Skocz do zawartości

silnik + śmigło, w nietypowym projekcie


ziomal04

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich

 

jestem studentem Politechniki Wrocławskiej,

 

w ramach pracy magisterskiej tworzę dość specyficzny projekt i potrzebuję zasięgnąć rady osób obeznanych w modelarstwie RC.

 

 

 

Załączam rysunek poglądowy oraz zdjęcie.

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

Potrzebuję dobrać silnik wraz ze śmigłem, który będzie w stanie podnieść na zadany kąt (powiedzmy do 50 stopni) przedstawione na zdjęciu ramię.

 

Wszystko będzie oprogramowane na mikrokontrolerach więc chodzi o dobór tylko silnika ze śmigłem.

 

Wysyłałem zapytania do wielu sklepów modelarskich, lecz dostawałem skrajne odpowiedzi- przez co straciłem jakiekolwiek rozeznianie. Dlatego postanowiłem zapytać o radę wśród ludzi, którzy z takimi silnikami mają do czynienia na codzień

 

Patrząc na zdjęcie- silnik ze śmigłem ma być zamieszczony skrajnie z prawej strony. Z lewej całość na osi jest przymocowana do sztywnego stojaka. Ramię ma ok. 30 cm długości, jak widać jest z kloców lego ,aby konstrukcja była lekka.

 

Co do parametrów silnika:

- silnik szczotkowy

- napięcie zasilania max. 12 V

- BARDZO WAŻNE: jak najmniejszy prąd maksymalny- 600mA

 

i teraz sedno sprawy- czy dobierając silnik o tak małym prądzie jestem w stanie tak dobrać śmigło żeby układ działał (ramię się podnosiło) czy konieczny jest większy silnik? Szczerze mówiąc nie mam wyczucia bo nie korzystałem nigdy z takich silników.

 

Bardzo proszę o pomoc w doborze, bo goni mnie strasznie czas a nigdzie nie uzyskałem fachowej porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

według założeń prąd mogę zwiększyć do 2A.

 

widziałem silniki modelarskie (firmy graupner chyba), które działają w takim zakresie prądu.

 

Graupner SPEED 180 4,5V 180mA 12,600 obr./min. na przykład.

 

pytanie czy taki silnik podniesie tego typu ramię do kąta powiedzmy 50-60 stopni?

 

jakie śmigło należy wtedy dobrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@motofan11:

 

Elektronika i Telekomunikacja- wydział Elektroniki ;)

 

@buwi777:

 

ciężko mi właśnie oszacować ciężar tego ramienia, dlatego poglądowo zamieściłem zdjęcie ;)

 

to są klocki lego- więc są bardzo lekkie, dł ok. 30 cm ale to można zmienić w miarę potrzeb.

 

tak na "oko" nie wiem czy to będzie miało 200 gram, chyba nawet nie. dodatkowo z jednej strony jest podparte, bo oś jest zamocowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobiłbym- niestety tutaj ogranicznikiem okazał się czas. ramię klockowe mam już gotowe, na nowe nie mam czasu (raptem tydzień do zakończenia projektu).

 

Silnik szczotkowy - będzie zasilany mikrokontrolerem, metodą PWM, potrzebuję "najprostszy" typ silnika, bez dodatkowych wyprowadzeń na regulator. Wszystkie rgulacje we własnym zakresie (regulator PID zaimplementowany w mikrokontrolerze)- to główny element mojej pracy- silnik z rotorem potrzebny do zapewnienia dynamimi układu i możliwości pomiaru kąta wychylenia (drugi element pracy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czemu by nie zrobic ramienia np z twardej balsy? lzej wyjdzie

 

silnik musi byc szczotkowy koniecznie?

Sądzę że tak - do bezszczotki regulator + coś co wysteruje regulatorem a w szczotkowym tylko wyłącznik ...

 

Przy 2 A x 12 V = 24 W - oj cienko to widzę a klocki lego wcale do lekkich nie należą - jedyne szybkie rozwiązanie - kupić motorek typu 400 na 7,2 V ( to nie pomyłka ) śmigiełko Ginterek i spróbować - nikt Ci nic bardziej racjonalnego na tydzień przed oddaniem pracy raczej nie zaproponuje ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po prostu cały czas wcześniej nie zdawałem sobie sprawy, że sam silnik okaże się tak problematyczny (byłem przyzwyczajony do innych silników- mniejsze napięcia, mniejsze prądy).

 

Dlaczego akurat napięcie 7,2V? Znalazłem taki Graupnera- przy 7,2V ma pobór rzędu 3,3A. Graupner Speed 400 zasilany 6V ma tylko nieco większy bo 4A a generuje o 3000 rpm więcej.

 

Jutro wybieram się do sklepu, gdyż sam już doszedłem do wniosku, że teraz trzeba próbować doświadczalnie. Mam nadzieję, że taki silniczek podoła.

 

Pytanie: czy do tego typu silnika przy doborze śmigła potrzebna jest jakaś piasta (zawsze to dodatkowy ciężar)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobór prądu zależy ile rpm ( obr/min ) każesz kręcić motorkowi ( regulator PWM ).

Tak - do śmigła trza piastę ale jak znajdziesz takie małe śmigiełko co się zowie Ginterek to ono ma taką gumową małą piastę którą nasuwasz na ośkę motorka i kręcisz ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasilanie zostanie przerobione- prąd silnika, będzie mógł osiągnąć 4A, dzięki czemu uda mi się włożyć silnik typu 400.

 

Możliwe, że nawet uda mi się włożyć jeszcze większy- już mam przynajmniej rozeznanie mniej więcej jaki silnik będzie potrzebny.

 

Bateria odpada- z racji wydzialu, w pracy własnoręcznie kombinowanej elektroniki musi być jak najwięcej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupiłem silnik Graupner Speed 400 wraz ze śmigłem APC 5.25 x 4.75, jak tylko wszystko podłączę, zdam relację czy działa i się podnosi ;)

 

 

 

EDIT:

 

no więc dzisiaj zrobiłem test (bez oprogramowania silnik zamontowany i podłączony do zmiennego napięcia)

 

przy 3V nie ruszył nic, ale przy 6 wyrwał aż miło docelowo będzie zasilany 5V więc jest po prostu idealnie

 

dziękuję wszystkim za rady i pomoc w doborze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

według założeń prąd mogę zwiększyć do 2A.

 

widziałem silniki modelarskie (firmy graupner chyba), które działają w takim zakresie prądu.

 

Graupner SPEED 180 4,5V 180mA 12,600 obr./min. na przykład.

 

pytanie czy taki silnik podniesie tego typu ramię do kąta powiedzmy 50-60 stopni?

 

jakie śmigło należy wtedy dobrać?

Oj czytanie ze zrozumieniem pada. To co piszesz, to prąd biegu jałowego, bez obciążenia.

Silnik klasy 180 spokojnie "łyka" ok 4A.

 

Sugerowałbym zakupić, lub poszukać uszkodzony egzemplarz - chińskiej zabawki z marketu - małego śmigłowca na podczerwień, albo samolotu dwukanałowego.

Są tam zastosowane małe, szczotkowe silniki ze śmigiełkami. Te kilkanaście gram uniosą spokojnie i biorą nieduże prądy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.