Skocz do zawartości

Liczba linii kamery a tor AV


Gites
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Niezaprzeczalnym trendem w FPV jest zwiększająca się liczba linii w kamerach. Zaczynam się zastanawiać czy ma to jakikolwiek sens jeśli tor radiowy AV jest analogowy w "normalnym" standardzie TV. Wiadomo, że telewizja o standardowej rozdzielczości ma 576 linii i ani jednej więcej (no ok, jest parę "ukrytych" linii na informacje typu telegazeta, itd.). Z mojej wiedzy wynika, że nie da się przepchać przez popularne tory AV (Fox, Lawmate, itd) obrazu analogowego zawierającego np. 600 linii. Zatem nie ma sensu dla zastosowań FPV kupować kamery lepszej niż 560 linii. Czy się z tym zgadzacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez urazy ale chyba nie do końca rozumiesz technologię telewizji analogowej. Bez względu na to ile linii daje kamera to i tak analogowy bezprzewodowy tor AV nie przepchnie więcej niż 576 linii. Tak, że moim zdaniem nie ma znaczenia czy zastosujesz kamerę 600 linii czy 650 ... i tak nadajnik w modelu nie prześle więcej niż 576. Oczywiście zapraszam do dyskusji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kamery wychodzi sygnał analogowy tak czy siak w standardzie PAL lub NTSC czyli musi spełniać normy (wspomniane 576 linii). Ale co się dzieje pomiędzy sensorem a wyjściem video to nie mam bladego pojęcia. Chyba muszę wyszperać notatki ze studiów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moment monet. Przy założeniu, że kamera jest np. 650 liniowa i całe 650 linii jest wysyłanych to czemu jeśli korzystamy z ekranu który obsługuje taką lub większa ilość linii miałby obraz zostać obcięty? Owszem co innego jeśli podpinamy się pod zwykły telewizor choćby kineskopowy a nie ciekłokrystaliczny wyświetlacz który może obsłużyć większą ilość linii. Jak mamy kamerę 650 linii i ekran mogący obsłużyć taką ilość to czemu mamy mieć mniejszą ilość linii?

 

Innymi słowy jest sens stosowania kamer o większej ilości linii niż standard telewizyjny jeśli tylko ekran jest w stanie daną ilość lub większą obsłużyć bez obcinania obrazu ( nie wiem na jakiej zasadzie odbywa się zmniejszenie ilości linii ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest transmiter analogowy to czemu miała by przeszkadzać większa lub mniejsza ilość linii? Nadajnik dostaje pakiet danych do wysłania 500 czy 520 linii to jest mu to chyba obojętne ile wysyła. Raz wyśle 'szybciej' bo jest mniej danych raz 'dłużej' bo jest więcej, oczywiście pod uwagę trzeba wziąć przepustowość tego łącza ale to już za wysokie progi dla mnie.

 

Edited: Nie jestem pewien ale chyba takiemu odbiornikowi jest obojętne co wysyła czy jest to obraz czy choćby nawet sam dźwięk czy inny rodzaj danych, więc wszystko wg mnie zależy od kamery i ekranu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sudik, no mnie też bardzo interesuje w jaki sposób jest ograniczana liczba linii (jeśli w ogóle tak się właśnie dzieje). Obraz w PAL zawiera 625 linii (z czego 576 są widoczne). Częstotliwość odświeżania to 50Hz ale jego faktyczna "prędkość" to 25 fps bo składa się z 50ciu tzw. półobrazów. Jedyne czego jestem pewien to to, że sygnał video MUSI spełniać normy / wymogi / standardy czasowe które są jasno określone (50Hz). Tak że jedyną możliwością żeby wcisnąć więcej linii jest obniżenie wartości fps (ramek / obrazów na sekundę). To brzmi zresztą logicznie bo przepychamy tą samą ilość informacji w jednostce czasu (więcej linii w jednym obrazie ale za to tych obrazów jest mniej). Z drugiej strony nie sądzę żeby takie coś było ujęte w standardzie PAL. Potrzebujemy tu jakiegoś profesorka żeby nam to poukładał ;)

W technice cyfrowej i sposobach kodowania, np. MPEG2, H264, dozwolone są różne kombinacje rozdzielczości ale to o czym my tu dyskutujemy to czysta analogówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra kamera to podstawa. Ja miałem już wiele kamer. Począwszy od jakiegoś badziewia za 15$ a skończywszy na kamerach 620tvl za 110$

Zazwyczaj było tak, im droższa tym lepsza :wink: jednakże z żadnej płytkowej kamery nie osiągnąłem takiej dobrej jakości podglądu jak z JVC HD podłączonej do nadajnika wideo za pomocą av out. Ma to jednak swoją wadę: kamera jest dosyć duża i stawia opory dlatego miałem to rozwiązanie zastosowane tylko w kopterze. Obecnie latam na tych kamerach i jak dla mnie sa odpowiednie: http://www.securitycamera2000.com/products/600TVL-SONY-SUPER-HAD-CCD-OSD-Color-Board-Camera-3.7mm-pinhole-Lens.html + obiektyw 2,8mm

 

ps: latam w goglach Fatshark

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba było używać translatora... w menu po lewej możesz sobie wybrać wersję polską. Poza tym... My tutaj rozprawiamy o systemie PAL ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.