Skocz do zawartości

panel startowy-się zepsuł


pablos

Rekomendowane odpowiedzi

ostatnio mam jakiegoś pecha i po kolei pada moja cała modelarska elektronika teraz przyszła kolej na panel startowy na wyjściu do klipsa do swiecy zamiast okolo 1.5 V mam 12V i spaliłem dwie świece zanim się zorientowałem co jest .Rozebrałem panel wiele tam w środku nie ma czy ktoś kto zna budowe takiego panela moze mi powiedzieć która cześć mogła się zepsuć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tranzystor to ten duży czarny element z blaszką, pewnie to Fet mocy.Sterowany jest z tego układu scalonego (pewnie NE555) który jest generatorem PWM.Jak tranzystor dostanie zwarcia to wtedy na świecy jest pełne zasilanie z akumulatora 12v.Równie dobrze mógł polecieć układ scalony co jednak jest mało prawdopodobne.Po wymianie tranzystora zamist świecy można podłączyć żarówkę samochodową 12v/5W i sprawdzić czy da się regulować jej moc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł. Feta trochę trudno sprawdzić bo może dostawać zwarcia pod wpływem napięcia, odegnij go i zobacz jaki to tranzystor.W www.tme.pl kupisz go na 99%.Podejrzewam że to Fet bo raczej zwykłego by nie zastosowali.Odpisz co na nim jest napisane i coś się pomyśli jakby Ci tu pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakupiłem te tranzystory asekuracyjnie 2szt wlutowałem i po podłonczeniu do akumlatora samochodu miernikiem sprawdzałem co się dzieje na wyjściu do klipsa wiec najpierw pojawiło się napięcie ale bardziej w zakresie milivoltów na chwilę pokazało się12V potem znowu jakieś milivolty i za jakiś czas znów 12V itak już zostalo wlutowałem drugi tranzystor i to samo noi co to może byc może to ten procek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłącz zamiast świecy jakąś żarówkę 5W12V i wtedy zobacz czy się reguluje.Bez obciążenia miernik pokaże 12v.Tam regulacja mocy jest przeprowadzona poprzez modulację szerokości impulsu.

 

Aha , zobacz czy nie masz zwarcia na fajce do świecy. Jak zwiera od czasu do czasu to następny tranzystor też może polecieć .

 

Na 100% tam jest NE555 (scalak) do procka to mu baaaardzo daleko :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławek oczywiście miałeś rację podłonczyłem żarówkę można ją było zciemniac i rozjaśniac więc podłonczyłem świecę i wszystko jest OK panel działa to jednak był ten tranzystor dziękuję za cenne wskazówki Tobie jaki pozostałym kolegom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.