informacje o włąsnoręcznie robionych sensorach działąjących z JETI.

Podobno protokół nie jest skomplikowany.

Znalezione przeze mnie strony są niestety po niemiecku (13 stron jakiegoś forum)

 

Tutaj

 

Na pierwszy rzut muszę jednak zrobić odczyt sygnału sumarycznego z linii PPM odbiornika, żeby procesor zainstalowany w modelu mógł nim sterować w zależności od otrzymanych danych.

 

Pierwsza sprawa to połączenie PPM z prockiem.

Na oscyloskopie nie widzę żadnego sensownego przebiegu podczas ruszania sterami.

 

Być może potrzebny jest pull-up, ale nie mogę znaleźć żadnej dokumentacji na ten temat.

Możę ktoś już przerabiał ten temat ?

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szerokosc impulsu jest w PWM.

PPM to pozycja impulsu względem początku okresu, ale nie w tym rzecz.

 

Nie widzę żadnych sygnałów na oscyloskopie.

Podejrzewam, że wiszący w powietrzu kabelek PPM podłączony do oscyloskopu nie da żadnego przebiegu, dopiero podciągnięcie pull-up'em pozwoli odbiornikowi na modulację sygnału przez ściąganie do masy.

Dzisiaj będę to sprawdzał, jeżeli zadziała, pozostanie potem rozszyfrowanie formatu transmisji.

 

Ponieważ mam tylko jeden odbiornik, wolałem się zapytać, może ktoś to wie.

Ale skoro nikt się tym nie bawił, to sprawdzę, mam nadzieję, że nie zadymi.

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie głupie, czasem może umknąć coś oczywistego.

 

Parowałem, coś tam zapikało i na JETI BOX mini mam możliwość konfigurowania odbiornika.

Podczas włączania zasilania odbiornika, JETI sender wydaje z siebie podwójne piknięcie.

To chyba oznacza, że są sparowane.

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o tym, niestety nie mam żadnego, a w okolicy nie ma skąd wziąć.

Będę musiał zamówić, miałem nadzieję rozwiązać temat szybko.

 

Ponieważ jestem początkujący, w zasadzie nic nie mam.

Najbardziej mi brakuje podstawowej wiedzy modelarskiej.

 

Może odowiedź na parę pytań by mi pomogła :

- Czy serwa mają jakieś adresy (wspólna magistrala) ?

- Czy działają w technologii master <-> slave ?

- Czy jest komunikacja z potwierdzeniem, tzn. czy serwo zwraca jakieś dane ?

 

oczywiście chodzi o odbiornik bez osobnych wyjść na każdy kanał, tylko zsumowany PPM

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o tym, niestety nie mam żadnego, a w okolicy nie ma skąd wziąć.

Będę musiał zamówić, miałem nadzieję rozwiązać temat szybko.

 

Ponieważ jestem początkujący, w zasadzie nic nie mam.

Najbardziej mi brakuje podstawowej wiedzy modelarskiej.

 

Może odowiedź na parę pytań by mi pomogła :

- Czy serwa mają jakieś adresy (wspólna magistrala) ?

Każde jest dołączone do stosownego wyjścia z odbiornika

 

- Czy działają w technologii master <-> slave ?

Nie ma potrzeby by takie coś istniało - każde serwo jest osobno sterowane

 

- Czy jest komunikacja z potwierdzeniem, tzn. czy serwo zwraca jakieś dane ?

Tak - model się nie rozbija ( na sero - POCZYTAJ CO TO "PPM" i nie mieszaj tego z PWM - oba sterują poprzez szerokość impulsu ale to nie to samo - serwo NIC nie zwraca do odbiornika

 

 

oczywiście chodzi o odbiornik bez osobnych wyjść na każdy kanał, tylko zsumowany PPM

a jest coś takiego ?? bom się z takowym jeszcze nie spotkał - i po co by to było ?? nie mówię o nowym systemie FUTABY z S-Busem ale i tam w odbiorniku kilka wyjść normalnych i wyjście magistralowe

 

 

Pozdrawiam

Paweł

ps. a podłączyłeś zasilanie do odbiornika ????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o tym, niestety nie mam żadnego, a w okolicy nie ma skąd wziąć...

Paweł

Jak nie ma skąd :) ? W Starachowicach jest kilku modelarzy, szkoda ze sprawa nie wyszła ze dwa miesiące temu bo u Ciebie w mieście bywałem codziennie. Teraz w Ostrowcu jestem raz na tydzień a do Starachowic wcale nie jeżdżę . No chyba że chcesz się pofatygować do Ostrowca to zapraszam popołudniu w sobotę i serwo sie znajdzie.

Co do magistrali to futaba wprowadziła S-bus czyli wyjście szeregowe z odbiornika, o innych mi nic nie wiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buwi777

 

W PPM szerokość impulsu jest jednakowa dla każdego bitu.

Wartość bitu jest kodowana przez przesunięcie impulsu względem wartości zegarowej.

 

PWM i PPM służą do czegoś zupełnie innego, ale nie będę Ci tutaj tłumaczył bo nie miejsce na to i nie tego dotyczy moje pytanie.

Ty mi też już nie próbuj tłumaczyć, bo to mój zawód.

 

Sygnal zsumowany PPM to informacje o wszystkich kanałach zapisane w paczkach danych, nie dekodowane na pojedyńcze piny odbiornika.

Są takie odbiorniki, które mają TYLKO wyjście PPM, tzn. wyjście danych,

Możesz poczytać o systemi JETI, zwłaszcza o odbiornikach

Tutaj

 

Można wtedy zastosować komputer pokładowy, który dane dekoduje i wykonuje akcje zależnie od danych.

I to właśnie robię, tylko nie mogę dostać fizycznie sygnału na wyjściu PPM takiego właśnie odbiornika. Po prostu flat line na oscyloskopie.

Ponieważ są różne rodzaje fizycznej transmisji danych, np. CAN, 1-wire, rs-485, etc. , które do pracy wymagają np. pull-up'a, czyli podniesienia napięcia linii resystorem, dlatego pytam czy ktoś ma pojęcie jak podpiąć linę PPM (data) do procesora, żeby uzyskać impulsy z danymi.

Istnieje też opcja, że coś muszę skonfigurować w odbiorniku, ponieważ jest on dosyć skomplikowany, potrafi np. kontrolować stan łączności i włączać własne dane z informacją o stanie łącza.

 

Jeżeli taka technologia to nie Twoja bajka, to przynajmniej nie wyszydzaj.

Nie zawsze ludzie po drugiej stronie monitora, to Ci o których mówi Lem w Twojej stopce.

 

Pozdrawiam

Paweł

 

 

P.S. Tak, odbiornik jest zasilony, jest nawet możliwość wejścia w jego ustawienia zdalnie z nadajnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam i cyfrowe i analogowe, inna sprawa że oba dostają na wejście taki sam sygnał PWM czyli impuls o zmiennej szerokości w granicach 1-2ms powtarzający sie mniej/wiecej co 20ms.

 

Kompletnie nie znam Jeti ale być może musisz zaprogramować odpowiednio odbiornik żeby wypluł te informacje (cała ramka PPM) na odpowiednie wyjście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Panie Pawle - bawimy się w ciuciu-babkę dalej...

 

Ty nas uczysz jak wygląda sygnał PPM ( ten do sterowania serwami ) a potem wyjeżdzasz z odbiornikiem-satelitą do systemu JETI. To może powiesz nam jak "zbindowałeś" tenże odbiornik-satelitę z nadajnikiem - jest to dla nas zagadka a i daje od razu odpowiedź dlaczego masz flat na oscyloskopie ... poczytaj instrukcję jaka jest dołączona do podanej przez ciebie stronie o tychże satelitkach ...

 

ps. powiedz to - jak wygląda sygnał PPM - dziesiątkom milionów serw modelarskich na świecie - dobrze ich rozbawisz ...

Ten PPM o którym TUTAJ ( na forum ) rozmawiamy ma ZMIENNĄ szerokość impulsu. Owy sygnał PPM z JETI'ego to zupełnie inne ( być może ) kalosze ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaszli ten język ?

 

PULSE-POSITION MODULATION (PPM) has the advantage of requiring constant transmitter power. The amplitude and width of the pulses are kept constant. At the same time, the position of each pulse, in relation to the position of a recurrent reference pulse, is varied by each instantaneous sampled value of the modulating wave.

 

Źródło:

tutaj

 

Modelarze też nie stolarze i nie nazwali tej modulacji w ten sposób przez przypadek.

Poczytaj:

tutaj

i dowiedz się co to jest negative modulated PPM signal

 

To co Ty nazywasz szerokością, jest POZYCJĄ (inaczej odstępem) impulsów, które są STAŁEJ SZEROKOŚCI.

Problem w percepcji sprawia Ci może to że impuls w przebiegu jest na dole czyli ma potencjał masy, dlatego nazywa się to modulacją negatywną.

Może nie sadź się jak nie wiesz dokładnie.

Bardzo Cię rozbawiłem ?

Tak się składa, że zajmuję takimi rzeczami zawodowo od 20 lat.

 

Jeżeli przez bindowanie rozumiesz występujący w instrukcji "Pairing" to zrobiłem tak jak w instrukcji, przez loopa.

 

A jeżeli coś jedna faktycznie wiesz, to podziel się, a nie wyśmiewaj, zwłaszcza bezpodstawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozszyfrowałeś mnie ;)

Właśnie robię mikrokopter, tyle że własny.

Kupiłem tylko silniki, śmigła i aparaturę radiową, no i aku.

Sam kontroler robię sam i właśnie próbuję odczytać na procku coś z tego odbiornika.

 

Przeglądam właśnie źródła (FlightCtrl) żeby poznać protokół komunikacyjny JETI.

 

W zasadzie mikrokopter mam gotowy, tylko sterowania mi brakuje.

Na razie podfruwam na kablu i steruje sobie mocą silników myszką.

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.