Jump to content

dryf ogona w prawo


jasiuuu
 Share

Recommended Posts

Witam,

mam optica 6, czulosc zyrka ustawiona na 70%, zyroskop futaba gy401, serwo futaba s9254. zyroskop normalnie loguje sie do avcs mode(swieci sie dioda caly czas), a mimo to podczas lotu ogon ucieka w prawo.

znajac zycie jest na to jakis prosty sposob :roll: ale bylbym wdzieczny za pomoc, bo mecze sie juz z tym odo dluzszego czasu:)

Link to comment
Share on other sites

sprawdź trymery.. daj na zero i daj jeszcze arz sie zalogowac gyro..

 

kazdy model ma czulosc inaczej.. ja dzis musialem w gy401 zmniejszyc czulosc do 66% bo merdal ogonen

Link to comment
Share on other sites

sprawdź trymery.. daj na zero i daj jeszcze arz sie zalogowac gyro..

Trymery w AVCS nie mają nic do rzeczy. Żyro loguje się w pozycji uruchomienia nadajnika i to jest dla niego pozycja neutrum. Dopiero ruszanie trymerami w trybie AVCS po zalogowaniu może popsuć sprawę.

Sprawdź czy masz delay na 0 i czy przełącznik serwa jest na digital.

Link to comment
Share on other sites

delay jest na 0, przelacznik ds jest wlaczony... jeszcze dziwne jest, ze gdy na zyrku ds jest wylaczone, to dioda i tak sie swieci, jakby caly czas byl w AVCS.

 

Zastanawiam, czy mi sie nie popsul ten zyroskop, chociaz, jak ruszam ogonem na lewo i prawo, to reaguje prawidlowo.

Link to comment
Share on other sites

Powtórzę się: Jak zachowuje się w zawisie ogon w trybie NORMAL? Pytam, ponieważ w swoich modelach zawszę najpierw staram się najdokładniej jak można ustawić żyroskop w trybie normal, tak aby dryf był zerowy lub jak najmniejszy. Po takim ustawieniu nigdy nie miałem problemu z dryfowaniem ogona w trybie HL.

Proponuję jeszcze spróbować zwiększyć czułość żyroskopu w trybie HL (aż do "merdania ogonem", a po jego wystąpieniu obniżenie jej o 1-2%). Nie miałem tego żyroskopu, ale mam taki sam nadajnik i trzy różne żyroskopy w dwóch różnych modelach i minimalna czułość jaką miałem ustawioną w HL to 80% w Idle.

Link to comment
Share on other sites

Powtórzę się: Jak zachowuje się w zawisie ogon w trybie NORMAL?

eee, to nie ma żadnego znaczenia.

 

Możesz jeszcze zobaczyć, jak zachowują się łopatki po wylądowaniu, gdy łopaty są nieruchome. Zobacz, czy łopatki ogonowe przypadkiem powoli się nie przemieszczają.

Link to comment
Share on other sites

Możliwe przyczyny dryfu w trybie HH:

1) wibracje (jak statecznik rezonuje to są),

2) sygnał steru z apki w czasie lotu jest inny niż w momencie inicjalizacji żyra na ziemi,

3) błędna inicjalizacja żyra - ktoś trzęsie helikiem w chwilę po podłączeniu zasilania awioniki,

4) uszkodzenie żyroskopu.

Link to comment
Share on other sites

Dzisiaj przez moment po zwiekszeniu czulosci, ogon ustal chwile w miejscu, ale pozniej znowu zaczol w prawo schodzic;/ zwariowac mozna;p

 

Zdecydowalem jescze, ze wymienie wirnik ogonowy i belke, na orginalne alligna. Wirnik z hk, ktory mam zamontowany, nawet po przykreceniu jest luzny(jedna polowa nie przylega w ogole do belki), moze uda mi sie tym zredukowac choc troche drgania...

 

I jeszcze jedno pytanie mam: jak mocno maja byc przykrecone lopatki ogonowe?

Link to comment
Share on other sites

Podepnę się pod temat w moim heliku statecznik pionowy wpada w lekki rezonans i tak się zastanawiam co go powoduje czy tylne łopatki też się wyważa w 450 ,bo żadnych jeszcze nie wyważałem a latam na 4 komplecie

Link to comment
Share on other sites

Łopatki wirnika ogonowego wyważa się razem z okuciami i wałkiem wirnika ogonowego.

Dobre wyważenie zdecydowanie poprawia stabilność ogona.

Łopatki ogonowe mają być przykręcone lekko - nie mogą się obracać pod własnym ciężarem gdy wirnik jest nieruchomy ale muszą się swobodnie prostować pod wpływem siły odśrodkowej gdy się obraca.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Witajcie, od kilku dni po lotach czysto prędkościowych szybkie zakręty, ciasne pętle przyszedł czas na loty bardziej precyzyjne. Poustawiałem sobie swego rodzaju tor lub trasę z której założyłem się trzymać, i po kilku wlotach po miedzy słupki i wycofaniu się na wstecznym, zauważyłem że helik lekko, dosłownie bardzo subtelnie, znosi ogon na prawą stroną patrząc od tyłu (przeciwnie do obrotu wirnika). Nie chcąc denerwować, doświadczonych modelarzy, tematami typu "merda czy dryfuje ogonkiem". Doczytałem się wypowiedzi, że nie zaleca się trymowania ogona w helikopterach, a szczególnie w trybie HEADLOCK. Co napisze teraz to nie których mogę zdenerwować, ale po użyciu STNTTRYM na Rudder ogon stoi zawsze idealnie za helikiem nic nie znosi i po wykonaniu delikatnej pompki oraz cyrkla, zachowanie helika jest bardzo poprawne mimo delikatnego rezonansu dolnej części stabilizatora pionowego.

 

Moje spostrzeżenia są następujące:

1. Skoro twórcy softu w wielu, a w zasadzie wszystkich apkach dedykowanych pod heli, zaoferowali (nie wykluczyli) taką funkcję, to czemu z niej nie skorzystać.

2. Po wykorzystaniu tej zabronionej przez wielu opcji (Trymowania lub Subtrymowania) można latać na bardzo niskich nakładach nie kupując oryginalnej drogiej elektroniki, mam na myśli Żyroskop i bardzo szybkie serwo to wydatek bez mała 600 zł.

3. Żyroskop będzie kontrował ruchu odwirnikowe + żądaną wartość wprowadzoną w opcji STNTTRYM.

4.Wszystko Poparte moimi doświadczeniami, dla nie wiernych "Tomaszy" mogę podesłać krótki filmik, bez montażu scen, wszystko nagrywane z marszu. ;D

 

przepraszam wszystkich, za małe zamieszanie, cały czas mówiłem o opcji STNTTRYM. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Słuchajcie, pojawienie się dryfu na ogonku oznaczało koniec dni dla DS-65B drugie serwo zagrzało się na śmierć, zostało mi ostatnie trzecie, ale go nie założę, bo znowu polatam 6-8 pakietów i go strzeli, te parametry z HobbyKinga odnośnie 1,6kg momentu na cm, są sporo zawyżone ja daje tą końcówkę co najwyżej 0,6 kg na cm, teraz do puki nie zakupie jakiegoś GWS-a latam na analogowym nowym HXT900 i ta siła tzn. 1,6kg na cm jest tutaj widoczna fakt serwo nie najszybsze, ale daje radę. Wszystkie wartości SUBTRIM oraz STNTTRIM odnośnie ogona zostały wyzerowane( ustawienia fabryczne).

 

Co mnie skłoniło do takich przemyśleń?.

1.Serwo na sucho czyli bez obciążenia przesuwa orczyk po wałku na ogonie, a w locie 'limit" musiałem dać prawie na maksa. Kiedy wirnik pracował na dużych obrotach serwo nie dawało rady pokonać oporu powietrza.

2. Wczoraj drugie serwo serii DS-65B stanęło, po wylataniu 2 pakietów jeden po drugim.

Było tak gorące że porostu zaczęło nieomal ściekać z metalowych mocowań do belki.

3. Zauważyłem, że kiedy pisałem poprzedni wpis dałem na ruder "+"4, a wczoraj to było już" -"7. wiec coś nie tak, albo z żyroskopem lub serwem. Na szczęście padło na to tańsze.

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.