Skocz do zawartości

Dość prosty wolnolot do nauki latania


DJ Danielus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Model zrobiłeś... Czy będzie latał, to inna kwestia.

Ogólnie jest paskudny, pod względem estetycznym.

 

To, co mnie osobiście uderza najbardziej, to kwestia wykonania łączenia skrzydeł.

Z tego co widzę, jest to kompletnie nie przemyślane, chyba iż pod pianką kryje się jakieś super inżynieryjne rozwiązanie, którego się nie dostrzega. Dostrzegam natomiast wzmocnienia poprzeczne, które kończą się 5cm przed kadłubem. Jeżeli to jedyna konstrukcja wzmacniająca, to masz duuuuży problem.

 

Z tego co widzę, kierowałeś się głównie kwestią dopasowania wizualnego modelu, a to jest działanie od :ass: strony.

 

Najpierw robi się konstrukcję modelu, która ma znieść wszelkie obciążenia jakie się przewiduje, a POTEM ubiera się ją w szatki.

 

Konstrukcja dziobu makabryczna. Jej naprawy będą koszmarem. Dodałeś mnóstwo zbędnej masy, z kruchego i delikatnego materiału, który nie jest żadnym zabezpieczeniem.

 

Całe wyposażenie dałeś na jedną stronę. Nic nie zrobiłeś w kwestii ukrycia kabli, czy organizacji dostępu.

 

Pakiet praktycznie zamurowałeś w modelu. Jak chcesz go kontrolować? Jak zorganizowałeś jego chłodzenie? Pakiet też się potrafi grzać całkiem solidnie.

 

To wszystko budzi poważne pytania co do pierwszych lotów.

 

Widzisz - czepiam się, ale ja zaczynałem dokładnie tak samo. ;)

Wziąłem jakieś plany, popatrzyłem - "proste, dam radę".

I wyrzeźbiłem coś, co udało się zmusić do lotu dopiero po 10 starcie. Lotu dodam całkowicie niemrawego. A opierałem się na planach takiego samego modelu (Też Pipera i też z depronu), a "jedynie" wprowadziłem "swoje" poprawki. :crazy:

 

A ty oparłeś się na planach modelarskich oryginalnej konstrukcji. Wg takich planów buduje się duże makiety, a nie malutkie styropiankoloty. Zupełnie inne wymagania technologiczne.

 

Sugeruję jednak wziąć gotowe plany, zbudować model DOKŁADNIE wg planów i nie bawić się w "ulepszenia" czy "zmiany technologiczne".

 

Sugeruję:

http://forumrc.alexba.eu/zefirek_1.htm

 

Model bardzo prosty i jak widać dobrze opisany, poleci z twoim wyposażeniem, można go zbudować w jeden - dwa dni.

Lata bardzo dobrze jak na takiego trenerka. Koszt materiału: dwa arkusze podkładów pod panele 1000x500x5 i 16cm2 sklejki, czyli kwadracik 4x4cm :wink:

Naprawdę radzę co najmniej kilka modeli zbudować samemu wg planów i dużo czytać różnych relacji z budowy innych modeli, podpatrywanie rozwiązań i zwracanie uwagi co, gdzie, kiedy i dlaczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym miał doświadczenie w tego typu konstrukcjach i pewność, że wszystko dobrze wykonam to zaraz bym się zabrał za podane samoloty. Niestety tego mi brak i wiem, że tego typu konstrukcje zajmą mi dużo więcej czasu.

 

Ogólnie nie mówię nie, ale na sam początek, jako pierwszy model (skoro tego skazujecie na śmietnik) chciałbym zbudować coś w stylu Pipera z Cyber Fly (ESA EPP). Planów szukałem i nie znalazłem, dlatego posłużyłem się planami oryginalnego samolotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświadczenie nabywa się praktyką. Żeby je zdobyć, trzeba zacząć.

Nikt nie wymaga sukcesów od pierwszego dotknięcia nożyka.

 

Ale trzeba zacząć.

Jeżeli będziesz robił model starannie wg instrukcji, ta podana wyżej jest bardzo dobra, i nie będziesz próbował na siłę "poprawiać" planów, to powinieneś odnieść sukces.

80% sukcesu to cierpliwość i dokładność w pracy.

 

Trzeba po prostu spróbować.

Nawet jak się nie uda za pierwszym razem, to robimy od nowa. Aż się uda i wtedy nabędziesz doświadczenie. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzję już podjąłem, że jednak podejmę się składania samolotu. Ciekawie wyglądają projekty:

- Polaris

- Lazy Bee

- Zefirek

 

RWD, Wicherek, TOTO odpychają mnie konstrukcyjnymi skrzydłami. Robiłem wczoraj test i niemal zawsze depron pękał przy gięciu... Używam gładkiego i taki będę pozyskiwał.

 

Co do Polarisa to mam pytanie takie. Z tego co widzę to skrzydło to płaska decha po prostu? I czy spód jest jakoś wzmocniony? Bo na rysunku nie widać dokładnie.

 

Konstrukcyjnymi modelami chciałbym się zająć w wakacje. Na tę chwilę z braku czasu potrzebuję coś bardzo prostego. Jest Piper Cub EPP z cyber-fly.pl i chciałbym go zrobić ze styropianu, tylko przydały by się jakieś nawet ogólne plany (skoro, te, którymi się wzorowałem się nie nadają).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a podgrzewałeś depron suszarką przy gięciu tak jak jest w instrukcji chociażby tu: http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=6017&sid=6bad1ff06ad970035bf1e5051b912853

 

nie wiem czy jest coś łatwiejszego i za razem równie efektownego jak RWD-5 by Skazoo. inni piszą że model do zrobienia w trzy dni ...

 

ale jak tak koniecznie chcesz to podaj mejla to wyślę ci plany piper j3 cub w formacie dwf ale widzi mi się że trudniejsze to będzie dla ciebie niż ten rwd //dokładne ale model konstrukcyjny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy warstwie z gładką powierzchnią (na zewnątrz) depron pęka, natomiast po odwróceniu - ta bardziej chropowata na zewnątrz jest lepiej, ale pewnym to tego bym nie nazwał... Było podgrzewane, taśmy jeszcze nie próbowałem, ale trzeba będzie.

 

No nic, zobaczymy... Jak zupełnie nic nie będzie wychodzić, to najwyżej zastosuję skrzydła styropianowe.

 

Na PW wysłałem adres mailowy odnośnie tych planów.

 

Póki co zajmę się tymi Piperkami ze styropianu, może uda mi się ulotnić ten nad którym tak pracowałem, a RWD i inne zostawię na wakacje, kiedy to będzie i czas, i więcej pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem wczoraj test i niemal zawsze depron pękał przy gięciu...

naklej tasmę pakową i spróbuj raz jeszcze

 

 

skrzydło płaskie ale na planach masz pokazane miejsca wklejenia węgla , osobiście mam wklejoną listwę sosnową 3x6 w poprzek skrzydła i w zupełności wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.