Konrad_P Opublikowano 19 Czerwca 2011 Opublikowano 19 Czerwca 2011 Panowie za chwilę będzie druga tragedia bo wezmę i wyskoczę przez okno ze złości. :twisted: Próbuje zaprogramować aparaturę. Aparatura tak jak w temacie podałem to Futaba T10C Model to: szybowiec. Typ skrzydeł: GLID A1+F1 (flaperon) Pierwsza lotka wpięta w CH1 druga lotka w CH6 Problem: chcę ustawić hamulce. Czyli obie lotki maksymalnie w górę. Niby sprawa prosta, ale … no właśnie. Ustawiam to na przełączniku „C”. I tak, jak daje przełącznik w pozycję górną (czyli „C” UP) to lotki maksymalnie w górę a w pozycji dolnej przełącznika (czyli „C” DOWN) maksymalnie w dół. To tak do celów testowo poglądowych. I tu pojawia się problem a mianowicie gdy dam przełącznik w pozycję UP (czyli obie maksymalnie w górę) lotka na lewym skrzydle (CH6) wychyla się mocniej niż na prawym (CH1). Różnica jest duża 4 mm. Początkowo myślałem, że to coś z serwem jest nie halo. Wymieniłem oba a wpierw na testerze sprawdziłem i wychylały się identycznie. Pomimo wymiany problem nie zniknął. Nadal jest 4 mm. Dodam, że lotki mam ustawione różnicowo i obie wychylają się w normalnej pracy dobrze. Czyli jak daje drążek w prawo to na prawym skrzydle (CH1) wychyla się na 10mm a na lewym (CH6) 5 mm, a gdy drążek idzie w lewą to lewa lotka na 10mm a prawa na 5mm. Tak sobie ustawiłem do testów, żeby łatwiej było liczyć. No i teraz mam ogromną prośbę i pytanie. Pytanie to: Czy może to być spowodowane wada aparatury? Prośba to: czy ktoś mógłby mi powiedzieć, ale tak jak krowie na rowie (step by step) jak włączyć hamulce w T10C tak jak zamieżałem czyli obie maksymalnie w górę. Może coś źle robie. Nie chciał bym pisać tutaj jak to zrobiłem, żeby nie sugerować. Ale jak będzie taka potrzeba to opisze. Będę mocno wdzięczny.
Gość Opublikowano 20 Czerwca 2011 Opublikowano 20 Czerwca 2011 Zobacz czy nie masz przypadkiem EPA ustawionego na różne wartości dla tych kanałów. Być może w mixerze masz ustawione różne zakresy wychyleń dla kanału podstawowego i domixowanego. Może dodatkowo pod przełącznikiem przyplątało CI się D/R . Możliwości jest całkiem sporo.
Konrad_P Opublikowano 20 Czerwca 2011 Autor Opublikowano 20 Czerwca 2011 Dzięki Sławek coś popatrze, ale ustawienia zaczynam na zupełnie czystym modelu, jeszcze nigdy nie programowanym i tylko te hamulce ustawiam nic innego. I to mnie jajbardziej dziwi że ciągle jest źle.
Gość Opublikowano 20 Czerwca 2011 Opublikowano 20 Czerwca 2011 Może ustawiasz EPA na ponad 100% a drugi zostaje na tych 100%, to samo może dotyczyć D/R
Artur Lis Opublikowano 20 Czerwca 2011 Opublikowano 20 Czerwca 2011 Witam Proszę zwrócić uwagę na długość popychaczy , czasami bywa tak iż mechanicznie trzeba to wyregulować na zero . Najlepiej wychodzi wynik programowania , gdy oba popychacze są tej samej długości razem w parze z snapami. Pozdr.A
LeszekJ Opublikowano 20 Czerwca 2011 Opublikowano 20 Czerwca 2011 Nie wiem po co taki hamulec ale może potrafię pomóc. To nie jest wada aparatury. Nie linkuj miksów. Niech działają osobno na kanały 1 i 6. Zrób cztery osobne programowalne miksy: dwa OFST->AILE i dwa OFST->FLAP.
Konrad_P Opublikowano 20 Czerwca 2011 Autor Opublikowano 20 Czerwca 2011 Zrób cztery osobne programowalne miksy: dwa OFST->AILE i dwa OFST->FLAPKurcze nie kapuje. :oops: Czy byłbyś tak uprzejmy i rozpisał mi to bardziej szczegółowo. Nie wiem po co taki hamulec ale może potrafię pomóc.Po pierwsze bo przez przypadek to zauważyłem no i obecnie siedzi zadra dla czego tak jest. :twisted: Po drugie mam bardzo mały kawałek do lądowania. Wokół samo zborze. Ostatnio wylądowałem w zbożu i rolnik mało mnie nie zamordował jak poszedłem po model. :? Może to głupie, że drążę ten temat ale trochę mnie sz... trafia, że jak chcę wypróbować hamulce zrobione z lotek to nie mogę.
LeszekJ Opublikowano 20 Czerwca 2011 Opublikowano 20 Czerwca 2011 Sądzę, że hamulec aerodynamiczny szybowca normalnie robi się pod drążkiem przepustnicy korzystając z opcji Butterfly. Siła efektu zależy od pozycji "gazu", aparatura sama wyrównuje wychylenia nawet w setupie różnicowym lotek i można zmiksować ster wysokości do kompletu. Taki przydaje się także do latania. Ty chcesz mieć pod przełącznikiem C hamulec do lądowania. Rozwiązaniem są programowalne miksery. Jeśli zrobisz jeden typu offset -> aileron i drugi typu offset -> flap, bez linkowania, np. na 75%, pod tym samym przełącznikiem to będą one powodować identyczne wychylenia lotek pomimo setupu różnicowego. PROG.MIX1: RATE: -75%, MASTER: OFST, SLAVE: CH1, LINK:OFF, SW: SwC, POSI: DOWN PROG.MIX2: RATE: +75%, MASTER: OFST, SLAVE: CH6, LINK:OFF, SW: SwC, POSI: DOWN Ciekaw jestem jak zaprogramowałeś ten "krzywy" hamulec.
Konrad_P Opublikowano 23 Czerwca 2011 Autor Opublikowano 23 Czerwca 2011 Dopiero teraz miałem chwilę czasu żeby popróbować ustawień. Wybrałem model numer 14 z samego końca tak aby być pewnym, że nigdy się nie bawiłem tym modelem (doszedłem najdalej do model nr6). Sprawdziłem czy nic nie jest na pewno powłączane, żadne D/R itp. Parametry do ustawienia czyste. Zaprogramowałem aparaturę dokładnie jak mi Leszek powyżej napisał. No i niestety nadal ten sam problem. Na CH6 wychyla się lotka o 4mm więcej niż na CH1 Nie ma znaczenia zamiana połówek skrzydeł. To skrzydło które jest wpięte w CH6 zawsze wychyla się więcej o 4mm. Wymieniłem nawet odbiorniki i nic to nie zmieniło. Problem został. Jakieś inne pomysły bo zaczynam podejrzewać, że faktycznie cos nie tak z aparaturą. Oczywiście nie muszę tego hamulca ustawiać bo jakoś sobie radzę ale ta świadomość że coś jest nie tak wkurza mnie strasznie.
LeszekJ Opublikowano 23 Czerwca 2011 Opublikowano 23 Czerwca 2011 To się da zrobić - nie poddawaj się. Włącz podgląd sygnałów wysyłanych z nadajnika (BASIC MENU: SERVO) i sprawdź czy są też krzywe na kanałach 1 i 6. Jeśli robiłeś miksy wg mojego przepisu to sprawdź czy coś jeszcze nie jest przypadkiem przydzielone do przełącznika C (na podglądzie sygnałów po wyłączeniu miksów programowalnych).
Rekomendowane odpowiedzi