Skocz do zawartości

Futaba FX 20 czy Graupner MC-19


Ireks
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam .

Chciałbym poradzić się Was co do wyboru nadajnika. Musi to być radio pulpitowe, mam "upatrzone" dwa typy FX20 i MC19. Ilość kanałów podobna, wygląd zew. też, 2,4 Ghz Futaby nie mają aż takiego znaczenia bo do Graupnera można bardzo łatwo zaaplikować moduł Jeti i mieć "dwa w jednym". Plus dla Futaby to ploska instrukcja. Najbardziej interesuje mnie funkcjonalność i możliwości programowania a w szczególności dowolność w przypisywaniu funkcji w nadajniku do poszczególnych przełączników i ewentualnie drążków sterowniczych. Wiem że ponoć ( wychodzi brak instrukcji...) Graupner ma trochę mniej rozwinięty program HELI i krzywe 3 punktowe. Ciekaw jestem jakie możliwości ma program samolotowy w graupnerze i czy można grupować software'owo serwa pod jednym kanałem w nadajniku np. 3 serwa obsługujące ster kierunku. Za wszelką pomoc i sugestie będę zobowiązany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne trudno bedzie znalezc kogos, kto jednoczesnie posiada dwie wymienione przez Ciebie aparatury, wiec porownanie moze nie byc wystarczajaco obiektywne. Ja mam FX-20, wiec sila rzeczy moge polecic wlasnie te aparature (FASST jest wysmienity), gdyz MC19 nie znam.

 

Inna sprawa: nie bardzo wiem, jaki mialby byc sens rozdwajania sie (aplikacja modulu Jeti). Mysle, ze utrzymanie dwoch rownoleglych systemow okaze sie na dluzsza mete klopotliwe i kosztowniejsze. Jesli juz, na Twoim miejscu decydowalbym sie na 2,4 GHz i przy tym konsekwentnie pozostal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne trudno bedzie znalezc kogos, kto jednoczesnie posiada dwie wymienione przez Ciebie aparatury, wiec porownanie moze nie byc wystarczajaco obiektywne. Ja mam FX-20, wiec sila rzeczy moge polecic wlasnie te aparature (FASST jest wysmienity), gdyz MC19 nie znam.

Potwierdzam z tym że mną odwrotnie.

 

Najbardziej interesuje mnie funkcjonalność i możliwości programowania a w szczególności dowolność w przypisywaniu funkcji w nadajniku do poszczególnych przełączników i ewentualnie drążków sterowniczych.

Jest.

 

Graupner ma trochę mniej rozwinięty program HELI i krzywe 3 punktowe.

Faktycznie w porównaniu z konkurencją jest "ubogi"

 

 

Ciekaw jestem jakie możliwości ma program samolotowy w graupnerze i czy można grupować software'owo serwa pod jednym kanałem w nadajniku np. 3 serwa obsługujące ster kierunku.

Można.

 

Z mojego punktu widzenia zaletą graupnera jest możliwość montażu drążków z przełącznikiem lub potencjometrem a żem :ass: nie pilot umiem docenić tę zaletę. Używam też duplexa, bez zastrzeżeń, telemetria jest bardzo przydatna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie pytanie skierowane nie do mnie, wiec jako w miare dobrze wychowany czlowiek nie powinienem wychylac sie z odpowiedzia, ale mam nadzieje, ze sie nie pogniewasz za zlamanie tej zasady. Oto instrukcja MC19

Co za "faux pas"... no wiesz... jak mogłeś... idę strzelć focha...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli skłaniam się ku MC-19, chociażby ze względu na to, iż jest większy od FX20, a "łapy" mam nie najmniejsze. Powiedzcie mi jeszcze czy ze względu na brak polskiej instrukcji do MC-19 dam sobie radę z programowaniem modeli samolotów ? Chodzi mi o ustawienia dla duali, mixerów i faz lotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli skłaniam się ku MC-19, chociażby ze względu na to, iż jest większy od FX20...

Zakladam, ze to wiesz, ale na wszelki wypadek napisze. W zasadzie nadajniki pulpitowe stworzone sa do uzywania z pulpitem. Stad (a nie, jak niektorzy blednie mysla, z "plaskiej" formy obudowy) bierze sie ich nazwa.

 

Wprawdzie MC-19 posiada juz zawiesie, ale mimo wszystko duzo wygodniej jest uzywac go z odpowiednim pulpitem, dajacym wygodne oparcie dla przegubow dloni.

 

FX-20 jest pod tym wzgledem bardziej radykalny. Otoz producent zrezygnowal w nim kompletnie z zawiesia, wychodzac z zalozenia, ze i tak bedzie uzywany z pulpitem, ktory posiada wlasne zawiesie. Kupujac go trzeba wiec uwzglednic dodatkowy koszt pulpitu.

 

Ktorego z nich bys nie wybral, w kazdym wypadku az sie prosi o stosowanie pulpitu, gdyz roznica komfortu obslugi jest, oglednie mowiac, dosyc wyrazna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne,że przy tego typu nadajnikach (przynajmniej w mojej ocenie) pulpit to rzecz wręcz obowiązkowa i biorę pod uwagę jego zakup. Miałem wcześniej MPX 3030 i wiem jaka to wygoda w obsłudze radia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

na jednej z polibud robiono testy porównawcze Futaby i Graupnera i o niebo lepiej wypadła Futaba

Tak z ciekawosci zapytam jakie nadajniki testowano?

Jezeli ten test jest w necie to prosze o link.

Mowimy tutaj o 2,4Ghz Futaba Fasst i Graupner no wlasnie jaki ????.

W przypadku Mc-19 duzo wiecej mozliwosci niz w Fx-20(IFS,HoTT,Weatronic,Jeti itd..)

Mc-19 Weatronic nie zamienilbym na Fx-20, ale Fx-20 z modulem WEA tak :rotfl:

Fasst Futaby jest bardzo dobry,ale Weatronic o niebo lepszy :D

Niestety Fx-20 do kupienia tylko z Fasstem.Nie jestem fanem Graupnera mam tez Fx-30 Weatronic(ten nadajnik na szczescie mozna kupic bez modulu ;D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.