Skocz do zawartości

Schemat połączenia oświetlenia modelu


szewo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przeczytałem cały czcigodny wątek dot. oświetlenia modelu , ale nie znalazłem informacji, której szukam. A mianowicie: jak najlepiej połączyć diody dla oświetlenia modelu. Kupiłem diody świecące w odpowiednich kolorach na lewą i prawą stronę, zasilanie mam z pakietu 3S 12.6V. Chcę wykorzystać zasilanie prosto z pakietu.

 

Myślę, że łączenie ich szeregowo to (co prawda najprostszy) , ale chyba nie najlepszy sposób. I trzeba by wpiąć jakiś rezystorek i połączyć je równolegle. Może mi ktoś zaprezentować schemat takiego połączenia i pomóc dobrać odpowiedni rezystor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepne sie pod temat, mianowicie chcialbym podlaczyc diodki zeby latac takze przy zmroku.

Wpadlem na pomysł aby połączyć funkcje monitorowania stanu pakietu i oswietlenia na 2 płaszczyznach:

 

1. diody świecą sie tylko w momencie kiedy buzzer od hk się świeci (wlutowanie tranzystora w miejsce diody od buzzer'a, buzzer świeci caly czas w momencie pelnej baterii, ponizej 3.7 mruga wolno, ponizej 3.4 mruga szybko).

 

2. właściwośc faktu iż diody "zżerają volty" i świecą w zależności od przepływającego prądu:

- podłączenie 3 taśm po 2-3 diody do baterii/tranzystora z pkt 1.

- taśma np.: 2xbiala led + 1 czerwona i 220ohm rezystor, badz 2xbiala i rezystor 330ohm.

Jeżeli dobrze zrozumialem teorie i znajdę takie diody ktore powinny obniżać V (biala:3,4V czerwona (1,7V) to na rezystorze w zaleznosci od stanu pakietu powinno być od 4,1/5,8 do 0,5/2,2V dzieki rezystorom prąd płynący przez ledy:

2+1 : 1-18mA

2: 6mA-18mA

Czyli pełny pakiet - Ledy świecą na max'a, słaby - ledwo co.

 

 

Co sądzicie o takim pomysłe (ledy badz ledy z tranzystorem)?

 

Dodatkowe pytanie odnosnie uzycia prądu - z fizyki/elektroniki zawsze byłem słaby - jak wygląda uzycie prądu przez rezystor / diode w mAh:

dla przykładu 2+1, każda z diód świeci się przy 20mA, rezystor zużywa 76mW przy napięciu 4,1V. - jak to sie ma do pojemności baterii?

 

Poniżej moja tabelka do obliczen (ls - lewe skrzydlo, kadlub,prawe).

 

	#white	#red	voltage	left for resist	20mA resistor	resistor used	current fed	3,4	1,7		power used by res
voltage			12,6								
											
ls	2	1		4,1	205	220	0,018636364				0,076409091
kdlb	2			5,8	290	330	0,017575758				0,101939394
ps	2	1		4,1	205	220	0,018636364				0,076409091
											0,254757576

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.