Skocz do zawartości

Beta 1400-równowaga modelu.


Grzesiek66

Rekomendowane odpowiedzi

Moje pytanie adresuję przede wszystkim do posiadaczy Bety. Tym modelem uczyłem się latać (Beta-polowanie na krety). Ponieważ model jest mocno sfatygowany (choć ciągle lata) kupiłem drugi w wersji KIT. Po złożeniu zauważyłem, że przechyla się na lewe skrzydło (gdy leży na równym podłożu). Nawet, kiedy przechylę go na prawe to i tak wraca na lewe. W przedniej części kadłuba są fabrycznie wklejone podkładki (bardziej w lewym boku), więc połowę z nich przekleiłem na prawą stronę dla równowagi i nic to nie daje. Sam kadłub utrzymuje równowagę, natomiast po dodaniu skrzydeł przechyla się - dlaczego? czy tak ma być? Moja stara Beta też miała takie same objawy i nawet próbowałem to "wyrównać" dociążając nieco prawe skrzydło. Będę wdzięczny za wyjaśnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zważ oba skrzydła.

Model jest w wersji kit, zatem składałeś je samodzielnie. Najprawdopodobniej, jedno zrobiłeś ciut "ciężej".

 

Inna możliwość to różny rozkład masy obu skrzydeł. W rezultacie, wypadkowa przesuwa SC całego modelu poza jego oś.

 

Sprawdź jak model będzie się zachowywał w powietrzu w swobodnym locie. Może wystarczy drobny trym, żeby model był stabilny w locie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model starałem się składać bardzo dokładnie. Oba skrzydła ważą tyle samo - 100g. Skrzydła wsunięte do końca. Na razie nie puszczałem go "wolno" - w sobotę składałem, a dziś mocno wieje. Co się tyczy tych podkładek w przedniej części kadłuba, to one tam mają być? Korzystając z okazji miałbym jeszcze pytanie w sprawie aparatury. Cały czas używam tej, która była w standardowym wyposażeniu pierwszej Bety (Cadet4). Jak na razie działa prawidłowo, ale dwa razy straciłem sterowność - raz na ok. 2-3 sek., drugi raz na dłużej (model wylądował na drzewie). Nie wiem co mogło być tego powodem? Serwa też nie powracają dokładnie do pozycji "zero". Co bym zyskał kupując lepszą aparaturę, np. Turingy9x lub inną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt jest bardzo prosty. Godzinka z instrukcją i ustawiamy modele jak chcemy.

Duża ilość funkcji nie znaczy, że musisz z nich korzystać.

Zaprogramowanie prostego modelu to 20 sekund z przerwą na podrapanie się po... no tam gdzie swędzi. ;)

 

Będziesz zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powracając do gównego tematu (równowaga modelu), dziś troszkę polatałem i Beta w locie zachowuje się stabilnie. Pozostanie zagadką dlaczego woli sobie leżeć na lewym skrzydle? Zachowana jest pełna symetria zarówno wagowa jak i wymiarowa. Co do aparatury - poczytałem trochę o tym modelu i teraz mam wątpliwości czy wydawać 650zł. i wykorzystać zaledwie 50%? Raczej nie będe miał 12 modeli gotowych do lotu. Dla moich potrzeb wystarczy coś "normalnego" dobrej jakości. Tak mi się wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To złudzenia. Ja mam 3 modele gotowe do lotu, a w pamięci siedzi ich 10... W końcu nigdy nie wiadomo, czy za miesiąc nie zechcemy mieć innego typu modelu, a stary warto mieć, gdybyśmy chcieli do niego kiedyś wrócić. :)

 

Poza tym, lepiej mieć i nie potrzebować, niż potrzebować i nie mieć... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu masz jeszcze inne tanie i podobno dobre radia 9-cio kanałowe :!: .

 

http://www.r2hobbies.com/eng/proddetail.php?prod=rcps61207_mode

http://www.rcmodelpart.com/product.php?id_product=547

http://rc-electrotown.pl/index.php?products=product&prod_id=268

Według ( po angielsku ale pisany przez polaka ) tego artykułu to jest to samo radio pod różnymi nazwami.

Moim zdaniem warto zainwestować w dobrą aparaturę nie tylko ze względu na możliwość sterowania kilkoma modelami ale przede wszystkim ze względu na duże możliwości regulacji. Chociażby różnicowe wychylenie lotek, czy możliwość miksowania np. steru wysokości z sterem kierunku czy lotkami, użycie lotek jako klap ( klapolotki) czy też precyzyjne ustawienie początkowe serw. - czyli to z czym masz problem.

 

Moim pierwszym samolotem też była BETA 1400. Też czułem się jak dziecko we mgle, przy jego składaniu i regulacji. I też zaliczałem same krety i lądowania na drzewach ale tu pomogła właśnie aparatura ( Spektrum DX7) w dostrajaniu i regulacji.

 

Moja BETA też kładła się na lewe skrzydło. Dociążyłem prawe skrzydło i problem z głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze wszystkich przedstawionych propozycji skłaniał bym się bardziej w kierunku Turnigy. Myślę, że do moich potrzeb wystarczy. W śmigłowce raczej nie będę się bawił, no i wolę krótszą antenkę niż długi teleskop - modelu nie puszczam dalej niż 300m. Dzięki za porady.

 

Jeszcze w sprawie aparatury(na razie nic nie kupiłem): czy w tych lepszych apkach można dotrymować model w locie? No i może jakąś opinię o Hitec Optic 6?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.