Skocz do zawartości

Lotnisko Chobot, co dalej?


dlmtb
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie

W zeszłym tygodniu podczas wizyty na lotnisku spotkałem Kubę kolegę z naszego forum (nik jakubk), który dotychczas zajmował się sprawami Chobotu. Niestety nie będzie mógł już dalej tego robić i grozi nam śmierć jedynego po tej stronie Wisły w miarę przyzwoitego lotniska.

W związku z tym proponuję zorganizować się i nie dopuścić do zaniedbania pasa startowego.

W sumie lotnisko nie posiada żadnej infrastruktury, więc odpada konieczność dbania o cokolwiek oprócz trawy. Dostałem od Kuby telefon do człowieka, który mieszka nieopodal i do tej pory kosił pas startowy. Za taka usługę życzył sobie 50zł. Praktyką w sezonie było koszenie trawy raz na dwa tygodnie, co w zasadzie wystarczało do lądowania i startów średnich i dużych modeli. Możemy ewentualnie robić to raz na tydzień w zależności od szybkości odrastania trawy.

 

Obecny Status lotniska jest trochę niejednoznaczny, ponieważ nie ma żadnej pisemnej umowy na użytkowanie tego terenu. Teren należy do właściciela (właścicieli ?) pobliskiej fabryki mebli i jak dotąd już od kilku lat nie przeszkadza im nasze hobby i pozwalają na użytkowanie tej ogromnej działki, jako lotnisko modelarskie. Układ, choć nieformalny to funkcjonuje i co najważniejsze użytkowanie lotniska nie pociąga za sobą żadnych dodatkowych kosztów w postaci czynszu dzierżawy.

 

Proponuje, aby osoby zainteresowane lataniem na tym lotnisku dopisały się do tego wątku. Potrzebujemy zorganizować się i utworzyć fundusz, który pozwoli nam na koszenie trawy a w przyszłości może i wybudowaniu małej infrastruktury np. stołu do montażu modeli.

Myślę, że jak dotychczas można by ustalić, że kwota 50zł na sezon od pilota powinna wystarczyć na utrzymanie pasa. Jeżeli będą nadwyżki możemy je spożytkować na częstsze koszenie lub mini infrastrukturę albo co już mi od dawna chodzi po głowie na wykoszenie trawy tak by umożliwić dodatkowe podejście z kierunków wschód – zachód.

Proponowałbym też przy najbliższym koszeniu przesunąć pas bardziej centralnie tak by podejście od północy było bezpieczniejsze i nie wymagało schodzenia do lądowania modelem tuż przed koronami wysokich drzew.

 

Może warto było by się spotkać w gronie zainteresowanych na lotnisku i omówić szczegóły? Może w najbliższą sobotę godzina 15.00 oczywiście z modelami. :D

 

Zapraszam Chętnych do wspólnego latania i zapisywania się na listę. W przypadku pytań wymagających obszernych wyjaśnień proszę pisać na mojego priwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Darek,

przede wszystkim chylę czoła, że poruszyłeś temat i znalazłeś czas żeby się spotkać, a nie jak większość z nas, czekałeś że jakoś się samo ułoży - czyli że "ktoś" się zajmie.

 

Chciałbym też w tym miejscu podziękować Kubie, który przez kilka sezonów (właściwie to odkąd pamiętam) dbał o to, żeby trawka była równo przycięta i prowadził "księgowość" :*

 

Zgłaszam akces,

Niestety w sobotę będę nieobecny, bo udaję się na wakacje w miejsce, gdzie akurat nie ma Pory Deszczowej ;) , ale będziemy w kontakcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ja dopiero rozpoczynam przygodę z benzynami i właśnie rozglądam się za poważnym lotniskiem. Jestem już po oblocie Extry 30cc, kupionej zresztą u pana Jakuba.

Łąka na Pałacowej jest niestety dla niej za mała.

 

Jestem zainteresowany uczestnictwem w organizacji lotniska w Chobocie i prawdopodobnie przyjadę w sobotę 15-16-ta.

A jak teraz wygląda to pole? Są warunki żeby polatać ?

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zainteresowany uczestnictwem w organizacji lotniska w Chobocie i prawdopodobnie przyjadę w sobotę 15-16-ta.

A jak teraz wygląda to pole? Są warunki żeby polatać ?

Ok. Zapraszam do grupy inicjacyjnej :lol:

Co do warunków pas był koszony jakieś dwa tygodnie temu wiec wystartować się pewnie jeszcze da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dobrze Darek ,że masz chęć to poprowadzić dalej. Taka funkcja nie należy jednak do najprzyjemniejszych, o czym Ci już wspominałem. Nie mogę dalej się tym zajmować, ale oczywiście też zgłaszam swój akces.

 

Zadzwoniłem dziś ,żeby trawka była skoszona na sobotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dobrze Darek ,że masz chęć to poprowadzić dalej. Taka funkcja nie należy jednak do najprzyjemniejszych, o czym Ci już wspominałem. Nie mogę dalej się tym zajmować, ale oczywiście też zgłaszam swój akces.

 

Zadzwoniłem dziś ,żeby trawka była skoszona na sobotę.

Kuba dziękuję za tę skoszona trawke na sobotę :D i cieszę się że będziesz dalej z nami.

Mam jeszcze prośbę. Jeżeli masz jakiś kontakt do pilotów, którzy do tej pory regulowali opłaty za koszenie przekaż im informacje o tej inicjatywie i powiadom o sobotnim spotkaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym podziękować wszystkim za liczne przybycie i zadeklarowanie poparcia (nie tylko słownego…. :wink: ) dla naszej inicjatywy.

A zatem jesteśmy zorganizowani i mamy ustalone zmiany dotyczące pasów startowych. Mam nadzieję, że przy okazji najbliższego koszenia (musi być ciepło i sucho żeby ścięta trawa wyschła i dała się zebrać) wdrożymy plan dotyczący nowego podejścia wschód - zachód i przesunięcia dalej od drzew pasa północ – południe.

 

Do zobaczenia na naszym lotnisku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem tam dzisiaj. Trawka jeszcze niska, da się spokojnie startować. Dojazd też możliwy, ale trzeba uważać, bo północny początek pasa mocno podlany wodą i zaczynają się tam robić koleiny, co prowadzi do dewastacji lotniska. :? Niestety to jedyna droga dojazdu. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć.

 

Chciałbym przyłączyć się do grona kolegów latających w Chobocie.

Oczywiście z chęcią dołączę się do składki remontowo/utrzymaniowej lotniska.

 

Mieszkam obecnie w Sulejówku (docelowo w Halinowie), wiec lotnisko jest dla mnie wymarzonym miejscem.

 

W modelarstwie jestem nowicjuszem.

 

Efektem mojego braku profesjonalizmu jest wisząca na drzewie Cessna 480.

Wylądowałem nią wczoraj, na czubku drzewa, po lewej stronie lotniska, na wysokości kupy siana.

 

Uczciwego znalazcę proszę o kontakt;)

 

 

Pozdr.

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Cześć, czy lotnisko w Chobocie nadal działa? Jetem z Sulejówka i jestem początkujący - trochę latałem na działce na mazurach (tam jest miejsca, że HEJ :D) i tutaj u mnie na wsi latam trochę, ale dzisiaj wpadłem na drzewo :P hehe model cały, ale może przydałoby się podszkolić pod okiem bardziej doświadczonych pilotów. Latam Phoenix'em 2000 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, czy lotnisko w Chobocie nadal działa? Jetem z Sulejówka i jestem początkujący - trochę latałem na działce na mazurach (tam jest miejsca, że HEJ :D) i tutaj u mnie na wsi latam trochę, ale dzisiaj wpadłem na drzewo :P hehe model cały, ale może przydałoby się podszkolić pod okiem bardziej doświadczonych pilotów. Latam Phoenix'em 2000 ;)

 

Lotnisko podobno działa (choć jak byłem tam przejazdem na wiosnę to wyglądało na zaniedbane) lecz ja nie mam kontaktu z obecnie zarządzającym. Najlepiej jechać tam w sobotę po południu a na pewno ktoś powinien się pojawić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

Hej.

Po ponad 10 latach postanowiłem wrócić do tematu Chobot.

Wybrałem się tam dwa dni z rzędu i sytuacja nie wygląda źle.

Lotnisko jest skoszone, ale raczej pod motolotnie niż pod modele.

Podobno nie wolno latać hałaśliwymi modelami, ale elektrykami można.

Wykonałem kilka lotów niewielkimi modelami i nikt mnie nie wygonił.

Obszar wspaniały do latania, Przed południem można się ustawić samochodem pod drzewkami po wschodniej stronie, po południu po zachodniej, aby nie latać pod słońce.

Dron radar pokazuje że można na tym obszarze latać BSP po zgłoszeniu i nie trzeba czekać na potwierdzenie FIS.

Wygląda to tak jak na załączonych zdjęciach.

Sfilmowałem kilka lotów kamerką sportową, oto jeden z filmów.

Oblot Extra VA-330

Jak na razie bywam tam samotnie, ale jakieś wspólne latanie było by miłe.

 

Może są inna aktualne informacje czy i kto opiekuje się od strony modelarskiej tym lotniskiem, może jest jakaś grupa, składka na koszenie etc??

Czy można przywieźć swoją kosiarkę i wystrzyc choć kawałek jako pas dla małych modeli? nie chcę się samo rządzić na nie swoim terenie.

Kiedyś zapytałem o to Pana właściciela fabryki i nie miał nic na przeciw. Więcej. Jak przyjechałem z kosiarką to całe pole było wystrzyżone jak pod modele, ale to było 10 lat temu.

 

 

 

 

IMG_20211006_140422.jpg

IMG_20211006_140432.jpg

IMG_20211006_120252.jpg

IMG_20211006_120300.jpg

IMG_20211006_120607.jpg

IMG_20211006_120618.jpg

IMG_20211006_120627.jpg

IMG_20211006_140411.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.