Skocz do zawartości

Moduł FRSKY z telemetrią


halabala83
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Oba odbiorniki zbindowały się bez kłopotu, wszystko działa, da się ustawić failsafe więc na tyle, na ile mogę powiedzieć po pobieżnym, sprawdzeniu jest OK, tylko zastanawia mnie, że moduł nie piszczy jak odłączam aku od odbiornika. Czy nie powinien tego traktować jak utraty sygnału i sygnalizować piszczeniem? Opcja powiadamiania o słabym zasięgu jest chyba włączona "z pudełka"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Próbuję ogarnąć funkcję powiadamiania o słabym zasięgu. Po podłączeniu modułu do komputera w tym programie

 

Dołączona grafika

 

powinienem widzieć bieżące wskazanie RSSI na tych paskach u góry, niestety nic się nie dzieje pomimo, że komunikacja z modułem przebiega prawidłowo (program widzi moduł na wirtualnym porcie COM3). Oczywiście odbiornik w modelu jest włączony. Co robię nie tak? Jedna osoba na RCgroups miała ten sam problem, ale nikt nie podał rozwiązania.

 

[EDIT] Dobra, już na to wpadłem, moduł był jednak na porcie 4 a nie 3. Odczyt wskazań już działa. Pytanie poniżej nadal aktualne.

 

Drugie pytanie, to jak sensownie ustawić wartości dla poszczególnych poziomów alarmu RSSI? Nie mam pojęcia przy ilu dB należy zacząć się martwić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonałem dzisiaj testy zasięgu na zestawie Turnigy 9x - moduł FRSky DJT - odbiorniki D8R-II w kadłubie Phoenixa 2000 (przytulony do węglowego łącznika skrzydeł, który był wsunięty specjalnie do testu) i D6FR w kadłubie Toto 1.

Test w warunkach w zasadzie optymalnych (nadajnik na czwartym piętrze bloku na balkonie, odbiornik na wysokim wzgórzu, bezpośrednia widoczność, brak przeszkód po drodze). W trakcie testu cały czas prowadziłem rozmowę przez telefon komórkowy. Przy takim układzie w obu przypadkach brak problemów z zasięgiem, płynne ruchy serw, brak przypadkowych drgań. Test przeprowadzony przy uruchomionym silniku. Odległość w prostej linii mierzona wg Google Earth - 4,1km. Po wejściu za przeszkodę (linia drzew, budynek) zanik sygnału i załączenie fail safe w odbiorniku.

Po tym teście wiem już, że z pełnym spokojem mogę latać do granicy zasięgu wzroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Również zastanawiam się nad zakupem FrSky do turnigy 9x v2, tylko wolę moduł instalowany w apce - diy. W Hc jest ten:

 

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=17205

 

Czytałem, że trzeba wlutować diodę, chyba na wejściu PPM - może ktoś rozwinąć temat?

 

Czy odbiornik:

 

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=14356

 

będzie z nim kompatybilny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli po co ta dioda?? jesli napiecie nieprzekroczy 13v to nic nie powinno sie stac :)

 

 

 

sa dostepne jakis czujniki do tej telemetrii? takie zeby zobaczyc max predkosc i max wysokosc ? albo odleglosc od nadajnika?

 

hmm mysla ktos zeby cos pokombinowac zeby zrobic doczepiany zewnetrzny ekran zeby wyswietlalo w czasie rzeczywistym? tak jak to jest w modulach jeti

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba dawac diode?

 

tam jest ze napiecie zasilania od 6 do 13v

 

ja zasilam nadajnik 3s lipolem i dziala mi normalnie.. qale uzytkuje narazie pare dni

 

czy cos sie moze sfajczyc? czy jak sie do tej pory nie spalilo to sie juz nie spali?

Tutaj mamy filmik z montażu modułu diy i wyrażnie jest dioda na końcu kabla który lutuje, ale może dotyczy to starszych wersji ( na filmie jest inny):

 

 

Robraf swój moduł podłączałeś w ten sam spósob?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem, że trzeba wlutować diodę, chyba na wejściu PPM - może ktoś rozwinąć temat?

Nie wiem, ale przypuszczam - ten sam powód, dla którego lutuje się rezystor (działanie funkcji trenera/symulatora na niezasilanym module - OIDP niezasilany moduł zwiera PPM do masy).

Tyle, że o ile moduł da się wyjąć, żeby to ominąć, to DIY nie bardzo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie wiem, ale przypuszczam - ten sam powód, dla którego lutuje się rezystor (działanie funkcji trenera/symulatora na niezasilanym module - OIDP niezasilany moduł zwiera PPM do masy).

Tyle, że o ile moduł da się wyjąć, żeby to ominąć, to DIY nie bardzo...

To byłoby logiczne. Dokopałem się do opsiu modułu użytego w filmie, też ma zasilanie do 13v.

 

Czyli w T 9x do symulatora z modułem diy i diodą rezystor nie jest już potrzebny, wyluotwać i zamknąć obwód, czy zostawić jedno i drugie?

 

Ps. Zamówiłem wersję diy, zaoszczędziłem 5 dolców :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jak? bez diody nie mozna podlaczyc aparatury do symulatora?

Tak, pod warunkiem:

- masz aparaturę Turnigy 9x

- masz modul FrSky Diy

 

Nie wiem jak wygląda sytuacja z innymi apkami, ale skoro u Ciebie przed zmianą modulu nie było problemu to chyba teraz też nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"a ponawiam pytanie są jakies czujniki do tego?"

 

Wystarczy trochę poszukać http://www.frsky-rc.com/ShowNews.asp?id=57 to co na stronie ma być w sprzedaży pod koniec czerwca najpóźniej początkiem lipca , na tą chwile dostępny jest w zakupie tylko czujnik napięcia http://www.hobbyking.com/UNITEDHOBBIES/store/uh_viewItem.asp?idProduct=16671 ale tak naprawę możesz go zrobić sobie sam zamiast wydawać 3$ na tej stronie masz program do konfiguracji alarmów i schemat czujnika napięcia http://www.rc-miskolc.emiter.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=114&Itemid=28

 

edit

 

Co do diody jest lub była konieczna w modułach bez telemetrii moduły z telemetrią są już zabezpieczone ja mam zamontowany moduł z telemetria w MC 16/20 a pakiet zasilający to lipol 3S i wszystko działa jak trzeba . Jedyna wada jaką w tej chwili widzę to programowanie alarmów musisz to robić z komputera chcąc zabrać na lotnisko np dwa modele z różnymi parametrami alarmów to zabierz od razu laptopa , trzeba poczekać na moduł który podałem w linku wyżej tam już ma być możliwość konfiguracji alarmów z jego poziomu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem, że trzeba wlutować diodę, chyba na wejściu PPM - może ktoś rozwinąć temat?

W starszych modułach FRSKY (bez zabudowanej diody) sygnał PPM z nadajnika trafiał bezpośrednio na wejście procesora; jeżeli moduł podłączony został do nadajnika z napięciowym sygnałem PPM (czyli takim w którym sygnał kluczowany jest do określonego napięcia, np. pakietu) to takie napięcie (wyższe od zasilania procesora z frsky tj. 3.3V) uszkadzało z czasem ten procesor.

Dioda "izoluje" moduł od napięcia pakietu (działa wewnętrzne podciągnięcie do 3.3V) a przy "0V" zwiera do masy.

 

Późniejsze modły mają już diodę na PCB.

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.