Skocz do zawartości

Jaki materiał do budowy modelu wybrać? - Pierwszy model.


Kamil 1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych kolegów.

 

Postanowiłem założyć ten temat ponieważ do tej pory nie miałem styczności z modelarstwem. Jednak ostatnio dręczy mnie ciągle myśl aby złożyć sobie własny model. ... tak złożyć a nie kupić gotowy. Przejrzałem kilka tematów na tym forum,i w większości ich autorzy postanawiali na początek swojej przygody zakupić gotowy model, który wystarczyło tylko złożyć.

 

Co do modelu to już nad tym myślałem i wymyśliłem. Jednak jako że zaczynam, nie bardzo orientuję się w materiałach z jakich są wykonywane modele latające. Dlatego chciałbym dowiedzieć się od prawdziwych zawodowców, jaki rodzaj materiału byście mi polecali. Coś tam gdzieś czytałem że używa się do tego celu Depronu i EPP.

 

Ja potrzebuje coś wytrzymałego, a zarazem lekkiego i w przystępnej cenie xD wiem że będzie ciężko znaleźć coś co spełniało te wszystkie 3 kryteria, ale w szczególności chodzi o dość wytrzymały materiał. Co polecalibyście?? Rozumiem że ten depron, itp używacie do tworzenia "poszycia" samolotu?? A z czego robicie szkielet??

 

I jeszcze jedno, jakiej wielkości (długość) najlepiej robić model?? Wiem że to trochę dziwne pytanie, ale jakiej długości wy robicie modele przeważnie?? I do jakiej wagi maksymalnie??

 

Za odpowiedzi z góry serdecznie dziękuję.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze czytałeś - EPP lub depron. Epp jest bardziej elastyczne, a przez to wytrzymalsze, jednak niestety droższe. Depron można kupić w sklepach budowlanych i z panelami. Kosztuje 2- 6zł za płytę. Występuje także w paczkach po 10 sztuk. Model ok. 1 - 1,5m będzie najlepszy do nauki. Z polecanych konstrukcji możesz zrobiż toto 0, toto 1, rwd 5, zefirka lub coś podobnego. Możesz także coś kupić. Ostatnio popularna jest Beta 1400, która ma silnik z tyłu, przez co śmigła mniej się łamią.

 

PS. Uzupełnij profil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkielet wykonuje się zwykle po wojskowemu - czyli "z tego samego materiału".

Pianki jakie są obecnie produkowane, są na tyle wytrzymałym materiałem, że można z nich zrobić praktycznie cały model, wzmacniając tylko punkty najbardziej narażone na obciążenia.

 

Zwykle dotyczy to mocowania silnika (wykonywanego ze sklejki) oraz najbardziej wrażliwego elementu - skrzydeł. Jednak nie jest to regułą, bo np. takie modele jak Zefir - są w 100% depronowe (poza wspomnianą wręgą).

 

Jest tyle metod i technologi budowy modeli, ze można na ten temat napisać doktorat z inżynierii lotniczej.

 

W skrócie - najlepiej załatw sobie plany konkretnego modelu i buduj DOKŁADNIE wg nich.

Modelarstwo nie lubi skrótów myślowych i eksperymentów "na czuja".

 

Depron - Nazwa handlowa marki polistyrenu ekstrudowanego, produkowana w USA - stąd nazwa przyjęła się jako określenie konkretnego materiału.

W praktyce - raczej nie kupisz "Depronu" w polskich sklepach, z wyjątkiem modelarskich, które sprowadzają właśnie "prawdziwy" depron. Sprzedawcy po prostu nie znają tej nazwy.

 

Z Polistyrenu ekstrudowanego produkuje się podkłady pod panele podłogowe - kupisz w każdym sklepie z panelami czy budowlanym. Popularne "nasze" marki - to Arbitron, FixPrix, FloorPol itd. Interesują cie płyty 3, 5 i 6mm grubości. Przeważnie płyty takie mają z jednej strony rowki ułatwiające ich przyklejanie do podłóg. Nam one w niczym nie przeszkadzają.

 

Koledzy wskazali już odpowiednie konstrukcje - teraz poczytaj tematy o konkretnej budowie tych modeli. O każdym z nich jest wiele relacji, ze zdjęciami i obszernymi opisami.

Można się też pytać o konkretne rzeczy dotyczące danej konstrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Co do wyboru modelu samolotu to zamierzam zbudować Harrier-a. Z tym że to będzie nietypowy Harrier xD Dlaczego? Bo w rzeczywistości taki nie istnieje, jedynie możecie go spotkać w pewnej grze komputerowej MMO. Nazwy nie będę podawał gdyż nie chcę aby modelatorzy zrozumieli to jako reklamę ;P Co do samolotu to jego wygląd możecie zobaczyć pod poniższym linkiem

 

http://atumwiki.net/images/2/22/Harrierdefender.png

 

Wiem, wiem... większość z Was pewnie otworzyła oczy ze zdziwienia i pomyślała sobie że chyba mi słońce przygrzało, ale ten pomysł mi ciągle chodzi po głowie i nie daje mi spokoju xD

 

Tak wiem ciężko będzie mi zrealizować ten projekt ale myślę że powinno się udać :) Co do planów to praktycznie nie mam żadnych, oprócz jednego zdjęcia z tej samej gry w którym widać szkielet tego samolotu (od góry, dołu, i z boku) muszę tu pochwalić twórców gry za to i im podziękować xD

 

Tak więc póki co zamiar mam. Teraz zacznę zbierać dalsze informacje. Musze to jeszcze wszystko na spokojnie przemyśleć, co i jak.

 

A co do elektroniki to zamierzam również zrobić wszystko sam... no może bez przesady silniki, serwa, itp to mi się nie chce wykonywać od podstaw ;p Hmm... przydałaby się jeszcze jakaś kamerka aby zapewnić sobie obraz i do tego można by napisać jakieś oprogramowanie na laptopa aby mieć obraz na monitorze + parametry z czujników i sterowanie np z joysticka?? W sumie czemu nie xD ale to dopiero po wykonaniu modelu ;p

 

... pewnie przez wakacje uznam że "mi sie nie chce", ale póki co... xD

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz co ja ci powiem tak, dużo sobie i wszystkim oszczędzisz czasu i bicia piany jak pójdziesz na start po najprostszej linii i zaopatrzysz się w trochę depronu i klej, zacznij budować rwd-5 by skazo, lub co kol wiek co ci koledzy podpowiadali i jak dobrze pójdzie to to nawet ulotnisz a przy okazji diametralnie zrewidujesz swoje umiejętności, wiedzę i zamierzenia co do budowy modeli ... ja wiem że to fajnie może się wydawać zaprojektuje i zrobię sobie fany samolot "oryginalny" przy okazji. Ale jak nie spróbujesz budować czegoś sprawdzonego i jeszcze to ulotnić to niemal na pewno budowa zajmie ci nie współmiernie długo, kosztownie a do tego nielot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mnie modelarstwo to nie gra komputerowa... ale widzę, że nikt cię nie przekona najlepiej będzie jak na własnej skórze się przekonasz jaki błąd popełniasz

pozdrawiam

 

ps widać, że mało czytałeś albo wcale do przesyłania transmisji video na żywo do np laptopa potrzebny jest zestaw fpv nadajnik odbiornik i kamerka z wejściem av? a zeby miec wszystkie "parametry" potrzeba osd, a joystick to totalna pomyłka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil - nie obraź się, ale muszę cię trzepnąć w łeb.

 

Modelarstwo to nie jest zabawa "na weekend". Nie nauczysz się budować modeli po przeczytaniu tutoriala, ani pilotażu, po obejrzeniu filmiku na Youtube.

 

Pilotowanie modeli latających RC, jest naprawdę skomplikowane, trudne i wymagające praktyki. To są miesiące i lata nauki. Modele, które ci polecamy, to tzw. "trenerki" - modele wolne, mało zwrotne i bardzo stateczne, które "latają same". Mają pozwolić ci oswoić się z pilotażem w stopniu podstawowym, wybaczać błędy i być łatwe w naprawie i odbudowie.

 

Po paru miesiącach lotów na takich modelach, możesz spróbować zwinniejszych, mniej stabilnych modeli i znów - miesiące nauki.

 

Budowa modeli nie jest łatwa - wymaga opanowania sporej wiedzy technicznej, cierpliwości, pracowitości i dokładności. A mówimy o wykonywaniu instrukcji "krok po kroku" autora planów.

 

Natomiast zaprojektowanie NOWEGO modelu, to już naprawdę wysoka szkoła jazdy. Wymaga wiedzy inżynieryjnej, znajomości aerodynamiki, mechaniki i wielu, wielu innych dziedzin wiedzy. Oraz miesięcy planowania, budowania prototypów i ich oblatania.

 

Jeżeli wiec myślisz, że "zbuduje sobie taki samolocik z obrazka i on od razu będzie latał" to niestety nie będzie to do końca tak.

 

Przyglądając się rysunkowi widzimy fikcyjną maszynę. Co możemy o niej powiedzieć?

Ma ujemny wznios skrzydeł - będzie niestabilna aerodynamicznie. Powierzchnia skrzydła jest zaburzona przez "upiększenia", co zmniejszy skuteczność skrzydeł. Sama powierzchnia nośna jest bardzo mała - model będzie wymagał dużej prędkości, więc nie będzie łatwy w pilotażu.

Ma dużo "wystających" części, będzie więc wrażliwy na uszkodzenia.

 

Mała powierzchnia tylnego statecznika, nie będzie dostateczną stabilizacją, a skuteczność steru wysokości będzie mała. Podwójne usterzenie jest zawsze kłopotliwe do wykonania w skali modelu.

 

Sylwetka modelu nie pasuje do klasycznego napędu. Jak w/w kolega - najlepszy byłby napęd EDF, a ten jest dużo droższy, dużo bardziej wymagający i znacznie mniej skuteczny.

 

Podsumowując - ten model stanowiły wyzwanie dla doświadczonego inżyniera lotniczego.

Dla początkującego, który nigdy nie zajmował się budową modeli i ich projektowaniem - jest równie realny co budowa kartonowej sondy do badania górnych warstw słońca.

A nawet gdybyś zbudował latającą wersję - bez doświadczenia rozbijesz ją w momencie startu.

 

Marzenia to piękna rzecz, ale podchodź do ich realizacji w sposób realny. Trzeba się dużo nauczyć, a my radziliśmy ci, jak zrobić to sprawnie i jak najmniej boleśnie.

Może pewnego dnia zbudujesz taki model - ale najpierw:

1 - Naucz się budować modele.

2 - Naucz się je pilotować.

3 - Naucz się je projektować i oblatywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po spojrzeniu na tego "Harrier'a" od razu pomyślałem ze na napęd najlepsza będzie turbinka EDF np. http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7887

Bedzie problem z SW.

PS sory za braki PL znaków ale klawiatura się wali.

 

 

 

Panie luqas nie wyobrażam sobie śmigła w tym harrierze, poza tym te EDF nie są takie słabe, bo takie 90mm EDF i ponad 3kg ciągu.

Skończ te swoje dywagacje na tematy które Ty w ogóle nie masz pojęcia, chociaż uważasz żę masz, nic nie wnosisz do tematu. TYLE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie luqas nie wyobrażam sobie śmigła w tym harrierze, poza tym te EDF nie są takie słabe, bo takie 90mm EDF i ponad 3kg ciągu.

Poczytaj w sieci na temat osiągów turbinek edf takich jak Wemotec MidiFan lub VasaFan - obie uznawane jako turbiny bardzo dobre, zobacz jaki potrzebny jest do tego regler, silnik i zasilanie a potem dopiero napisz coś sensownego.Pomijam już cenę obu a w szczególności VasaFan-a. Autor tematu założył sobie dość ambitny projekt i doprawdy nie wiem jak zamierza go zrealizować. Chyba że użyje stada zyroskopów do stabilizacji modelu :D . Do tego nieumiejętność sterowania modelami wg. mnie przekreśla szanse na sukces.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bedzie problem z SW.

Mała powierzchnia tylnego statecznika, nie będzie dostateczną stabilizacją, a skuteczność steru wysokości będzie mała.

 

 

najlepsza będzie turbinka EDF

Jak w/w kolega - najlepszy byłby napęd EDF

Ta, madrian napisał to co ja i nic nie wiem, czyli mówicie że bardzo doświadczony pan madrian i ja, się mylimy?

 

PS panie Kamilu, niech pan najlepiej da dwa jetcat'y http://www.jetcatusa.com/ na napęd i przy dużych prędkościach może mała powierzchnia stateczników tego czegoś nie będzie problemem.

PS2 panie slawekmod dwa Vasafan'y 120 i może poleci :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ok, ok. Może trochę przesadziłem jak na początek xD ...no dobra bardzo ;p

 

Dlatego na początek zamierzam zrobić coś mniej skomplikowanego, a mianowicie jakiś rodzaj Predatora np Predator RQ-1 ;p Myślę że z nim nie będzie takich problemów.

 

Mam jedno pytanie z czego i w jaki sposób wykonuje się taki zaokrąglony tors, kadłub (nie wiem jak to fachowo nazwać)?? Może wytłumaczę to na tym filmie (ustawcie sobie na 27 sekundzie) :

 

http://www.youtube.com/watch?v=tLlBCrLODo4&feature=fvwrel

 

i teraz jak byśmy popatrzyli centralnie od przodu to pod kabiną pilota zobaczymy taki owalny kadłub, że nie jest kwadratowy tylko taki owalny. Jak to się robi??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamilu..Ja też zaczynałem tak jak Ty..od szybkich mało statecznych modeli.Jako pierwszy model kupiłem sobie taki JAS-39 Gripen , po obejrzeniu filmików stwierdziłem że będzie się fajnie, łatwo latać.Jednak gdy próbowałem wystartować i zobaczyłem jak to szybko się porusza to spanikowałem i nie widziałem co robić..normalne za pierwszym razem.Ja pójdę za śladem starszych kolegów i też Ci polecę budowę jakiegoś trenerka np:toto-1 . I powiem jeszcze ,że gdybym miał jeszcze raz tyle pieniędzy co wydałem na tamten model i jeszcze raz szansę zakupu to na pewno bym wybrał coś wolniejszego.Buduj toto-1 a nie tego predatora gdyż on też do najwolniejszych modeli nie należy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ok, ok. Może trochę przesadziłem jak na początek xD ...no dobra bardzo ;p

 

I wystarczy. :wink:

Plany i marzenia to jedno, ale nie zbudujesz w jeden dzień Krakowa. :mrgreen:

To naprawdę nie jest tak, że dziś postanowisz - jutro masz.

 

Z własnymi projektami trochę się wstrzymaj - przynajmniej na tyle, aż nie zbudujesz kilku RÓŻNYCH konstrukcji, z różnych materiałów i nie poznasz choćby podstawowej teorii lotu i projektowania maszyn latających.

 

Wiesz jak zaprojektować np. skrzydło? Wiesz co to są zwichrzenia geometryczne czy aerodynamiczne? Wiesz co to Liczba Reynoldsa? Umiesz czytać wykresy osiągów profili aerodynamicznych? Wiesz jak pracuje skrzydło i jak je wzmocnić, by było lekkie i mocne?

Wiesz jak ustalać środek ciężkości, dobierać napęd itd?

 

A to wszystko to tylko drobna część potrzebnej wiedzy i to taka, którą trzeba mieć w małym paluszku.

 

Z marzeniami o budowie własnej maszyny wstrzymaj się rok czy dwa. Każdy z nas ma marzenia, które chciałby zrealizować. Ale trzeba wiedzieć jak. Modele latające może i wyglądają prosto ale to dość skomplikowane maszyny. Najpierw się z nimi zapoznaj - potem buduj nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierz Zefirka na początek jest prosty w budowie na pewno dasz sobie radę. Wyposażenie

 

Emax 2822

Regulator 20A (30stka na zapas radziłbym)

2 Serwa (ale weź 4, na zapas jak będziesz coś w przyszłości budował)

śmigło 9x5 /8x5

Pakiet 1100-1200 3s

Złączki , popychacze, bowdeny, dzwigienki.

 

Koszt takiego modelu nie przekroczy 15 zł. (Oczywiście bez elektroniki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.