Jump to content

KaPitek

Modelarz
 • Content Count

  46
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

3 Neutral

About KaPitek

 • Birthday 03/19/1957

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Lublin
 • Zainteresowania
  żeglarstwo, nurkowanie, golf, akwarystyka
 • Imię
  Piotr

Contact Methods

 • Skype
  pitekc

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Zgadza się, Open TX króluje i są ku temu powody. Zbyszek, rozumiem, że chciałbyś móc używać swoich odbiorników ale chciałbyś mieć więcej możliwości programowania, telemetrii itd. Też miałem podobny dylemat: miałem apkę FlySky i kilka odbiorników, potem Spektrum i odbiorniki do niej, następnie kupiłem FrSky X9D+ i znowu kolejne odbiorniki. W sumie zgromadziłem z 10 odbiorników z trzech różnych firm. W rezultacie mogłem korzystać tylko z dwóch odbiorników kupionych do ostatniej apki FrSky bo starsze aparatury sprzedałem. Generalnie pomysł był taki, żeby nie musieć uczyć się używać kolejnej aparatury, mieć jedną aparaturę do wszystkich modeli i odbiorników i mieć dostęp do różnych nowych odbiorników niezależnie od systemu. Rozwiązaniem okazał się moduł "multi protokol", który można wsadzić do Taranisa. Trochę się namęczyłem, z konfiguracją tego modułu w Taranisie ale w rezultacie mogę sterować wszystkimi moimi odbiornikami, włącznie z wbudowanymi w modele ( Dron Hubsana i mały heli EFlite. ). Latałem nawet modelem kolegi z odbiornikiem Futaby. To prawda, że musiałem nauczyć się tego OpenTX, który na początku nie wydawał mi się zbyt intuicyjny. Teraz uważam, że jest genialnie prosty a daje wręcz nieograniczone możliwości konfigurowania akpi i sterowania modelami ze wszystkimi możliwymi fire-werkami, których można używać lub pozostać tylko na podstawowych ustawieniach modelu. Cel został osiągnięty - jeden system, jedna aparatura, różne odbiorniki - stare i nowe, wszystkie możliwości - telemetrie, wysokościomierze, alarmy, powiadomienia głosowe itd. Nie nauczyłem się używać tego wszystkiego na raz. Na szczęście OpenTX daje możliwość nauki i wykorzystywania różnych możliwości krok po kroku. Dla mnie świetną funkcją jest też programowanie i symulowanie ustawień modelu na komputerze - zanim jeszcze "wgra" się model do pamięci aparatury. Teraz niedawno pojawiła się jeszcze lepsza możliwość - aparatura, która pracuje na systemie OpenTX i ma już wbudowany "multi-protokol" moduł. Odpada więc walka z konfiguracją zewnętrznego modułu i nauką kolejnego sytemu. Dlatego wydaje mi się, że najodpowiedniejszym rozwiązanie dla Ciebie byłby - RadioMaster TX16S. Do kupienia np. na Bangood za niecałe 560zł. W Polsce oczywiście trochę drożej. Tu link do ciągle aktualizowanych kuponów na Bangood.
 2. Podobnie jak dimmus polecam na początek kupić używany, pełnowymiarowy, laminatowy samolot. DLG jest bardzo wrażliwy na nawet małe błędy konstrukcyjne i na pewno nie jest łatwo zbudować dobrze latający DLG. Ja też tak chciałem zacząć i budować samemu jakieś mini i ktoś mi odradził i teraz po 3 latach stwierdzam, że miał rację. Miałem okazję porównać własnoręcznie budowane DLG i używkę, którą ja kupiłem. Różnica - mój latał jak DLG a ta samoróbka jak "cegła". Mnie się udawało czasami załapać się na jakąś termikę a ta samoróbka przez 3 godziny prób chyba raz na chwilę złapała termikę ale na krótko. Ten własnoręcznie robiony ( to był chyba "Bug" - odnośnik poniżej ) wyglądał na naprawdę porządnie, ładnie wykonany model. Poza tym w miarę dobry, nie porozbijamy DLG zawsze można sprzedać jeśli stwierdzisz, że to nie dla Ciebie. Jeśli jednak jesteś zdeterminowany do budowy to tu masz kilka linków: QuickFlick-II Manta Bug DLG DLG MiMi
 3. i tyle, czyli nic nie widzi poza drukarką na USB. Po podłączeniu wyłączonej aparatury. a po podłączeniu do USB np. Multimodułu, który siedzi sobie w Taranisie jest tak: czyli widzi moduł na ttyACM0. Problem rozwiązany !!! Podłączyłem włączonego Taranisa i nagle go zobaczył, ale tak naprawdę to nie wiem jak i dlaczego. Wcześniej komp nic nie widział ... albo to ja nic nie widziałem. Może były jakieś plamy na słońcu ? pjk11 i df2 Diękuję Tak czy inaczej dzięki za próbę naprowadzenia i fajnie wiedzieć, że nie tylko ja używam Linuxy.
 4. Czy ktoś instalował ostatnią wersję OpenTX 2.3.7 na UBUNTU ? Sam program działa ale nie widzi podłączonej aparatury. Poprzednio miałem wersję 2.2.2 i wszystko działało a teraz mój Taranis X9D Plus nie chce się połączyć z komputerem.
 5. Wracając jeszcze do nauki programowania Taranisa czyli Opetn-TX. Jeśli w grę wchodzą też anglojęzyczne materiały to dla mnie najbardziej przyswajalne lekcje są w Open-TX Mixing School. Pierwsze 12 lekcji to szkoła podstawowa i razem aż 83 filmiki szkoleniowe, które omawiają chyba wszystkie możliwe zastosowania. Z tych materiałów skorzystałem najwięcej. Polecam również wspomnianą przez komarkus'a ( post #1745 komarkus ) Biblię i Bazę Wiedzy w 77hobby.pl
 6. Potwierdzam, Ja również dostałem takie ostrzeżenia i z trudem wszedłem na stronę. Ostrzeżenia wysyła zarówno Google jak i Firefox. Prosimy Administratorów o pilną interwencję i wyjaśnienie sprawy.
 7. Mam w swoich notatkach zapisane, że działa Nie umiem podać jednak źródła informacji a osobiście nie sprawdzałem.
 8. Tak, zupełnie poważnie. Dlaczego nie ? To tak na szybko wymyślony sposób, żeby z działalności "koleżeńsko modelarskiej" nie zrobiła się "działalność gospodarcza" i wszystkie tego konsekwencje. W ten sposób chciałem podpowiedzieć twórcom modelu jak można by podzielić się własnym dziełem z bracią modelarską nie robiąc z tego formalnego biznesu i jednocześnie nie tracąc pieniędzy. Oczywiście można dodać w umowie, że za model z najmniejszą ryską kaucja nie będzie zwrócona. Kto nie chce niech nie akceptuje - nie dostanie modelu do testowania. Być może istnieją inne sposoby - modele biznesowe, na bezstresową sprzedaż kilku czy kilkunastu egzemplarzy. Mnie się nasuną taki sposób. Ojjj, robi się mocno "off topic" i to przeze mnie . Chyba lepiej zakończyć tą dyskusję tutaj lub przenieść ją do innego działu.
 9. Jak już będą "coś warte" to pewnie będzie już za drogo. Ja bym łyknął takiego, który jest mniej warty - Prototyp albo może "Model Testowy Beta". Model taki mógłby być np. dostarczany do użytkownika - testera, po wniesieniu kaucji ( nie ma wtedy sprzedaży ) pod warunkiem zobowiązania się do opisania uwag eksploatacyjnych w ciągu, powiedzmy 4 miesięcy.
 10. Dołączam się do pytania o cenę.
 11. O jakich zawodach mówisz ? Gdzie, kiedy ? Od jakiegoś czasu staram się śledzić wszystkie zawody DLG. Wiem, że poprzednie były Mistrzostwa Polski w Zielonej Górze a następne są 20 maja również w Zielonej Górze ( IV World Cup F3K "Zielona Góra 2016" )
 12. KaPitek

  PIKNIK ŻAR 2016

  W Allianz na cały rok za 60zł. można kupić. Więcej na temat ubezpieczeń.
 13. W Becie zrobiłeś skrzydła na gumkach ? Możesz jakieś zdjęcia zamieścić ? Ja w Becie zrobiłem kiedyś skrzydła na magnesach i było to funkcjonalne.
 14. Artur, W tym hobby to normalka. Nie przejmuj się za bardzo. Prawie każdy zaczynał podobnie. Doświadczonym też zdarza się rozbicie modelu. Śmiało mogę powiedzieć, że nie ma tu na forum ani jednego modelarza, który by nie rozwalił choćby jednego modelu ( chyba, że jest początkującym i jeszcze nie latał). Tak więc: Witamy w Klubie Natomiast mam do Ciebie pytanie kluczowe - Czy uczyłeś się latać na symulatorze ? Jeśli nie, a wszystko na to wskazuje, to zacznij właśnie od tego. Nie masz najmniejszych szans nauczyć się latać od razu modelem. Tu na forum poczytaj wątki dla nowicjuszy i na początek zaopatrz się w jakiś symulator. Dostępne są zarówno symulatory darmowe jak i płatne. Czy masz już jakiś symulator ?
 15. Potwierdzam a nawet "przebijam" Dwa dni temu za 60zł. kupiłem u mojego brokera ubezpieczenie OC na rok w ALLIANZ. Suma Gwarancyjna na 100 000zł. Można oczywiście za dopłatą wybrać większą SG. Najważniejszy wpis w tej polisie to: punkt 6) "Posiadanie i użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem a)rowerów b)zdalnie sterowanych, bezzałogowych modeli pojazdów, statków powietrznych i wodnych, o ile ich ciężar nie przekroczy 5kg." Za dodatkowe 25zł. mogłem wybrać opcje na Świat ( bez USA i Kanady).
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.