Skocz do zawartości

Mały zasięg mojej Futaby 9C


kaczmarsky
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam.

Od wielu lat użytkuję Futabę 9CHP. Do chwili obecnej nie miałem z tym sprzętem większych problemów. Niestety ostatnio pojawił się problem małego zasięgu. W testach z odbiornikami PCM R146iP mam najwyżej 30-40 metrów zasięgu. Z innymi odbiornikami PPM różnych firm zasięg jest nieco większy i dochodzi do 150 metrów. Myśląc że to może być wina modułu w.cz. wymieniłem na inny ale sytuacja nie zmieniła się.

Gdzie szukać przyczyny? Czyżby moja staruszka Futaba już była na wykończeniu? Wymiana sprzętu to trochę kosztowny wydatek tym bardziej że trochę się tego uzbierało przez te lata. Możę ktoś bardziej doświadczony w temacie, coś pomoże i doradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

Od wielu lat użytkuję Futabę 9CHP. Do chwili obecnej nie miałem z tym sprzętem większych problemów. Niestety ostatnio pojawił się problem małego zasięgu. W testach z odbiornikami PCM R146iP mam najwyżej 30-40 metrów zasięgu. Z innymi odbiornikami PPM różnych firm zasięg jest nieco większy i dochodzi do 150 metrów. Myśląc że to może być wina modułu w.cz. wymieniłem na inny ale sytuacja nie zmieniła się.

Gdzie szukać przyczyny? Czyżby moja staruszka Futaba już była na wykończeniu? Wymiana sprzętu to trochę kosztowny wydatek tym bardziej że trochę się tego uzbierało przez te lata. Możę ktoś bardziej doświadczony w temacie, coś pomoże i doradzi.

A w jaki sposób sprawdzasz ten zasięg?

Swoją drogą, jeżeli procedura sprawdzania jest poprawna, te same wyniki uzyskujesz z różnymi odbiornikami a wymiana modułu w.cz. nie pomogła sugerowałbym sprawdzić wewnętrzne połączenie między modułem i anteną.

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

połączenie anteny z modułem wielokrotnie sprawdzałem i nie tylko to. zasięg sprawdzałem w terenie otwartym. nadajnik na wysokości ok 1,5m nad ziemią a odbiornik z serwami w ręku oddalając się od nadajnika. zresztą robiłem testy w locie w niewielkim modelu z EPP. model głupiał w odległości ok 100m.

testy robiłem wielokrotnie. nawet w domu test w mikrofalówce wypadał bardzo kiepsko, bo stojąc z nadajnikiem nie dalej niż 1,5m serwa już nie reagowały na wychylenia drążków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasięg zależy jedynie od anteny imodułu wcz. Reszta nadajnika nie ma wpływu na zasięg. Jeśli możesz sprawdź z innym modułem wcz (pasują też od Hiteca. Rozumiem, że testy robisz na złożonej antenie? Może masz już do niczego antenę. Zdarza się, że słabo kontaktują, w wyslużonych antenach teleskopowych, poszczególne człony. Zbiera się w nich w środku brud. Sprawdź dokładnie (miernikiem) połączenia anteny z modułem wcz. Tylko tu bym szukał przyczyny. pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym jeszcze sprawdził wartość napięcia zasilającego sam moduł oraz połączenie minusa modułu z resztą elektroniki. Sprawdziłbym też luty na pinach w gnieździe modułu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za rady i podpowiedzi.

ale tak jak pisałem testy zasięgu robiłem na dwóch modułach w.cz. wymiana modułu niczego nie zmieniła.

testy robię na całkowicie wyciągniętej antenie. słyszałem też o tym że przyczyną może być stara antena, gdzie jej poszczególne człony mogą źle ze sobą kontaktować, dlatego też zainwestowałem w drugą antenę ale i to niczego nie zmieniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź zasilanie modułu, nie przy wyciągniętym z gniazda tylko z założonym . Wysuń antenę i włącz nadajnik do pomiaru. Do całej tej akcji musisz zdjąć dół obudowy bo inaczej nie dostaniesz się do punktów w których to napięcie będziesz mógł zmierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś w Bydgoszczy była taka osoba, która serwisowała sprzęt RC, podobno zna się na rzeczy.

 

Nazwisko o ile nie przekręcę to Piec.

Namiary na Andrzeja Pieca tu: http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=7219

i tu: http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=5669 .

A tu: http://www.ektron.waw.pl/serwisRC.html masz podobny serwis w Warszawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zadam może jeszcze jedno pytanie do posiadaczy tego typu aparatur: czy moduł w.cz. powinien się nagrzewać? o ile dobrze pamiętam w czasie pracy nadajnika moduł w.cz. był wyraźnie ciepły, natomiast teraz nie zaobserwowałem by moduł jakoś szczególnie się nagrzewał.

z tego co wiem tranzystor w końcówce mocy potrafi się dość znacznie nagrzewać.

jeśli jestem w błędzie to proszę mnie sprostować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaniesiesz aparature do naprawy sprawdz (ewentualnie za pomoca szkla powiekszajacego), czy na drodze do modulu w.cz. lub w samym module zimnego lutu nie ma. Wszystkie miejsca lutowane powinny byc gladkie i przynajmniej lekko blyszczace. Jesli sa mocno matowe, lekko chropowate lub nawet wykazuja mikroskopijne rysy - trzeba je przelutowac. To nie jest wielka filozofia, a moze w ten sposob da sie uniknac dodatkowych kosztow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zadam może jeszcze jedno pytanie do posiadaczy tego typu aparatur: czy moduł w.cz. powinien się nagrzewać? o ile dobrze pamiętam w czasie pracy nadajnika moduł w.cz. był wyraźnie ciepły, natomiast teraz nie zaobserwowałem by moduł jakoś szczególnie się nagrzewał.

z tego co wiem tranzystor w końcówce mocy potrafi się dość znacznie nagrzewać.

jeśli jestem w błędzie to proszę mnie sprostować.

Dlatego też napisałem Ci wcześniej żebyś sprawdził to i owo w swoim nadajniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.