Jump to content

panel startowy-się zepsuł


pablos

Recommended Posts

ostatnio mam jakiegoś pecha i po kolei pada moja cała modelarska elektronika teraz przyszła kolej na panel startowy na wyjściu do klipsa do swiecy zamiast okolo 1.5 V mam 12V i spaliłem dwie świece zanim się zorientowałem co jest .Rozebrałem panel wiele tam w środku nie ma czy ktoś kto zna budowe takiego panela moze mi powiedzieć która cześć mogła się zepsuć

Link to comment
Share on other sites

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Guest slawekmod

Tranzystor to ten duży czarny element z blaszką, pewnie to Fet mocy.Sterowany jest z tego układu scalonego (pewnie NE555) który jest generatorem PWM.Jak tranzystor dostanie zwarcia to wtedy na świecy jest pełne zasilanie z akumulatora 12v.Równie dobrze mógł polecieć układ scalony co jednak jest mało prawdopodobne.Po wymianie tranzystora zamist świecy można podłączyć żarówkę samochodową 12v/5W i sprawdzić czy da się regulować jej moc.

Link to comment
Share on other sites

aniol310 jakbyś czytał w moich myślach tak myślaem że to ten czarny z radiatorem ale nie byłem pewien wątpliwości rozwial sławekmod ale sparawdzić go nie umiem :oops:

Link to comment
Share on other sites

Guest slawekmod

Paweł. Feta trochę trudno sprawdzić bo może dostawać zwarcia pod wpływem napięcia, odegnij go i zobacz jaki to tranzystor.W www.tme.pl kupisz go na 99%.Podejrzewam że to Fet bo raczej zwykłego by nie zastosowali.Odpisz co na nim jest napisane i coś się pomyśli jakby Ci tu pomóc.

Link to comment
Share on other sites

są tam takie oznaczenia IRFZ 44N I?R 452K ?-to znak którego nie potrafię odczytać .U nas w Krakowie jest w każdą sobotę i niedzielę giełda elektroniczna wybiorę się może tam kupię ten tranzystor

Link to comment
Share on other sites

zakupiłem te tranzystory asekuracyjnie 2szt wlutowałem i po podłonczeniu do akumlatora samochodu miernikiem sprawdzałem co się dzieje na wyjściu do klipsa wiec najpierw pojawiło się napięcie ale bardziej w zakresie milivoltów na chwilę pokazało się12V potem znowu jakieś milivolty i za jakiś czas znów 12V itak już zostalo wlutowałem drugi tranzystor i to samo noi co to może byc może to ten procek?

Link to comment
Share on other sites

Guest slawekmod

Podłącz zamiast świecy jakąś żarówkę 5W12V i wtedy zobacz czy się reguluje.Bez obciążenia miernik pokaże 12v.Tam regulacja mocy jest przeprowadzona poprzez modulację szerokości impulsu.

 

Aha , zobacz czy nie masz zwarcia na fajce do świecy. Jak zwiera od czasu do czasu to następny tranzystor też może polecieć .

 

Na 100% tam jest NE555 (scalak) do procka to mu baaaardzo daleko :D

Link to comment
Share on other sites

Sławek oczywiście miałeś rację podłonczyłem żarówkę można ją było zciemniac i rozjaśniac więc podłonczyłem świecę i wszystko jest OK panel działa to jednak był ten tranzystor dziękuję za cenne wskazówki Tobie jaki pozostałym kolegom

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.